четвер, 2 серпня 2018 р.

Демократичний цивільний контроль в Україні31 липня в Укрінформі відбулась презентація дослідження Інституту  Євро-Атлантичного співробітництва  "Чого бракує для ефективності демократичного цивільного контролю в Україні?"

- Чи вирішує всі питання новий закон «Про національну безпеку?»

Учасники: Ігор Козій - військовий аналітик Інституту Євро-Атлантичного співробітництва; Леонід Поляков - незалежний військовий експерт.

Під час презентації Інститут Євро-Атлантичного співробітництва представив аналіз поточного стану реформи демократичного цивільного контролю. Зокрема, звернули увагу на актуальну законодавчу базу, необхідність досконалішого оборонного планування, розмежування функцій державних органів, а також соціальні аспекти демократичного цивільного контролю.

Довідково. Дослідження ІЄАС тривало півроку, включаючи зустрічі з представниками влади та громадськості, військовими, студентами та співробітниками військових навчальних закладів в Києві, Одесі та Львові.

У рамках проекту  ІЄАС   фахівці запропонували правки до нормативно-правових актів щодо демократичного цивільного контролю.

Захід проводився за підтримки Європейського Союзу і Центру демократії та верховенства права (проект «Посилення коаліції РПР») в рамках виконання проекту «Адвокація реформи цивільного демократичного контролю над Збройними силами України та іншими військовими формуваннями», який впроваджується Інститутом Євро-Атлантичного співробітництва.

Коротко:

Повноважень для Верховної Ради в законі про нацбезпеку замало — експерт

Розширених повноважень для Верховної Ради України в прийнятому законі “Про національну безпеку” є замало.

Про це заявив військовий аналітик Інституту Євро-Атлантичного співробітництва (ІЄАС) Ігор Козій під час прес-конференції в Укрінформі на тему: “Чи вирішує всі питання новий закон “Про національну безпеку?”.

“У нас бракує балансу гілок влади в демократичному цивільному контролі. Розширених повноважень для Верховної Ради України в Законі України “Про національно безпеку” замало”, - заявив Козій, представляючи аналіз поточного стану реформи демократичного цивільного контролю,  проведеного ІЄАС.

Експерти  Інституту Євро-Антлантичного співробітництва звернули увагу на здобутки України в запровадженні демократичного цивільного контролю, зокрема, ухвалення законодавчих актів у сфері управління обороною, як то Закон України “Про Раду національної безпеки та оборони”, ЗУ “Про Національну гвардію”, а також концептуальні документи стратегічного рівня, наприклад, Стратегічний оборонний бюлетень. Також з 2014 року підвищився професійний рівень медіа, громадських організацій та волонтерів як дієвої форми демократичного контролю з боку суспільства.

Водночас, як вважають автори дослідження, протягом 4 років війни владі України вдалося відреагувати лише на термінові виклики в питанні демократичного цивільного контролю. Однак втілення практичних інструментів та наближення до західних стандартів досі “відкладається через пасивність влади”.

До переліку таких питань, які обговорюються, проте все ще не вирішилися, було віднесено посилення функцій  контролю Верховної Ради України: створення окремих комітетів для контролю над правоохоронними та розвідувальними органами, слідчих комісій для реагування на порушення законодавства у сфері безпеки та оборони; запровадження можливості розгляду деяких кадрових призначень військовослужбовців та виклику і заслуховування керівників органів; обов’язковий розгляд та прийняття Стратегії національної безпеки України і стратегії розвитку оборонно-промислового розвитку у ВРУ; посилення секретаріату комітетів фахівцями з оборони.

Серед інших рекомендацій - реформування СБУ з метою його демілітаризації та позбавлення невластивих економічних функцій; визначення ролі, місця та обов’язків Головнокомандувача в якості радника Президентові, Секретареві РНБО та Міністра оборони; відновлення дієвої системи військового судочинства;  створення Громадської ради  оборони.

Крім того, експерти рекомендують запровадити інститут захисту військовослужбовців — введення посади Військового омбудсмена або розширення повноважень зовнішнього нагляду через Уповноваженого ВРУ з прав людини та повноважень, наприклад, Генерального інспектора МОУ. Також важливо створити якісну  систему підготовки цивільного персоналу структур безпеки.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі