середа, 31 травня 2017 р.

Cтарт п’ятирічного проекту SATREPS, що фінансується Урядом Японії

29 травня 2017 року у НАН України відбулася прес-конференція з нагоди старту п’ятирічного проекту SATREPS, що фінансується Урядом Японії для можливості використання досвіду досліджень японських фахівців з ліквідації наслідків аварії навколо АЕС Фукусіма-Дайічі щодо підвищення ефективності управління Чорнобильською зоною відчуження, а також надання технічної допомоги у вигляді найсучаснішого вимірювального обладнання.

У прес-конференції взяли участь:

- Семерак Остап – Міністр екології та природних ресурсів України;

- Сумі Шігекі  (SUMI Shigeki ) - Надзвичайний ы Повноважний Посол Японії в Україні;

- Петрук Віталій – Голова Державного агентства з управління зоною відчуження;

- Озава  Йошито (OZAWA Yoshihito) – Віце-президент університету  Фукусіми;

- Накасізука Тору (NAKASHIZUKA Toru) - представник Японського  науково- технічне агентство JST, яке фінансує роботу японських наукових  організацій в проекті;

- Йосіда Санае (YOSHIDA Sanae ) – представник Японського агентства міжнародного співробітництва JICA, яке фінансує технічну допомогу Україні в рамках проекту і діяльність японських партерів в Україні;

- Загородній Анатолій – Віце-президент НАН України;

- Кірєєв Сергій - Генеральний директор  ДСП «ЕКОЦЕНТР», м. Чорнобиль.

Під час прес-конференції було поінформовано про ефективність використання в Україні  японської програми SATREPS («Science and Technology Research Partnership for Sustainable Development» - «Науково технічні дослідження для сталого розвитку»). А саме: особливості досвіду досліджень забруднених територій після аварії на АЕС Фукусіма-Дайічі та технічної допомоги від японської сторони, з урахуванням отриманих результатів контролю стану радіоактивного забруднення на новому вимірювальному обладнанні, для подальшого застосування в управлінні Чорнобильською зоною відчуження. Після закінчення проекту, обладнання отримають 12 українських інститутів – партнерів проекту.

Учасники прес-конференції представили, як виконання проекту
- посилить технічний рівень  радіаційного контролю і законодавчої бази в Україні для екологічного відновлення радіоактивно забруднених територій і підтримку здійснення нового районування Чорнобильської зони відчуження;
- допоможе отримати нові знання про довгострокову поведінку радіонуклідів у навколишньому середовищі спільними зусиллями вчених обох країн;
- підвищить ефективність методів управління і технологій відновлення забруднених радіонуклідами територій  в результаті спільних досліджень українських і японських науковців  в Чорнобилі та Фукусімі.


 Міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак переконаний, що запуск проекту Програми SATREPS «Партнерство у науково-технічних дослідженнях для сталого розвитку» пришвидшить перетворення територій зон відчуження  обох країн на екологічно безпечні.

Про це він заявив сьогодні під час спільної  українсько-японської прес-конференції, присвяченій старту проекту.

«6 років тому український і японський народ об’єднали масштабні ядерні катастрофи. Нині перед урядами обох країн стоять одні  завдання: мінімізація наслідків аварій на  АЕС та перетворення  територій зон відчуження  на екологічно безпечні. Запуск цього  проекту  надзвичайно  важливий для обох країн. Об’єднання зусиль японських і українських фахівців дасть можливість  пошуку нових рішень проблем управління територіями, що зазнали радіоактивного забруднення»,- сказав Остап Семерак.

Міністр підкреслив, що результати цього  проекту допоможуть  пришвидшити процес перетворення  територій зон відчуження  обох країн на екологічно безпечні.

Остап Семерак подякував Уряду Японії за ініціативу і підтримку радіоактивної безпеки в світі.

«Територія навколо ЧАЕС уже давно перетворилася на унікальну міжнародну лабораторію у світі. Проведення тут досліджень радіаційного впливу на довкілля залишається актуальним. Тому Україна заінтересована у високотехнологічному  обладнанні, яке використовується в Японії для більш точних оцінок і прогнозів радіаційного стану територій і природних екосистем у зоні відчуження», - сказав Міністр.

Проект розрахований на 5 років. У рамках проекту  12  українських інститутів – партнерів проекту отримають  високотехнологічне  обладнання для вимірювання радіоактивного забруднення.

«Сьогодні український Уряд  робить багато кроків для перетворення зони відчуження на екологічно безпечну територію. Головне – ми в цьому процесі не одні. Величезна підтримка  міжнародного політикуму та об’єднання зусиль  наукового співтовариства сприятиме сталому запровадженню в світі  нових стандартів ядерної та радіаційної безпеки»,- сказав Міністр.

У   свою чергу, Посол Японії в Україні Шігекі Сумі зазначив, що головна мета цього проекту - вивчення радіоекологічного впливу на навколишнє середовище внаслідок аварій на АЕС.

«Ми очікуємо, що результатом даного проекту буде чітка оцінка і пояснення багатьох незрозумілих моментів щодо впливу радіації на навколишнє природне середовище. Сподіваюся, що в ході реалізації проекту співпраця вийде за межі лінії Чорнобиля і Фукусіми та послужить розвитком зв'язків між нашими країнами», - сказав  Шігекі Сумі.

«Протягом 5-ти років фахівці України та Японії будуть проводити у зоні відчуження спостереження на новій інструментальній базі за допомогою сучасного обладнання. В результаті ми отримаємо міжнародне підтвердження відносно наших висновків щодо безпеки зони відчуження, а також пропозиції та спільні рекомендації учасників проекту зі зміни режиму управління зоною. Сподіваємось на плідну роботу», - зазначив Голова Державного агентства з управління зоною відчуження.

До речі, це не  перший досвід співпраці двох країн. У 2011 році одразу після  аварії на АЕС Фукусіма Дайічі  українські інженери й науковці активно відгукнулись на запити японських урядових установ і передали наш досвід ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС японській стороні. Нині кілька українських науковців працюють у новоствореному Інституті радіоактивності довкілля Університету Фукусіми над проблемами забруднення річок і лісів у префектурі Фукусіма.

Постол Юрій

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі