пʼятниця, 31 серпня 2018 р.

Національна асоціація адвокатів України провела конференцію “Адвокатура як інститут збереження демократії і гарантія прав людини в Україні”

Захід відбувся за участю Стефано Сенсі — повноважного представника управління спеціальних процедур офісу Верховного Комісара ООН з прав людини, який перебуває з візитом в Україні.

Цей захід за участю повноважного представника ООН, українських адвокатів різних регіонів, посадовців інститутів правосуддя, депутатів Верховної Ради є продовженням систематичних зусиль НААУ з консолідації міжнародної підтримки для захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності в Україні.

Стефано Сенсі працює в ООН з 2002 року, має багаторічний досвід роботи в системі Спеціальних процедур Ради з прав людини в різних країнах світу і погодився прибути до України для більш детального вивчення ситуації щодо порушень прав людини, в тому числі – професійних прав адвокатів. В ході підготовчих домовленостей пан Сенсі запропонував підготувати і направити до Ради ООН з прав людини відповідні матеріали для їх попереднього вивчення й надсилання представникам уряду України з метою отримання відповідних пояснень. .Спеціальні доповідачі є частиною того, що називається Спеціальними процедурами Ради ООН з прав людини (див. Довідку). Останніми роками суттєво почастішали випадки утиску адвокатів, суддів та представників юридичної професії по всьому світу, в тому числі і у Східній Європі та Центральній Азії. Йдеться не тільки про фізичні напади та залякування адвокатів, але й такі спроби перешкодити ефективній роботі захисників, як кримінальні та адміністративні переслідування, які стали новою практикою у роботі багатьох юристів. Така ситуація значною мірою унеможливлює доступ до ефективної та незалежної юридичної допомоги з захисту прав людини, всупереч правам як адвокатів, так і їхніх клієнтів.

Довідково: Спеціальні процедури Ради ООН з прав людини - це незалежні експерти в області прав людини, уповноважені інформувати і консультувати з конкретних питань в галузі прав людини або по ситуацій з правами людини в певних країнах.
Система Спеціальних процедур є центральним елементом механізму ООН з прав людини і охоплює всі права людини: громадянські, культурні, економічні, політичні та соціальні.

Станом на 1 серпня 2017 року було 44 тематичних і 12 країнових мандатів. Серед них — і спеціальний доповідач з незалежності суддів та адвокатів.

За підтримки Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) спеціальні процедури здійснюють візити до окремих країн; реагують на індивідуальні випадки порушень прав людини і проблеми більш широкого і структурного характеру, шляхом направлення державам або іншим особам повідомлень, що привертають їхню увагу до передбачуваних порушень прав або зловживань; проводять тематичні дослідження та експертні консультації, сприяють розробці міжнародних стандартів у галузі прав людини, беруть участь в інформаційно-просвітницькій діяльності, підвищують обізнаність громадськості та надають консультації з питань технічного співробітництва.


Спеціальні процедури щорічно звітують перед Радою з прав людини. Більшість мандатаріїв також звітує перед Генеральною Асамблеєю. Їхні завдання визначені в резолюціях, що засновують або продовжують їх мандати.

У конференції брали участь також представники ОБСЄ, моніторингової місії ООН з прав людини в Україні, судді Верховного суду Сергій Жуков та Станіслав Голубицький, заступник Генерального прокурора-керівник Спеціальної антикорупційної прокуратури Назар Холодницький, адвокати, керівники органів адвокатського самоврядування.

Відкриваючи дискусію, Голова НААУ Лідія Ізовітова наголосила на головній меті конференції — привернути увагу міжнародної спільноти до порушення прав адвокатів в Україні.

“Сьогодні іде наступ на той фундаментальний принцип, який кожному громадянину дає право отримувати правову допомогу; і наступ на те, щоб не кожен адвокат міг здійснювати свою професійну діяльність. Адвокатура в демократичному суспільстві є важливим правозахисним інститутом, від міцності якого залежить рівень захихищеності прав людини”, - сказала Лідія Ізовітова. Вона наголосила на тому, що всі факти порушень прав адвокатів зафіксовані та систематизовані у новому звіті НААУ, який разом з необхідними документами буде переданий міжнародним партнерам.

Стефано Сенсі у вітальному слові пояснив, як працює механізм спецдоповідачів Ради ООН з прав людини через візити до окремих країн, складання звітів та розгляд індивідуальних випадків порушень. Стефано Сенсі повідомив, що у жовтні цього року ї буде підготовлений звіт спеціального доповідача з питань незалежності суддів і адвокатів, який зокрема буде включати проблеми асоціацій адвокатів у різних країнах світу.

За словами Єви Шмідт, у наступному звіті моніторингової місії ООН з прав людини в Україні у вересні цього року буде міститися і огляд тієї проблематики, які присвячена конференція. Моніторингова місія ООН також направляє інформацію до експертів спеціальних процедур ООН, і НААУ для місії в Україні є важливим партнером в оцінкі дотримання прав адвокатів.

Назар Холодницький сказав, що відносини адвокатів та правоохоронців мають відбуватися в рамках законодавства і цим цивілізованим відносинам має сприяти такий захід, який сьогодні проводить НААУ.

Суддя Верховного суду Сергій Жуков наголосив на тому, що посилення незалежності адвокатури необхідно для розвитку демократії і правової допомоги в Україні.

Директор Координаційного центру з надання правової допомоги Олексій Бонюк наголосив на тому, що тиск і перешкоджання адвокатській діяльності відбувається і щодо адвокатів, які взяли на себе обов”язок держави надавати кожному гарантовану правову допомогу. Викликом для системи БПД стало і недофінансування з бюджету на 60%, яке вирішилося лише в останні місяці.

До програми конференції було включено дві основні панелі — порушення прав адвокатів та інструменти ООН для захисту професійних прав.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі