середа, 22 листопада 2017 р.

«Не вбивай», «Не кради», «Не бреши» як моральні правила і як моральні завдання

Cитуативна етика, першим і найбільшим учителем якої був Христос, орієнтована не на норми, а на моральні завдання. Тобто це вимога не твердості в правилах - а моральних діянь.

Якщо ж, як у випадку ситуативної або Христової етики, мораль вимагає «доброго плоду», то тому, хто робить вчинок, стає необхідним розуміти, в кожному окремому випадку, і причому своїм власним розумом і автономно від божої волі, до чого саме треба прагнути - що взагалі становить добре. Інакше кажучи, потрібно орієнтуватися на цінності. За Христом, «весь закон і пророки» (все, що свято) - у вимогах «поступай з іншим так, як хочеш, щоб він з тобою поступив» і «люби ближнього як самого себе», - що означає: все те, що становить загальні для всіх цінності, ти можеш виявити безпосередньо в самому собі.

Універсальні цінності, що ми в собі повинні знаходити, це - життя і те, без чого для людини життя є лише існування або немислиме зовсім - любов і продовження роду; свобода чимось володіти; можливість довіряти своєму оточенню.

Біблійні заповіді формулюють засновані на цих цінностях моральні правила у вигляді простих заборон: Не вбивай, не кради, не бреши (в оригіналі лише - "не лжесвідчи »), і інше. Такий спосіб представлення моралі - для людини, яку потрібно виховати, і до того ж негативне вимога, на відміну від позитивної, виявляється прийнятною для найбільшого числа випадків. (Тобто, ми частіше зробимо правильно, в сенсі доброти, не вдумуючись в істинний сенс і наслідки своїх вчинків, якщо тільки будемо завжди безпосередньо утримуватися від вбивства, крадіжки або брехні.)

Отже, як «працюють» мораль негативна, нормативна - і мораль позитивна, ситуативна (на прикладі цих основних цінностей)?

"Не вбивай".

Доводиться, наприклад, вбивати на війні; і це навіть вважається особливою доблестю.
"Не вбивай". Чи не лишай життя. Цінність, яку це правило покликане захистити, і очевидно цінність вища, бо все інше цінне лише для неї, а не вона для чогось, - як сказано, - Життя.
І позитивна моральне вимога формулюється так: збережи Життя, сприяй Життю. Його збереженню, його зростанню, його розквіту в світі.
Точно так же, як ніякий матеріальний розрахунок не окуповує для нас нашого життя, так ніякий розрахунок, навіть мета передбачуваного загального благополуччя (наприклад комунізму), не може виправдати відібрання життя у будь-кого іншого і окремо.
Якщо ми повинні зберегти життя і сприяти життя, ми не відберемо цю святиню «просто так» не тільки у людини, але і у тварини, і навіть ( «просто так») у комашки або травинки. Тільки мерзотник вбиває для розваги. 
Війна - робить вбивцями всіх - ось найгірше зло. Хто веде до війни, той - найгірший злочинець. І до того ж оборона - виправдана ...
А ось навмисне жорстоке вбивство - навіть як би справедливе, по суду - наприклад, «побиття камінням» за певні гріхи - не може бути виправдане ніяк і нічим. Мало-помалу людство починає це розуміти. Тепер ми, люди, підходимо до розуміння того, що судове вбивство взагалі не може бути виправдано, бо суд - не мстить, а тільки, подібно спортивному арбітру, виводить порушників закону з «гри» - позбавляє соціальної свободи.
І якщо ви напевно знаєте, що он той чоловік йде вбивати невинних людей, і інакше, як вистріливши в нього, зупинити його не можете - то - звичайно - стріляйте, звичайно - «убийте»! Як би нестерпно для вас це не було! .. І тільки щоб захистити життя інших невинних людей. Ви зробите те, що повинно, лише в одному випадку: якщо врахуєте наслідки вашого вчинку.

Вбивство - перший наслідок гріхопадіння (Бут 4: 1-14) - залишає на людині незгладимий слід, якесь клеймо, яке залишається на все життя (Бут 4:15) і повністю ізолює людину від оточуючих, Каїн стає недоступним ні спілкуванню, ні любові.
Імпліцитно міститься заборона на вбивство і в першій заповіді Декалогу. Фраза «Я Господь, Бог твій ...» має на увазі, крім усього іншого, і таке тлумачення: «Я Той, Хто дав життя як тобі, так і твоєму ближньому», тому в тобі самому і іншій людині життя недоторканне ». Справді, якщо людина вирішує здійснити навмисне вбивство, то це означає, що для досягнення своїх цілей йому необхідно взяти життя іншої людини. Людина, що вбила іншу людину, буде змушена ховатися від помсти родичів і близьких, друзів убитого, покарання включало в себе як би «тимчасову смерть» вбивці для колишнього життя. Виконання 6-ї заповіді в повноті має на увазі набагато більше, ніж просто утримання від вбивства. У Новому Завіті цю заповідь можна було б сформулювати як «збережи життя».

Шостою заповіддю Бог забороняє вбивство, тобто відібрання життя у інших людей і у самого себе (самогубство), яким би то не було чином.

Життя є найбільший дар Божий; тому позбавляти самого себе або іншого життя - найжахливіший, найтяжчий і великий гріх.

Людина буває винною у гріху вбивства і тоді, коли сама особисто і не вбиває, але сприяє вбивству, віддаючи наказ, підштовхуючи або просто не заважаючи іншим в цьому злочинному ділі. Наприклад: суддя, що виносить смертний вирок підсудному, невинність якого йому відома; всякий, хто є пособниками іншим в скоєнні вбивства своїм наказом, порадою, допомогою, згодою, або хто вкриває і виправдовує вбивцю і тим сприяє вчиненню нових злочинів; хто не позбавляє і не рятує ближнього свого від смерті, коли цілком міг би це зробити.

Грішить проти шостої заповіді і той, хто бажає смерті іншій людині, не робить допомоги хворим і бідним, живе з іншими у ворожнечі, живить в собі почуття заздрості, злоби, ненависті, заводить з іншими бійки і сварки, засмучує своїх ближніх. Грішать проти цієї заповіді злі і сильні, які ображають слабких. Євангельський закон говорить: «Кожен, хто ненавидить брата свого (ближнього), той душогуб» (1 Ів. 3,15).

Щоб дотриматись шостої заповіді у всій її повноті, слід допомагати бідним, доглядати за хворими, втішати сумних, як можливо допомагати нещасним, з усіма обходитися лагідно, смиренно і з любов'ю, примирятися з гнівливими, прощати образи, творити добро ворогам і не подавати згубного прикладу ні словом, ні ділом іншим і особливо дітям.

І на війні бувають злочинні вбивства, коли, наприклад, воїн вбиває тих , хто вже здається, допускає звірства, вбиває мирних жителів, тощо.


ВИЗНАЧЕННЯ ГРІХІВ ПО ШОСТИЙ ЗАПОВІДІ

Чи не вбивав кого по злонаміреності чи при обороні, ненавмисно?

Чи не завдавав кому побоїв в бійці, сварці, чи не підбурював кого до нанесення побоїв і взагалі до заподіяння шкоди для здоров'я ближніх?

Чи не шкодив чи чим-небудь життю людей зловмисно або мимоволі?

Чи не залишив без допомоги вмираючого?

Чи не ображав словом або дією інших людей, чи не утаюєш ненависть і бажання зла проти кого-небудь?

Чи не дратівливий чи в родині і співжитті?

Якщо ти володієш силою і владою, чи не гнобив вдів, сиріт і взагалі людей беззахисних, не доводив їх до надмірної скорботи і передчасної смерті?

Чи не виснажував сил і здоров'я своїх підлеглих занадто важкими і тривалими роботами, залякуванням штрафами і звільненням, що само по собі може скорочувати їхнє життя?

Чи надаєш милосердя своїм ближнім? Допомагаєш їм в нужді? Утішаєш їх в горі і нещасті? Чи любиш їх як самого себе?

Чи намагався миритися з ворогуючими і чи сприяв примиренню тих, хто знаходиться у ворожнечі?

Наскільки ти дбаєш про справу свого порятунку?

Гріхи проти шостої заповіді


Умисне вбивство. «Убивць ... їхня участь в озері, що горить вогнем і сіркою це - друга смерть» (Одкр. 21, 8). Один Бог, як Творець, може відняти у людини життя, коли захоче; отже, вбивця захоплює собі право Творця світу, вбиваючи свого ближнього. Крім того, вбивця завдає своїй жертві найбільше зло, яке можна тільки уявити, тому що життя як дар Божий є вже сама по собі найбільше щастя для людини; довго живучи на землі, людина може краще підготуватися до вічного життя і, розумно проходячи шлях земної мандрівки, може насолоджуватися благими дарами, наданими Господом в цьому матеріальному житті. І ось вбивця позбавляє всього цього свого ближнього. Також він забирає у суспільства корисного члена, у сім'ї - улюбленого і необхідного родича. Щоб людина виросла, сформувався як особистість, скільки потрібно часу і праці багатьох і багатьох людей. І ось в одну мить все це знищується і переривається в результаті впливу однієї злої волі. У самій природі людській закладено огиду до вбивства 
  Людина моральна і богобоязлива тяготиться і здригається і при самих розповідях про вбивство, тим більше не бажає бути і хвилини в присутності такого монстра. За церковними ж законам навмисні вбивці в давнину залишались без Святого Причастя все життя (Анк. 22); за правилами пізнішими їм призначалась епітимія не менше 15 років (Василь Вел. 56 і Григ. Ніський. 5). Отже навмисне вбивство - в усіх відношеннях страшний, тяжко відповідальний перед Богом гріх. Ним гребують всі закони, - і церковний, і цивільний, і природний. Воно нічим не може бути оправдано. 
Вбивство за наказом, погрозою, примусом і намовою з боку іншого. «А Авесалом загадав отрокам своїм ... убийте його, не бійтеся; це я наказую вам »(Цар. 13, 28). Перераховані вище види вбивств також відносяться до розряду навмисних вбивств, але вина лягає не тільки на безпосереднього вбивцю, але ще більшою мірою на того, хто віддав наказ. Вбивство за гроші показує особливу ницість душі і підлість вбивці. Тут повторюється приклад Іуди, який за тридцять срібняків продав невинну кров. Якщо вбивство було скоєно з примусу або під загрозою власної смерті або смерті рідних, то загроза не знищує гріха того, до кого відносилась вона, бо він мав свою волю і розум. Він повинен був стати проти злодіяння, незважаючи ні на які погрози. Навіть сама очевидна небезпека для житті не вибачає того, хто рятуючи власне життя, здійснює вбивство невинного, бо сказано: «Немає більше від тієї любові, як хто душу свою покладе за друзів своїх» (Ін. 15,13) .
Непряма співучасть у вбивстві . «Я там стояв, схвалював вбивство його і стеріг одяг убивців його» (Діян. 22,20). До цього гріха відноситься несення варти під час скоєння вбивства, укриття вбивць і надання їм притулку. Хто стоїть на сторожі під час здійснення страшного злочину, сам руки в крові не обагряє, але на серці його є кров невинної жертви. Хто перед Богом вбиває і схвалює це вбивство, а тим більше сприяє страшному гріху, - так само винні. Вина притонодержателів, де ховаються вбивці, також невимовно велика. І як порок небезпечніший і злочинніший ніж одна провина, так і збіговисько вбивць, а, отже, і приховування їх - злочиннші ніж один випадок вбивства.
Надання вбивці або самогубцю знарядь для вчинення злочинів. Ця дія також відноситься до розряду посібництва у скоєнні злочинів. Хто надає злочинцю зброю та інше з метою допомогти вчинити злочин або самогубство, той допомагає злочинному наміру і приймає на себе частину виконання його. 

Замах на чиєсь життя, що не доведений до кінця через зовнішні перешкод. Іудеї «змовилися, щоб убити і Лазаря», а також стерегли апостола Павла «щоб вбити його» (Ін. 12,10; Діян. 9,24). Взагалі замахом в цьому випадку потрібно вважати вбивство заплановане, але невиконане. Замах можна вважати цілком завершеним, коли вбивця зі свого боку зробив все, щоб позбавити людину життя, але остання в силу несподіваних причин залишилась живою, наприклад, поранення не було смертельним. Тому, хоча таке вбивство і не увінчалося успіхом, воно розглядається як вчинене, тому що вбивця зробив все для успіху свого злодіяння. Іноді замах на вбивство буває не розпочатим чи «не виявленим в зовнішньому діянні» в силу ряду зовнішніх причин. Наприклад, жертва не прийшла на місце вбивства або там, де було задумано зробити злодіяння, виявилося занадто багато свідків. Хоча цивільним законом такий злочин строго не карається, але моральний християнський закон судить інакше. Тому що закони цивільні переслідують зовнішні злодіяння, а закон совісті - внутрішні злі спонукання. Нехай людина не скоїла ще жодного зовнішнього злочину, але згода серця на вбивство вже була, так як «з серця виходять лихі думки, убивства ...» (Мф. 15, 19). Помисел спочатку є в душі як неясне бажання, потім воно розвивається, потім обдумує план, і ось - готовий замах до злої дії. Тому людина стає відповідальною перед Богом з моменту прийняття злого помислу, причому вина його в міру обмірковування злочинницького плану і зміцнення рішучості вчинити злочин зростає. 
Співучасть у вбивстві, пособництво вбивству, знання і мовчання про злочин, що готується. «Якщо ти промовчиш до цього часу ... ти і дім батька твого загинете» (Ест. 4,14). Рідко людина живе і чинить так, що абсолютно не можна помітити його намір або підготовку до вбивства або самогубства. Тому оточуючі вбивцю не повинні, наприклад, з боязні помсти боятися повідомити про злочин, що готується. Чи не в тому тільки тут вина, що ховається від правосуддя злочин і злочинець; головне, що втрачається час, упускається можливість врятувати чиєсь життя. І Іноді причиною мовчання про злочин, що готується є родинний зв'язок з потенційним злочинцем або подяка за благодіяння цих людей. Але саме в ім'я любові до ближнього і не варто було б мовчати про злочин, що готується, а запобігти йому. Хто змовчав, той став безмовним співучасником злочину, поклав смертний гріх на себе і не відвів від нього дорогу серцю людину. Недонесення про скоєний злочин також становить провину, також і непопередження задуманого вбивства. Мовчання може заохотити злочинця до нового подібного злочину, і, таким чином, кров нової жертви ляже на душу німого свідка. Особливо гріховно замовчування, якщо готується покарання невинній людині. Правда і закон Божий для християнина повинні бути понад всего.
Підбурювання до вбивства або самогубства - є смертним гріхом. Так дочка Іродіади зажадала в нагороду від Ірода голови Іоанна Хрестителя, і за її наполяганням цар скоїв убивство, яке спочатку і не думав робити (Мк. 6, 22-26). Підбурювач до вбивства або самогубства є головним винуватцем цих гріхів. У певному сенсі він буває виннішим ніж сам вбивця, тому що, гвалтуючи чужу волю і совість, залучає іншого в страшний гріх. Так, наприклад, підбурюють іншого до вчинення вбивства, закликаючи до помсти і називаючи боягузом в разі відмови, або ж представляють в очах ображеного нанесену йому образу настільки страшною, що її нібито можна змити тільки ціною крові кривдника. Диявол, спокусив наших прабатьків до гріха, в якому полягає і вина самогубства і людиновбивства (Господь попереджав: в разі порушення заповіді «смертю помрете»), - згрішив і був і буде покараний набагато важче, ніж Адам і Єва. До числа підбурювачів до вбивства і самогубства належать і ті, хто надає відомості про потенційну жертву, а також дає поради і рекомендації для кращого виконання злочину. І ті, хто заохочує задуману справу або просить іншого зробити цей смертний гріх. Сюди ж відносяться ті, хто захищає вбивць і самогубців в приватних розмовах або в засобах масової інформації, виправдовує злочинця і хулить убитого. Особливо грішать ті, хто виправдовує самогубців, знаходячи в мотиви скоєного ними смертного гріха «щось шляхетне». Подібним захистом і підбурюють майбутніх убивць і самогубців до скоєння страшного злодіяння.
Участь в побитті, від якого могла наступити або настала смерть потерпілого. «І почне бити товаришів своїх; ... та й того вони розбили голову» (Мф. 24, 49; Мк. 12, 4). Всі ті, хто став убивцею, як правило, спочатку були просто забіяками, розпускали руки з будь-якого приводу і без приводу. Зухвала звичка рукоприкладства, нанесення побоїв своєму ближньому, який є образом Божим, є великий гріх, в ньому міститься зачаток вбивства. І дійсно, скільки буває раптових смертей під час бійок: людини вдарили, штовхнули, він впав, вдарився головою об камінь або що-небудь гостре, і ось результат - ненавмисне вбивство. Гнів, лють, запальний характер не виправдання для рукоприкладства і непорядних бійок. Якщо людина знає за собою такий гріх, то він повинен бути уважним, уникати і навіть тікати від виникаючих спокус. 
Залишення без допомоги пораненого. «Священик тією дорогою, побачивши його (людину, зраненого розбійниками), пройшов мимо. Так само й Левит ... »(Лк. 10, 31-32). Ці два представника старозавітного духовенства, майже настільки ж нелюдяно поступили з пораненим, як і самі розбійники, винуватці цього злодіяння. Так само беззаконно поступають і ті люди, які бачать своїх ближніх в біді і не допомагають їм. Якщо бачать вже неживого під час пожежі, що тоне у воді, що замерзає від холоду або знемагає від голоду і не допоможуть, то вони є винуватцями в насильницькій смерті цих людей. Треба завжди пам'ятати, що головними рисами людини і християнина, є милосердя і самопожертву в ім'я ближнього, незалежно від його статі, віку і релігійної приналежності.
Байдужість або навіть сміх, побачивши будь-чию бійку або нанесення побоїв кому-небудь. «Греки, схопивши Сосфена ... били його перед судилищем; Галліон анітрохи не турбувався про те »(Діян 18,17). Так і нині деякі байдуже, а то і з задоволенням і сміхом дивляться на те, як хто-небудь б'є іншого, просто так чи за мізерну провину. Чи не означає це співучасті в побитті, якщо не руками, то розположенням серця? Необхідно вжити всіх можливих заходів для припинення бійки або побиття, наприклад, викликати поліцію, впливати словом і навіть фізичною силою. Втручання необхідно і коли б'ються близькі люди, наприклад, чоловік б'є дружину або син б'ється з батьком (так як будь-яка бійка може привести до трагічної смерті). Той, хто байдуже дивиться на бійку, подібний первосвященику Анні, який не втримав свого слугу від нанесення ударів Ісусу Хрісту.
Зла і неприхована ненависть. «Всякий хто ненавидить брата свого, той душогуб» (1 Ін. 3, 15). Від чого б не відбувалася ця ненависть, - чи від прихованої заздрості до ближнього, від нанесених їм образ, від вродженого або набутого характеру, від сформованого переконання - в будь-якому випадку вона гріховна і убивча. Ненависть і злість - диявольські властивості, тому, хто віддається їм, той стає рабом нечистого духу. Крім того, той, до кого ненависть звернена і явно виявляється, не може бути спокійним. Свідомість, що тебе ненавидять, зазвичай турбує і крушить людський дух. Сама по собі ненависть є первісток вбивства. Згідно з церковними правилами вона піддається наступній епітимії: «У разі смерті того, до кого виражалася ненависть або з ким була непримиренна ворожнеча, ненависник в продовженні 40 днів повинен прощатися на могилі померлого» (Номоканон пр. 127). 
Жорстокість - це риса характеру, для якої властиве прагнення доводити свою власну значимість, владу і силу при повній байдужості до страждань ближніх. Специфічних проявів у поведінці людини при цьому може не спостерігатися, але йде постійний пошук визнання своїх заслуг, обдарувань, значущості своєї ролі в тих чи інших подіях, що відбуваються. Це також може виражатися в міміці і супроводжуватися тим, що людина тримає себе «насупленим», постійно прагне довести свою правоту і змусити навколишніх підкорятися прийнятим рішенням. Ця якість може бути неспецифічно і вузько направлено. Так, наприклад, для однієї людини його значимість і сила можуть проявлятися тільки в інтимних відносинах, для іншого - в тому, що без нього не можуть обійтися на роботі. Для третього - що він зібрав таку колекцію сірникових етикеток, який немає більше ні в кого. У внутрішньому світі жорстокість часто супроводжується відчуттям ворожості навколишнього, відчуттям того, що не оцінений гідно. Часто жорстокість походить від гордості, самовпевненості. Жорстокістю також породжується завзятістю, фанатизмом, образливістю, упертістю, наполегливістю. У навколишніх жорстока людина мимоволі формує бажання викрити його за особисту неспроможність, виявити своє невдоволення тією чи іншою його поведінкою, хоч у чомусь, але дорікнути йому. Жорстокість приводить, будучи незадоволеною (або тією, яку не задовольняють), до ішемічної хвороби серця в різних ступенях її виразності. Тому ранні інфаркти виникали у людей в тому віці, коли вони, домігшись чогось в житті, починали здавати свої позиції, але намагалися їх утримати. Останнім часом інфаркт «помолодшав», оскільки, для відчуття своєї значущості та вимог визнання її, люди перестали вважати необхідними об'єктивну працю і заслуги; люди стали вважати себе такими, що мають право на визнання з боку оточуючих тільки за фактом свого існування, за необгрунтованим зростанням домагань. Супутною якістю (зворотним боком медалі) жорстокості можна вважати боягузтво. Виправдовується жорстокий зазвичай тим, що він хоче блага людям, хоче чогось хорошого. Жорстокість долається самознищенням, слухняністю, старанністю. Протистояти жорстокості в своїй душі можна також визнанням природних для людини обмеженості і недосконалості, а також відповідальністю за свої слова і вчинки, якщо не перед людьми, то у всякому разі перед Богом.
Ризик життям заради слави і грошей. Життя це священний дар, і ризикувати їм заради мирських благ - безумство. Часто заради грошей люди беруться за смертельно небезпечні підприємства, невиправдано кладучи на вівтар мамони свій безцінний дар - життя.
Рішимість на злочинні справи, пов'язані з небезпекою бути вбитим. Крім гріха злочину, така людина ще є і потенційним самогубцем. Наприклад, грабіжник, що нападає на об'єкт, що охороняється. Людина, що передбачає небезпеку для свого і життя сторонніх, і все-таки йде на злочинний ризик, здійснює важкий гріх потенційного вбивства або самовбивства.
Задиристість - це специфічна поведінка людини заснована на бажанні викликати ближнього на протидію собі, на конфлікт з собою (душевний, словесний або фізичний) з метою виявити і довести свою перевагу над суперником (інтелектуальну, фізичну і т.д.), в якому задерикувата людина впевнена заздалегідь. У зовнішній поведінці ця пристрасть може виявлятися безкомпромісною категоричністю висловлювання і поведінки, які нібито не враховують думки, інтереси, цілі і можливості (здатності) оточуючих людей. Задерикувата людина може висловлювати в образливій формі свою думку про співрозмовника або про його близьких, а також і будь-які інші образливі для ближнього судження або такі, з якими той свідомо не згоден, може також бути грубим, може, «не помічаючи» оточуючих, відштовхнути, встати попереду в чергу тощо, загалом, здатний говорити і робити те, що, на його думку, викличе активний протест. Формуванню задерикуватості можуть служити - гордість - марнославство (славолюбство) - жорстокість - осуд - злість, від якої поведінка людини звертається або до задерикуватості, або до боягузтва. Задиристість людини, навіть якщо вона на даний момент ніяк не проявляється, викликає бажання у тих, що оточують, досадити йому, поставити його «на місце» або ухилитися від спілкування з ним. Зворотним боком задерикуватості може вважатися податливість. Протистояти задерикуватості найзручніше скромністю, шанобливостю, доброзичливістю. Саме ці якості і викликають у задиристого найбільший протест.
Засвоєння в собі похмурого характеру. «Похмурий дух сушить кістки» (Притч. 17, 22). Можна бути похмурим по відношенню до порожніх розваг і шкідливих задоволень, але не до чистих радощів життя, таких, як, милування навколишньою природою, спілкуванням з гідними людьми, відпочинок в сімейному колі. Похмурий характер шкодить процвітанню життя, перетворює чистий життєвий струмок в стояче болото. Недарма преп. Серафим Саровський любив говорити: будьте «як сонечко». Нехай навколо багато життєвих турбот, але по слову Писання «возверзи на Господа печаль твою і Той тя препітає».

«Не кради».
І ще заповідь, про те ж: «Не бажай дому ближнього свого, не бажай жони ближнього свого, ані раба його, ані невільниці його, ані вола його, ні осла його, ані всього, що ближнього твого ».
(Дружина тут - теж предмет власності. Як бачимо, узи шлюбу, ті, якими дружина прив'язана до чоловіка, охороняються навіть двома заповідями.)
Загалом, як сказано багато пізніше, «власність священна і недоторканна». Така божа воля. «Не кради». Знай своє і чуже.
Цінність, яка повинна знаходитися під захистом, очевидно - право власності. Та «священна і недоторкана». Зрозуміло - «священним і недоторканним» є - не як власність в її зримих матеріальних виразником (нерухомість, одяг, їжа, грошові знаки), а - саме - право.
Цінність, насправді, становить саме право, право взагалі. Однак право власності - його особлива частина: це гарантія існування інших прав (свобод) у суспільстві. Бо без цього права (переходячи від стародавніх відносин до суто сучасних) не буде, скажімо, можливості незалежного від держави фінансування ЗМІ і, відповідно, не стане політичних свобод і т.д., Взагалі, право - це все області «священного і недоторканного» в нас, в сукупності становлять нашу свободу - складові того, що священно і недоторканно воістину. Не випадково колись слово «злодій» було синонімом злочинця взагалі: людини, яка спокусилась на області, на які зазіхати не можна. Різні області заповідного тісно один з одним пов'язані, в значній мірі перекриваються і помітні тільки умовно. Так, «священні і недоторканні» - область особистої гідності; область інтимного; область того, що ми можемо по справедливості (не позбавляючи інших такої ж можливості) робити в суспільстві; і, нарешті, це область того, чим ми можемо володіти на свій безроздільний розсуд в матеріальній сфері, - та сама власністьь. Цінність - це право. І позитивна моральна вимога - поважай чуже право, право кожного; поважай область священного і недоторканного у всякого ближнього і дальнього. В тому числі, звичайно, «Не кради». Тобто забезпечуй своє існування і благополуччя не за рахунок інших. ... Однак ієрархія цінностей існує - всі цінності випливають з абсолютної цінності життя і займають місце в цій ієрархії відповідно важливості для життя. Навряд чи нормальна людина засумнівається в тому, що можливі випадки, коли право на життя переважує, зокрема, право власності. 

Чому потрібно ділитись.

Якщо людина просто складає зароблене в панчоху, поступово джерело доходу стане вичерпуватися. З'являться непередбачені витрати, і вміст кубишки стрімко стане танути. Ділячись ж своїми благами з нужденними, людина запускає гроші в круговорот, пофарбований позитивними емоціями. Що віддаєш, те й отримуєш. У разі, коли Ви віддаєте свої блага потребуючим добровільно, фарбуючи це своїми позитивними емоціями, Ви і отримуєте назад саме благо, добро. Тобто не прибуток, не витрати і не дивіденди. А те благо, яке Вам необхідне. І якщо Вам необхідні гроші, отримуєте і гроші. Це розуміє більшість успішних людей. Саме тому вони всі займаються благодійністю. Справжня благодійність повинна мати  відмінні риси - той, хто дає, повинен ділитися своїми благами абсолютно безкорисливо, з кращих спонукань допомогти комусь, і робити це інкогніто. Афішувати своє ім'я, за участю в благодійності, це - особиста зацікавленість і зовсім інші мотиви, що абсолютно виключає перше правило - ділитися безкорисливо. 

«Не бреши» ( «не свідчи неправдиво» - застосування цієї заборони, але, мається на увазі не брехати взагалі) . 

«Не вводь в оману». «Не бреши», буквально - значить не повідомляй нікому інформацію, яка свідомо не відповідає дійсності. Що, до речі і означає, з нормативістської точки зору, бути чесним. При цьому, не можна заперечити той факт, що вірна інформація, передана лиходієві, послужить не добру, а злу. І тоді чесність, при всій своїй моральній гідності, народить аморальний плід. Передача правдивої інформації може означати і донос, і зраду! Не брехав і Іуда! - але хто ж визнає зраду справою честі? Очевидно, що зрада - обман справедливої довіри партнерів - є найгірший різновид обману! .. Але нормативна моральність розмірковує, і в цьому її особлива доблесть: «знай обов'язок, і будь що буде»! Втім, можна ж не видати небезпечної правди і замовчуванням (Кант, противник брехні з людинолюбства, про це говорить). Хоче лиходій від тебе інформації, але прямо не питає (ховаються, скажімо, партизани в твоєму домі чи ні) - мовчи, не висовуйся. «Що не заборонено, дозволено»!  Добре, якби можна було брехати замовчуванням і на зло: наприклад, не попередити про небезпеку ... «Не бреши». Тобто, краще сказати - будь чесний. Мається на увазі перша і найважливіша, найбільша цінність людського співжиття - така, без якої ніяке співжиття просто не відбудеться; ця цінність - взаємна довіра. (Саме, взаємна, тобто - в більш загальному плані -справедлива; така, на яку можна розраховувати по праву і по совісті, і яку, по праву і по совісті, необхідно виправдовувати.) Позитивне моральне завдання, в негативному варіанті сформульовано як «не бреши», в позитивному варіанті прозвучить як -« в кожному вчинку спочатку виправдуй і зміцнюй справедливу взаємну довіру між людьми (безпосередньо - між партнерами по співжиттю або по будь-якому союзу, в який вступив добровільно)». Не в тому річ, щоб формально або буквально «не брехати» (не повідомляти нікому неправдивої інформації), а в тому, щоб бути у всіх ситуаціях реально чесним: не маніпулювати ні брехнею, ні замовчуванням, ні навіть правдою в несправедливих, що руйнують взаємну людську довіру цілях. Так, якщо негідник пропонує вам вступити з ним в довірчий союз, його треба послати під три чорти: довіра негідника образлива, а платити йому за довіру довірою - в нашому випадку, правдою - значить входити з ним у змову, ставати співучасником його негідництва. Якщо ж цей негідник має над вами владу або просто небезпечний, обдурити його обурливу насильницьку довіру прямо-таки необхідно. Не треба, наприклад, повідомляти гестапівцям нічого, що ти знаєш про партизанів, а треба, навпаки, максимально постаратися ввести їх в оману. Бо він не має ніякого права на вашу довірливість і на правду від вас, зате виправдати довіру партизана - святий обов'язок (краще сказати, борг людяності); це - саме та довіра, яка становить справжню цінність. Також не треба говорити правди тому, кому вона не принесе ніякої користі, але може вбити. 
    При вихованні людей в моралі не потрібно тиснути на них і змушувати. Потрібно допомагати людям усвідомлено приходити до моральних цінностей, благочестя. Начало премудрості - страх Божий », страх Божий - це побожне почуття святині. Якщо душа відчуває святиню - вона жива, якщо душа до святині ставиться байдуже - це мертва душа. Людині важливо передати почуття благоговіння перед святинями, тому що ті, хто виховують, повинні бути дуже уважні, але не потрібно солдафонства, муштри. Якщо у людини немає святинь, то потім вже хама не зробимо побожним - це неможливо, це «точка неповернення».
Підготував О. Майстренко

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі