понеділок, 16 травня 2016 р.

Україна повинна сама себе забезпечувати ядерним паливом

В Україні 60% електроенергії виробляється атомними станціями, при цьому країна повністю залежить від імпорту ядерного палива.
Україна займає 10 місце в світі з видобутку та переробки уранової руди. При цьому ті, що видобуваються щорічно близько 1 тис. тон даного виду корисної копалини покривають лише третину потреб 15-ти атомних енергоблоків країни. Україна не має власного виробництва ядерного палива. Тому закуповує його. З 2014 року держкомпанія «Енергоатом» почала закуповувати паливо у американської Westinghouse, плануючи поступово збільшувати його поставки.
У 2015 році завод з виробництва ядерного палива в Кіровоградській області мав запрацювати, але протягом декількох років будівництво так і не почалося, а після втечі президента Віктора Януковича і частини його чиновників проект і зовсім був заморожений.
Міністерство енергетики не раз заявляло про намір побудувати завод з виробництва ядерного палива, незважаючи на невдалий досвід з Росією. Протягом 2015 року держконцерном «Ядерне паливо» був розроблений проект концепції державної цільової економічної програми розвитку атомно-промислового комплексу України на 2016 - 2020 роки.
Проект концепції пройшов всі узгодження в центральних органах виконавчої влади і знаходиться на розгляді Кабінету міністрів. Всі сподіваються, що концепція найближчим часом буде схвалена урядом. Будівництво заводу з переробки ядерного палива закладено в запропонований варіант концепції.
Власне виробництво ядерного палива буде рентабельним. З огляду на тенденції розвитку вітчизняної атомної енергетики, виписані в концепції, рішення по будівництву заводу узгоджені з кінцевим споживачем - НАЕК «Енергоатом».
Крім заводу у концерну «Ядерне паливо» є ще й урановидобувні активи. Україна входить в десятку країн за запасами уранової руди, але при цьому лише на третину забезпечує власні потреби.
Згідно з концепцією, яку планується реалізувати, до 2020 року Україна повинна вийти на 100% забезпечення потреби атомних електростанцій України в концентраті природного урану.
В цілому, на реалізацію концепції необхідно близько 10 млрд гривень, з них близько 7 млрд - на розвиток уранового виробництва. При цьому, як мінімум, 3 млрд гривень - власні кошти підприємств-учасників.

Підготував І. Саленко

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі