четвер, 13 липня 2017 р.

Становлення та функціонування системи приватного виконання судових рішень: європейський досвід та тенденції


11 липня 2017 року у Києві відбулася міжнародна конференція «Становлення та функціонування системи приватного виконання судових рішень: європейський досвід та тенденції», яку відвідали понад 120 чоловік.

Організаторами заходу виступили Центр комерційного права спільно з Міністерством юстиції України, Проектом ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні», , Координатором проектів ОБСЄ в Україні та Програмою USAID«Нове правосуддя».

Експерти з Нідерландів, Польщі, Болгарії Сербії, Литви та Молдови поділились досвідом функціонування інституту приватних виконавців у своїх країнах. Учасники конференції мали можливість ознайомитись з іноземним досвідом організації та функціонування офісу та електронним веденням справ, особливостями доступу до ресурсів та інформації про активи боржника, дисциплінарної відповідальності, інструментів та засобів приватного виконавця та інших. Також під час панельної дискусії, модератором якої виступила директор Центру Валентина Данішевська, присутні обговорили питання формування, місію та основні обов’язки Асоціації приватних виконавців.

Представник Королівської професійної організації судових виконавців Нідерландів Оскар Янс про традиції місцевої виконавчої системи, яка існує вже 200 років. Нідерландські приватні виконавці окрім іспиту та стажування також мають захистити бізнес-план, створити компанію та зареєструватись у Торговій палаті, щоб отримати дозвіл на професійну діяльність, оскільки виконання судових рішень вважається бізнесом.

Досить жорсткі умови доступу до професії у Польщі, з якими присутніх ознайомив Голова польської Палати приватних судових виконавців Стефан Павел Гінтовт. Особи, які хочуть займатись приватною практикою у сфері виконання судових рішень, повинні мати не менше 26 років, отримати юридичну освіту, пройти 2-річне стажування, пропрацювати 2 роки помічником приватного виконавця, а також надати комісії медичну довідку про фізичну та психологічну спроможність до професії та довідку про відсутність кримінальної судимості.

Приватний виконавець з Болгарії Катілін Попов розповів, що в його країні виконавча система має «змішаний» характер (як і в Україні), до якої входять державні та приватні виконавці. Такий підхід, за словами доповідача, не заважає повноцінній ринковій конкуренції. Доступ до професії, дисциплінарний контроль та регуляторні повноваження у Болгарії здійснюється Мін’юстом спільно з Палатою приватних виконавців.

В Молдові окрім стандартних інструментів виконання судових рішень приватний виконавець також має можливість через суд накласти заборону на виїзд боржника за кордон терміном на 6 місяців. За словами Романа Талмача, Голови Молдовської національної асоціації виконавців судових рішень, в багатьох випадках саме цей інструмент стимулює боржника виконати свої зобов’язання перед кредитором. Крім того, молдовські приватні виконавців також виступають в ролі медіаторів та консультантів.

Дуже пізнавальною та корисною виявилась панельна дискусія щодо формування та повноважень Асоціації приватних виконавців. Директор Центру комерційного права Валентина Данішевська під час свого виступу розповіла, що самоврядна організація окрім управлінських функцій також може здійснювати низку додаткових функцій, які забезпечать розвиток професії. Наприклад, Асоціація може допомогати кандитатам з організацією стажування, проводити заходи з підвищення професійного рівня учасників, сприяти уніфікації практики шляхом консультування та поширення взірцевого досвіду, представляти потреби професії перед суспільством, контролювати якість професійних послуг та розвиток законодавства щодо галузі.

Підготував О. Майстренко

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі