вівторок, 28 червня 2016 р.

В Україні стартували заходи, присвячені 225-річчю проголошення Дня ікони Вірменської Богородиці.

Союз вірмен України представив для експозиції в музеї мистецтв ім. Богдана та Варвари Ханенків ікону Вірменської Богородиці з Кам'янця-Подільського.

Нагадаємо, що одна з найбільш шанованих експонатів вірменського історичної спадщини України, легендарна ікона Вірменської Богородиці з Кам'янця-Подільського ідентифікована фахівцями, і виставлена ​​в київському Музеї мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків.

Матір Божа Вірменська. У середньовіччі Вірменська Богородиця об'єднувала християн різних конфесій Кам'янця-Подільського, і вважалася покровителькою міста. У Кам'янець ікону Матері Божої в 1380 році з Херсонеса привезли вірмени. Кажуть, що Вірменська Богородиця неодноразово рятувала місто від загарбників. Понад 300 років кам'янчани вшановували Матір Божу Вірменську. Щосуботи по всьому Кам'янцю закривались церкви та костели і усе місто йшло на богослужіння до Вірменського храму святого Миколая, в якому на той час знаходилася чудотворна ікона. Матір Божа Вірменська єднала віруючих різних конфесій.

Основна подія свята проходить в Києві, в Національному музеї мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків, де в рамках заходів, приурочених до 225-річчя проголошення Дня ікони Вірменської Богородиці, представлена ​​спеціальна виставка ікони XVI століття «Богоматір Одигітрія», яку дослідники ототожнюють із легендарною Іконою вірменської Богородиці, а також документальна експозиція «Вірменська спадщина».

Організаторами виступили Національний музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків і Союз вірмен України.

На відкритті були присутні Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Вірменія в Україні Андранік Манукян, д.і.н, професор Станіслав Кульчицький, експерти - Олег Саакян і Тигран Григорян, кінорежисер Роман Балаян, відомий дизайнер одягу Гайк Аванесян, художник Борис Егаізарян, глава Ради національних товариств Україна Ашот Аванесян, консультант по стилю Лаура Овакимян, актриса Олена Мартиросова і інші відомі представники вірменської громади, вчені, громадські і політичні діячі.

На думку вчених, Ікона Вірменської Богородиці є однією з найбільш шанованих реліквій духовної спадщини вірмен України.

Відомо, що Ікону Вірменської Богородиці шанували віруючі всіх трьох християнських обрядів міста Кам'янець-Подільський - вірмени, поляки та українці.

Богородицю з собору Св. Миколая шанували кам'янчанами як Покровительку - за переказами вона неодноразово рятувала Кам'янець-Подільський від загарбників.

27 червня 1791 року ікону і реконструйовану церкву Святого Миколи в Кам'янець-Подільському повторно урочисто освятили, і архієпископ Яків Тумановіч розпорядився відзначати цей день - 27 червня - як свято. Тоді ж було виготовлено спеціальну грамоту, звідки і відома точна дата.

Віруючі щорічно відзначали свято в церкві Святого Миколи в Кам'янець-Подільському.

Легендарна ікона Вірменської Богородиці з Кам'янця-Подільського, яка з 20-х років минулого століття вважалася втраченою, в 2011 році була ідентифікована фахівцями, а 27 червня 2012 року, в Національному музеї мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків відбулася презентація ікони.

Як зазначив глава Союз вірмен України Вілен Шатворян, ми пишаємося багатою культурною та історичною спадщиною вірмен України, і зробимо все можливе для збереження і популяризації історичного, архітектурного та культурної спадщини.

Олег Дружів

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі