субота, 24 червня 2017 р.

Акустичні системи виявлення вогневих точок противника

Зброя відплати або «Бумеранг»

Американці в Іраку і Афганістані відучили бойовиків нападати на військові колони за допомогою застосування акустичної системи виявлення вогню, так званої «Бумеранг». Бійці в захищеному MRAP не тільки могли відповісти після обстрілу, але і знали точно куди потрібно стріляти. Тому у бойовиків було мало шансів сховатися, адже вогонь вівся з точних координат. А в містах, бойовий модуль з американських MRAP міг точно вистрілити з гранатомета в те вікно багатоповерхівки, звідки був зроблений постріл, не пошкодивши інших мешканців будинку. Такі системи вже випускають давно.

Після безлічі невдалих атак на американські MRAP з системами Бумеранг, бойовики перестали намагатися стріляти по машинам і блокпостах (адже бумеранги є і в стаціонарному виконанні), так як знали, що шансів врятуватися буде вкрай мало.

І в містах, де з кожного вікна можуть вистрілити, MRAP спокійно патрулюють вулиці. Зупинити їх можуть тільки міни і фугаси, або «смертники», але бійці все одно залишаться живі.

Як влаштована система визначення пострілу

Саме по звуку і обчислюють не тільки місце, а й навіть калібр кулі, снаряду, міни... сучасні акустичні системи.

Якщо не особливо вдаватися в технічні тонкощі, то можна сказати, такі системи - це апаратно-програмний комплекс, що складається з чутливих акустичних датчиків і комп'ютера. Основний його компонент - програмний продукт. Фізичний фактор, який неможливо приховати при пострілі - ударна хвиля від снаряду, що летить. Виявлення місця розташування вогневої точки зводиться до обчислення геометрії ударної хвилі, створюваної снарядом, і відновленню зворотним рахунком траєкторії його польоту і точки пострілу. Ударна хвиля снаряду, кулі, що летить приходить на мікрофони, після чого комп'ютер обчислюється її конус. Ось же конуса вказує напрямок на точку, звідки був зроблений постріл.

Як правило, такі системи працюють в круговому секторі в пасивному режимі, не виявляючи себе. Вони дозволяє вести розвідку на глибину не менше дальності вогневого ураження стрілецької зброї, і мають деякі «інтелектуальні» якості, наприклад, визначають калібр і вид зброї, що дає можливість аналізувати бойову ситуацію і встановлювати пріоритетні цілі. Сучасні комплекси здатні виявляти кілька вогневих позицій, з яких одночасно ведеться стрілянина. Крім того до місяця і більше комплекс може функціонувати в необслугоауваному автоматизованому режимі.

Відзначимо, що системи виявлення пострілу можуть встановлюватися як навколо таборів, блок-постів і баз, так і на бойовій техніці. Є рішення, при яких подібні системи інтегровані з бойовим модулем, який сам наведеться на ціль, а оператору тільки залишиться натиснути на курок. Ось така техніка дозволить українській армії не тільки відучити терористів обстрілювати колони і блок-пости, але і спокійно патрулювати вулиці міст.

Таких систем випускається безліч. Одним з лідерів у виробництві звукометричних засобів виявлення снайперів є французька фірма Metravib, яка, починаючи з 1990-х років, випустила кілька поколінь системи Pilar. Ця система високого класу коштує близько 70 тис. доларів. Вона включає в себе акустичну антенну решітку, а також портативний спеціалізований комп'ютер, що складається з сигнального процесора і ноутбука, який відображає результати і управляє системою. Не так давно виробники доповнили Pilar системою Pivot, яка автоматично наводить камеру на точку, звідки противник веде вогонь, і, якщо потрібно, транслює відеозображення. Незважаючи на те, що система Pivot коштує близько 200 тис. доларів, її вже закупили спецпідрозділи США, Великобританії, ФРН і Бельгії. Найчастіше Pivot приходить на зміну популярній американській системі Boomerang, яка використовується вже кілька років. Свого часу вона набула масового поширення завдяки своїй дешевизні - всього близько 5 тис. доларів. Але є й індивідуальні системи визначення пострілу для бійців, які коштують значно дешевше.

Наприклад, великим гравцем в цій області є компанія Raytheon BBN, що продала більше 10000 систем Boomerang в різні країни Пристрій важить менше 6 кг, він набагато легший і менший, ніж оригінальна система Boomerang, і складається з сенсора і блоку «живлення / мережа», який дозволяє до системи ситуаційної обізнаності Boomerang приєднувати безліч сенсорів і таким чином покривати 360 °. Система працює на зміцненому лептопі під ОС Windows 7 і забезпечує локалізацію стрілка по азимуту, дальності. За даними компанії BBN, система Warrior XP виявляє понад 90% всіх пострілів.

Система для транспортних засобів, PDCue від AAI Textron (скорочення від Projectile Detection and Cueing - визначення пострілу і сигналізування), базується на чотирьох сенсорах встановлених по кутах даху, що забезпечує повне покриття на 360 °. Поділ сенсорів забезпечує високу точність по азимуту і куту місця, помилка для обох кутів становить близько ± 1 °, помилка по дальності - менше 25%, але зменшується на дальностях понад 350 метрів (максимальна дальність - 1,2 км) Система PDCue встановлюється на броньовані M1151 Humvee і інтегрується з бойовим модулем Crows II з метою проведення оперативних оцінок. Використовуючи досвід, отриманий в автомобільній промисловості, голландська компанія Microflown Avisa розробила інноваційні акустичні векторні сенсори AVS (Acoustic Vector Sensor) для вияв ення і локалізації пострілів стрілецької зброї, вогню артилерії, повітряних суден і транспортних засобів. Американська компанія Cobham у співпраці з BioMimetic Systems (BMS) розробила нове сімейство акустичних систем виявлення пострілу, що отримало позначення PinPoint. Було виготовлено два варіанти, один для спішеної піхоти і другий для транспортних засобів або стаціонарних об'єктів. Перший йде в формі плечового блоку датчиків, який забезпечує дальність, напрямок і вертикальний кут. Дані представляються у вигляді звукового повідомлення або виводяться на дисплей у вигляді наручного годинника розміром 45 × 51 мм. Це можуть бути або дальність, напрямок і кут місця, або координатна сітка. Дві батарейки AA для системи з енергоспоживанням 1 Ват дозволяють працювати від 10 до 12 годин. Розміри наплечного сенсора 89x89x26 мм, а загальна маса менше 400 грамм. Компанія Rheinmetall Defence Electronics розробила акустичну систему локалізації стрілка ASLS (Acoustic Shooter Locating System) з метою підвищення рівня захисту екіпажів машин. Вона складається з круглої підстави, що вміщує енергоекономічну систему обробки сигналів і акумулятор, і «антени» складається з восьми спеціальних мікрофонів, створених для високих рівнів звукового тиску і забезпечують кругове покриття.

А. Тур

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі