субота, 28 квітня 2018 р.

Соціальне житло. Рада Європи виділила Молдові майже 4 млн. євро на соцiальне житло

Результат пошуку зображень за запитом "Социальное жилье в Молдове"Майже 4 млн євро надав Молдові Банк розвитку Ради Європи на будівництво соціального житла в минулому році.

Під ці кошти Міністерство регіонального розвитку та будівництва вже здійснює план бідівництва квартир в Фалештському і Резінському районах.

Соціальне житло будують за фінансової підтримки Банку розвитку Ради Європи, який надав уряду кредит у 20 мільйонів євро на 20 років.

У Молдові може з'явитися Національне агентство по житлу. Метою агентства повинні стати розробка і впровадження програм фінансування будівництва доступного житла, в тому числі, за рахунок ресурсів держбюджету. Як повідомило міністерство регіонального розвитку та будівництва (МРРС), таку ініціативу висунули фахівці відомства після завершення робочої поїздки до Румунії з метою вивчення її досвіду в реалізації програми будівництва соціального житла.

За словами начальника Управління МРРС Ольги Сербінос, в Румунії, як і в Молдові соціальне житло призначене для соціально вразливих верств населення, доходи яких не дозволяють придбати або орендувати на ринкових умовах житло. Місцеві органи влади розподіляють житло, віддаючи при розподілі пріоритет молодим фахівцям, особам з особливими потребами та ін. Соціальне житло здається в оренду за ціною, що не перевищує 10% щомісячного доходу сім'ї.

Як і в Молдові, виділене державою соціальне житло не може бути продано. У той же час в Румунії реалізується більше програм для громадян, які не мають власного житла або орендують житло в населеному пункті за місцем роботи за допомогою Національного агентства житла.

Менеджер по впровадженню II фази проекту будівництва житла для соціально вразливих категорій населення Молдови Юнона Лунгул, зазначила, що в Румунії є і спеціальна програма будівництва житла, яка надає громадянам можливість купувати доступне житло за допомогою іпотечного кредиту. «Ми запропонуємо вивчити можливість створення аналогічної програми і в Молдові. Такі проекти успішно реалізуються в ряді румунських міст, такі як Бухарест, Кимпіна, Пятра Нямц, Плоєшті і Тирговіште », - сказала Юнона Лунгул.

Соціальне житло в Молдові: правила надання та облік
В «Monitorul Oficial» опубліковано Положення про облік, порядок надання і користування соціальним житлом. Документ визначає правила обліку осіб, які потребують соціального житла, порядок користування соціальним житлом, умови заселення, правила користування соціальним житлом. Положення встановлює, що соціальне житло надається в майновий найм особам або сім'ям, які претендують на таке житло, в населеному пункті за місцем проживання або місцем знаходження, на підставі поданої заяви.

На отримання соціального житла можуть розраховувати особи або сім'ї, щомісячний дохід яких на кожного члена сім'ї не перевищує встановлений по країні прожитковий мінімум, але за умови, що вони відповідають в сукупності ряду обов'язкових критеріїв:

• не мають у власності в Молдові і за її межами земельної ділянки для будівництва житла, ділянки іншого призначення або будинку, побудованого в садово-городньому товаристві, а також не мали у власності житло в останні 5 років в Молдові;

• не отримували від держави і органів місцевого публічного управління пільгових кредитів для будівництва або придбання житла і підтримки у вигляді будівельних матеріалів або фінансової допомоги;

• не брали участі в приватизації житла, земельних ділянок під будівництво та садових земельних ділянок, індивідуальних житлових будинків, отриманих раніше від держави.

Крім того, вони повинні відповідати одному з додаткових умов:
• мають в публічному житловому фонді на кожного члена сім'ї загальною житловою площею менше мінімальної норми, встановленої для загальної житлової площі соціального житла;

• проживають в житлі, що відноситься до публічного житлового фонду, що не відповідає санітарним і технічним вимогам, встановленим до житла, що підтверджується технічним звітом, виданим повноважним державним органом.

Норма житлової площі на одну людину для соціального житла встановлена ​​в розмірі 9 кв. м (10 кв. м - для осіб, які постійно використовують інвалідне крісло), при цьому надлишки житлової площі не повинні перевищувати 12 кв.м на одну сім'ю, якщо житло побудовано не у відповідності зі стандартами соціального житла.

Облік осіб, які потребують соціального житла, здійснюється в спеціальному реєстрі, який ведеться в паперовій та електронній формі. У ньому вказується населенний пункт, дані заявника, дата подачі заяви на отримання соціального житла, рішення місцевого / районної ради, дата укладення договору майнового найму). Інформація, що міститься в реєстрі, розміщується для загального огляду на інформаційному табло при вході в сільській Раді / районна рада і на офіційному сайті місцевої адміністрації. Щорічно до 1 квітня реєстр оновлюється.

Соціальне житло надається в майновий найм особам або сім'ям, поставленим на облік, на підставі рішення місцевої / районної ради. Житло надається в порядку черговості, встановленої в реєстрі обліку осіб, які потребують соціального житла, з урахуванням дати прийняття на облік і лімітом наявного житла у відповідному населеному пункті.

Щорічно, з 1 січня по 15 березня, оновлюється список черговиків на отримання соціального житла в продовження існуючого списку, визначається послідовність осіб в списку, прийнятих на облік до 31 грудня минулого року, які потребують соціального житла.

Соціальне житло надається представникам категорій правовласників в наступній пропорції:

• 50% - молодим сім'ям на підставі Закону про молодь, які не мають житла;

• 15% - сім'ям, які мають на утриманні неповнолітніх з важким ступенем обмеження можливостей;

• 15% - сім'ям, в яких одночасно народилося троє, четверо або більше немовлят;

• 10% - особам з важким ступенем обмеження можливостей;

• 10% - молодим людям, яким присвоєно статус дітей, які залишилися без піклування батьків у віці до 18 років або до придбання / надання повної дієздатності, не отримували житло від держави.

Право на отримання соціального житла мають особи, які досягли 18-річного віку, вступили в шлюб або поступили на роботу, в передбачених законом випадках, до досягнення цього віку - з моменту вступу в шлюб або поступлення на роботу. Молоді люди, щодо яких встановлено статус дітей, які залишилися без піклування батьків у віці до 18 років або до придбання / надання повної дієздатності, встають на облік для отримання соціального житла відразу після виходу з установи розміщення.

При розподілі в майновий найм соціального житла не допускається заселення в одну кімнату осіб різної статі у віці старше 9 років, крім подружжя. Престарілим особам та особам з обмеженими можливостями, на їхнє прохання, надається житло на нижніх поверхах.


Варто відзначити, що в Положенні окремо обумовлюються особливості надання соціального житла особам, які не приватизували житло, в якому вони проживають. Згідно зі змінами внесеними до житлового кодексу, неприватизовані квартири переходять в розпорядження місцевих органів влади, їм буде надано статус соціального житла. Проживаючі в ньому особи зможуть укладати контракт про оренду на п'ятирічний термін, вартість оренди встановлюють місцеві органи влади.

Олександр Майстренко

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі