четвер, 26 травня 2016 р.

Чи може Туреччина закрити для Росії протоку Босфор

Десантний корабель РФ «Саратов»
в протоці Босфор. 6 жовтня 2015 року

Читать полностью: http://news.tut.by/world/474386.html


Конфлікт з Туреччиною ставить під питання використання судами РФ Босфору як важливої ​​транспортної артерії.
Через добу після загибелі російського бомбардувальника Су-24 біля сирійсько-турецького кордону Путін анонсував перекидання на авіабазу Хмеймім в Сирії зенітно-ракетних комплексів С-400 - в якості відповіді на знищення військового літака турецьким винищувачем F-16.
Останнім часом велика військова техніка російської армії доставлялася до Сирії переважно морем. Найкоротший шлях пролягає через Чорне море і протоки Босфор і Дарданелли. За цим маршрутом на десантних кораблях з Криму перекидалися морські піхотинці і техніка. Крім того, агентство Reuters в кінці вересня повідомляло про налагоджену систему вантажоперевезень між Новоросійськом і Сирією через протоки.

Різке погіршення відносин з Анкарою поставило під питання постачання російського озброєння і перекидання військовослужбовців РФ через протоки, залишаючи відкритими маршрути через Гібралтар (він займає від 13 днів у разі відправлення з Санкт-Петербурга або 14 з половиною днів при відправленні з Мурманська замість чотирьох днів) або по повітрю.

Режим проходу кораблів через протоки регулюється Конвенцією Монтре 1936 року, одним з найстаріших діючих міжнародних договорів. Підписували його в тому числі представники Туреччини та СРСР. Згідно ст. 2 цього документа, торгові судна можуть безперешкодно проходити через Босфор і Дарданелли «вдень і вночі, незалежно від прапора і вантажу».
У тому випадку, якщо Туреччина знаходиться в стані війни, вона зобов'язана пропускати цивільні судна дружніх і нейтральних країн - але тільки вночі і тільки по наміченим Анкарою фарватером. Нарешті, якщо Туреччина не воює, але «вважає себе під загрозою військової небезпеки», вона все ж зобов'язана пропускати всі судна (в тому числі і під прапором потенційного противника), в тому числі днем, проте курс також повинен бути вказаний Анкарою.
Відносно військових кораблів в мирний час Туреччина також зобов'язана пропускати судна малого і середнього класів всіх країн. Держави Причорномор'я (до яких належав СРСР і належить РФ) можуть проводити через протоки військові кораблі будь-якого класу. Єдине обмеження: вони будуть слідувати в поодинці або з мінімальним ескортом (до двох міноносців).
Якщо Туреччина знаходиться в стані війни або «під загрозою військової небезпеки», питання про допущення військових кораблів в протоки залишається на розсуді Анкари. Однак якщо війна не оголошена офіційно, Туреччина повинна пропустити іноземні кораблі з умовою, що ті виявилися відрізані від своєї бази ВМС, а також отримати згоду наднаціональних органів (на той момент Ліги Націй, її роль сьогодні виконує ООН) про намір закрити протоки.
Уже після закінчення Другої світової війни Анкара поетапно прагнула посилити свій контроль над протоками. Так, навесні 1982 року Туреччина спробувала в односторонньому порядку поширити регламент порту Стамбул на всю зону проток, тим самим отримавши право закривати Босфор навіть у мирний час.
Рішення Анкари викликало різку критику сусідніх держав (в першу чергу СРСР і Греції), і Туреччина відступилася, заявивши, що нові правила не стосуватимуться транзитних суден, що проходять протоки без зупинки. Коли в грудні 1982 року ООН виробила Конвенцію з морського права, Туреччина відмовилася до неї приєднатися, залишивши тим самим Конвенцію Монтре в силі.

У початку 1994 року Туреччина внесла на розгляд Міжнародної морської організації при ООН проект Регламенту судноплавства в протоках. Незважаючи на закиди в порушенні Конвенції Монтре, висловлені під час обговорення документа, Туреччина з 1 липня 1994 року ввела його в дію в односторонньому порядку. За новим регламентом турецька влада могли призупиняти судноплавство в протоках, посилаючись на наукові, ремонтні, бурові роботи, проведення поліцейських операцій і інші умови. Судна довжиною понад 200 м можуть перетинати Босфор тільки в світлий час доби і тільки в супроводі турецького лоцмана. Також місцева влада може проводити огляд вантажних кораблів при підозрі в порушенні екологічних або інших регламентованих національним законодавством норм.
Завдяки Конвенції Монтре, а потім і хорошим відносинам з Великобританією і США Туреччина поступово встановила свій суверенітет над протоками, Цей контроль безпосередньо залежить від статус-кво самої Конвенції Монтре. Поки що американські інтереси в регіоні сходяться з турецькими, і США готові і надалі підтримувати цей документ.

Вантажі РФ захищені тим, що лише незначна частина перевізників ходить під російським прапором. Переважна більшість вантажів проходить через Босфор не під російським прапором, а під прапорами "зручних" для реєстрації суден країн: Багамських островів, Кіпру та інших. За даними ООН, на 1 січня 2014 року 21% сукупного дедвейту (т. Е. Маси змінних вантажів судна) світового флоту припадав на кораблі під прапорами Панами, 12% - під прапорами Ліберії, 9% - Маршаллових островів, 8% - Гонконгу і 6% - Сінгапуру.

Молокова Наталія

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі