понеділок, 12 грудня 2016 р.

Розробка лазерної зброї в США


У квітні 2016 року в США на базі «Форт Сілла» випробували бойовий лазер (High Energy Laser Mobile Test Truck, HELMTT) потужністю 10 кіловат. У навчаннях брали участь 8 джипів, включаючи командний центр, створений на одному з них, тобто відпрацьовувалася система управління і застосування лазерної зброї в польових умовах. Також тестували лазер потужністю 2 кіловати, встановлений на бронемашині «Страйкер». В ході навчань знищувалися безпілотники, артилерійські снаряди та мінометні снаряди.

Це, звичайно, не перше випробування. У 2013 році пройшли випробування наземного лазера для знищення повітряних цілей. Бойовий лазер (High Energy Laser Mobile Demonstrator, HEL MD) потужністю 10 кіловат знищив сотню мінометних снарядів і кілька безпілотників.

У 2014 році HEL MD тестували з автомобіля «Ошкош» в умовах поганої погоди, і лазер зміг вразити близько 150 цілей. За заявами військових, безпілотники дивувалися лазером навіть в дощ, хоча конкретні деталі цих випробувань невідомі. В цьому ж році на борту корабля «Понс» було протестовано лазерну зброю потужністю 33 кіловата.

У 2015 році установка потужністю 2 кіловати компанії «Боїнг» збила в повітрі БПЛА, що летів за 10-15 секунд, а стаціонарний БПЛА за 2 секунди. За деякими даними, на відстані в півтора кілометра лазером збивається БПЛА, що летить на швидкості до 130 км / год.

У 2017 році армією США заплановані випробування наземної лазерної установки HEL MD з потужністю в 50 кіловат. До 2020 року потужність цієї наземної установки планується збільшити до 100 кіловат. До 2020 року лазерні установки будуть і на літаках ВПС США. До 2021 року США хочуть довести до практичного застосування лазерну зброю повітряного базування для перехоплення балістичних ракет. У розробці системи ПРО потужністю 1 мегават. «Боїнг», до речі, пообіцяв, що скоро його лазери будуть вражати цілі в повітрі на відстані в 35 кілометрів. І в 2023-2025 роках в США перші оборонні і наступальні бойові лазерні установки повинні стати в стрій на землі, морі і в повітрі.
ВПС США жадає отримати до 2020 року лазер потужністю 150 кіловат на літаках AC-130, щоб пропалювати в цілях «дірки розміром з пивну банку», а потім почати встановлювати лазери і на літаках B-1 і B-2. У «Локхід Мартін» в 2015 році оголосили, що на F-35 можуть бути встановлені лазерні гармати. Є ідея встановлювати лазери ближньої дії на вертольотах прикриття, які забезпечують безпеку десантування солдатів. ВМС думають про встановлення великих лазерних гармат на авіаносцях «Джеральд Р. Форд» і кораблях «Зумвальт». Морпіхи хочуть до 2017 року мати мобільні лазерні установки потужністю 30 кіловат на своїх джипах або вантажівках, щоб збивати безпілотники противника на полі бою, а розробники обіцяють їм вже і 60 кіловат.

Що з фінансуванням проектів?

 У 2007 році на військові лазери пішло 961 мільйон доларів, а в 2014 році - вже всього лише 344 мільйони.

Вартість лазерної установки на борту корабля «Понс» склала 40 мільйонів доларів, і це без урахування витрат на шестирічну розробку. Але відзначається, що скоро ціна лазерної зброї значно впаде в міру його поширення і масового виробництва. І навіть при існуючих цінах на лазерні установки - це все одно в рази дешевше, ніж витрати дорогих ракет для знищення цілей.

Сьогодні Пентагон запитує 90,3 мільйона доларів на 2017 фінансовий рік тільки на створення лазерної зброї повітряного базування для перехоплення балістичних ракет. В цілому американські військові вважають, що для розвитку бойових лазерів країні необхідно витрачати 1,3 мільярда доларів на рік.

Плюси і мінуси

Плюси лазерної зброї: швидкість застосування, практично необмежена кількість «пострілів», постійне наведення на ціль, ціна одного «пострілу» становить менше 10 доларів, безшумність, невидимість, не потрібно розраховувати поправку на вітер як для інших боєприпасів, компенсувати віддачу і т.п .

Проте є й мінуси такої зброї: енерговитратність, втрата енергії зі збільшенням відстані до цілі, втрата енергії в поганих погодних умовах, необхідність системи ураження всієї цілі. Розробники HEL MD кажуть, що так як лазерний «постріл» відбувається безшумно, то в систему доведеться вбудовувати звуковий супровід, щоб самі оператори і ті, хто знаходиться поруч могли розуміти, що зброю активовано. Для цих цілей будуть підібрані звукові ефекти з фільмів «Зоряні війни» і «Зоряний шлях».

За матеріалами зарубіжних Інтернет-ресурсів
А. Тур

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі