пʼятниця, 19 січня 2018 р.

Державне багатство народів

У середу, 17 січня, у конференц-залі готелю "Інтерконтиненталь" відбулась презентація  книги «Державне багатство народів, або Як управління державними активами може посилити чи підірвати економічне зростання» (The Public Wealth of Nations) (Palgrave MacMillan, 2015 р.)— науково-популярноі книги шведських економістів Дага Деттера та Стефана Фьольстера. Книга вийшла украінською мовою у  «Видавництві Старого Лева». 
Про важливість поняття «державне багатство народів» говорили один із авторів книжки, шведський економіст та спеціаліст з управління інвестиціями Даг Деттер та народні депутати, керівництво "Нафтогаз Украіни", представники ЄБРР, радники уряду Надзвичайний та Повноважний Посол Швеціі в Украіні Мартін Хаґстрьом та ін. Учасники зустрічі спробували пояснити гостям, що таке державне багатство та у чому багатство українського народу.
В книзі стверджується, що уряди країн володіють комерційними активами вартістю у трильйони доларів. Такі активи включають підприємства, нерухомість, лісні масиви тощо. Управління ними часто є незадовільним.
У книзі пояснюється, як можна покращити управління такими активами, ізолювавши його від політичного втручання. Це можливо завдяки передачі активів до незалежних фондів національного багатства (ФНБ)— холдингових компаній, професійні управляючі яких мають змогу «витиснути» із управління цими активами такий самий результат, який вони «витискають» із управління приватними.
Журнал The Economist включив книгу до свого списку «Книг 2015 року» а газета Financial Times — до «Найкращих книг 2015 року». Автори доводять, що завдяки покращенню управління державними активами можливо підвищити стандарти життя та зміцнити демократичні інституції у всьому світі. Професійне управління державними активами здатне збільшити надходження до державної казни на 2,7 трильйони доларів США на рік — суму, якої достатньо для того, щоби удвічі збільшити обсяг інвестицій в інфраструктуру.

Даг Деттер: «Варто оцінити те, чим ми володіємо насправді, наше багатство суспільства. «У книжці піднімаємо теми зобов’язань і державного боргу,  говорив Даг Деттер– Зазвичай ми не говоримо про те майно, яким володіє держава, і не дуже обізнані у питаннях державного боргу та його впливу на економіку. В англійській мові є велика різниця між термінами  “owe” та “own” “що ми заборгували” та “чим ми володіємо”. Варто оцінити те, чим ми володіємо насправді, наше багатство суспільства».

...«Українські газети переповнені історіями про Нафтогаз та Укрзалізницю. Про це говорять щодня. Але це лише маленька частина державного багатства. Більша частина– це нерухомість. Про неї майже не говорять, бо у цій сфері взагалі немає прозорості. З одного боку є працівники державних установ, і їхню працю можна побачити, адже усі ми отримуємо пошту та використовуємо залізницю. Але є інша державна власність, існування якої приховане. Тож ми не знаємо, що там відбувається, і це все сприяє корупції».
Головну проблему державного багатства Даг Деттер пояснив на прикладі спадку та спадкоємців:«Уявімо, що я маю родича похилого віку, який велику кількість має нащадків. І цей родич залишає значний спадок, багатство. По-перше, його потрібно розділити між усіма 50 родичами. По-друге, невідомо, чим саме є це багатство. Якби ви були шведами, ви б довірились установі, яка розприділяє спадок. Але якщо ви українець, ви нізащо не довіритись цій компанії, захочете знати вартість майна. Вам дадуть величезну купу документів, розбиратися у яких ви не матимете часу, і попросите розповісти, що у них. Або ви просто не компетентні у цих питаннях. Чи не приховають від вас правдивої інформації? Отут і криється питання чесності людей, які керують цими активами. Чи вдало вони керують нашим багатством, чи використовують його для власної мети?».
Підготував Олександр Майстренко


Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі