четвер, 26 січня 2017 р.

Війна США у В'єтнамі в 1965-1975 роках

1973 рік

В історію війни цей рік увійшов як поворотний момент - час повного виходу США з військових дій. Формальним підтвердженням цього кроку стало підписання Паризької угоди 27 січня 1973 року. про припинення війни і відновлення миру у В'єтнамі. Його підписали представники чотирьох головних учасників війни: Північного В'єтнаму і Вьетконга, з одного боку, і США і Південного В'єтнаму - з іншого.

Угодою було передбачено негайне припинення військових операцій армії США у В'єтнамі і повне виведення американських військ з території Південного В'єтнаму протягом двох місяців з одночасною ліквідацією всіх американських військових баз. Крім того, сторони були зобов'язані обмінятися військовополоненими, а Південний В'єтнам брав на себе обов'язок провести вільні демократичні вибори. Насправді ж все закінчилося тільки тим, що Америка припинила безпосередню участь у в'єтнамській війні і до кінця березня отримала назад усіх своїх полонених, переданих Північним В'єтнамом. Ніякі вибори так і не були проведені, а режим припинення вогню постійно порушувався з обох сторін - і Сайгоном, і Ханоєм.

У серпні того ж року Конгрес США прийняв важливе рішення: відтепер було заборонено будь-яке використання американських збройних сил в Індокитаї в бойових діях. Але вихід американської армії не означав припинення політичної і військово-економічної підтримки Вашингтоном режиму в Сайгоні.

1974 рік

Січень 1974 го став тим моментом, коли періодичні порушення режиму припинення вогню вилилися в фактичне відновлення бойових дій. Причому справедливості заради треба відзначити, що на цей раз ініціатором був В'єтконг. Точніше, Ханой: північнов'єтнамська армія не розглядалася в ДРВ як іноземна, перебування якої на території Південного В'єтнаму забороняла Паризька хартія. Відповідно, виводити армію Північного В'єтнаму його уряд не збирався.

Фактичний наступ сил Вьетконга і Північного В'єтнаму на початку року було з відносним успіхом зупинено військами Південного В'єтнаму. Це в чималому ступені визначалося присутністю в їх рядах двадцятитисячного угруповання американських військових радників: за мирним договором Сайгон мав право користуватися їх послугами. Але це був останній успіх Сайгона, політична стабільність якого слабшала з кожним днем. До того ж і на внутрішньополітичній, і на міжнародній арені активно діяв сформований ще в червні 1969 року Тимчасовий революційний уряд Південного В'єтнаму, набував все більшої політичної ваги і симпатії. Адже саме ця політична структура представляла В'єтконг на мирних переговорах в Парижі - і тепер саме вона все частіше сприймалася як реальна в найближчому майбутньому влада на території Південного В'єтнаму. Сприяла цьому і криза, що вибухнула в перегрітій військовими витратами і послідовним посиленням політичного курсу південнов'єтнамській економіці.

Не дивно, що друга половина року стала часом остаточного перелому ситуації на користь Вьетконга і Північного В'єтнаму. Принципово важливим моментом став серпень, коли в результаті Уотергейтського скандалу - найгучнішого політичного викриття в історії США - змушений був подати у відставку Річард Ніксон, головний союзник Сайгона за океаном. А вже в грудні озброєні сили Тимчасового революційного уряду Південного В'єтнаму і армія ДРВ перейшли в рішучий наступ, дуже швидко встановивши контроль над провінцією Фуоклонг.

1975 рік

Формально повністю контролювати Фуоклонг вьетконговські і північнов'єтнамські війська стали тільки з 6 січня 1975 року. Але найбільш важливим результатом операції був не територіальний успіх, а то, що наступ не викликав ніякої суттєвої реакції з боку США. Здригаючись від політичних криз і антивоєнних демонстрацій, Америка вимушено суворіше всіх дотримувалася вимог Паризької угоди. А значить, у Ханоя і його союзників були розв'язані руки.

1 березня розпочався наймасштабніший наступ військ Тимчасового революційного уряду Південного В'єтнаму і ДРВ за всю історію війни. Наступаючі буквально покотилися на південь зі схилів центральної гірської гряди Південного В'єтнаму. На початок квітня їм вдалося повністю звільнити 12 провінцій із загальним населенням близько 8 млн чоловік. На той час армія Південного В'єтнаму втратила понад третину особового складу, в тому числі найбільш боєздатні підрозділи, і половину свого озброєння. Крах Сайгона був неминучий, і США приступили до виконання останнього боргу перед своїм переможеним союзником: Вашингтон організував евакуацію всіх, хто не хотів потрапити під владу Вьетконга. Операція, що одержала назву «Поривчастий вітер», почалася на світанку 29 квітня, і всього за 18 годин на американських літаках і гелікоптерах Сайгон покинули понад тисячу американських громадян і майже 7000 біженців. О пів на п'яту ранку 30 квітня в результаті ракетного обстрілу сайгонського аеропорту Тан Сон Нхут загинули двоє американських морських піхотинців - останні жертви серед американців під час в'єтнамської війни. А без чверті опівдні на галявину перед президентським палацом в Сайгоні, вибивши ворота, увірвався північнов'єтнамську танк Т-54: ця знаменита фотографія стала символом закінчення в'єтнамської війни. Через кілька годин в тому ж палаці була підписана повна капітуляція Південного В'єтнаму, і на політичній карті світу з'явилася нова держава - Соціалістична Республіка В'єтнам, що об'єднала і звільнила країну, яка протягом півтора століття залишалася колонією. Звичайно, перемога противників Південного В'єтнаму була так само неможлива без активної підтримки найбільших комуністичних держав світу - СРСР і Китаю, як і довгий опір Сайгона без втручання США. Але ні радянські, ні китайські війська не брали безпосередньої участі в бойових діях на південнов'єтнамської території. Незважаючи на те, що Радянський Союз в період з липня 1965 по грудень 1974 го направив до В'єтнаму 6359 генералів і офіцерів і понад 4500 солдатів і сержантів строкової служби, ніхто з них, всупереч поширеним міфам, не брав участі в боях з американцями або південнов'єтнамцями Хоча радянські ракетники дійсно збивали американські літаки над територією ДРВ, а радянські техніки і механіки обслуговували новітні радянські винищувачі МіГ-21, МіГ-17 і МіГ-15, за штурвалами яких сиділи в'єтнамські льотчики.


Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі