субота, 5 березня 2016 р.

Cімейні обов'язки: хто в домі господар

Так, відзначається, що в сім'ях майже половини опитаних функції глави сім'ї виконують чоловіки. Третина вважає, що дану роль дружини виконують на рівних підставах. Однак далеко не завжди в питанні визначення "хто головний?" консенсус між жінками і чоловіками. Так, 58% чоловіків вважають себе главою сім'ї, тоді як тільки 39% жінок вважають "главою" чоловіка. У той же час, майже третина жінок вважають "головною" себе, тоді як з цим погодилися тільки 10% чоловіків.

При цьому, майже 80% чоловіків вважають, що так і повинно бути: "головою сім'ї має бути чоловік", але одночасно половина погодилися з тим, що "жінка так само може бути главою, як і чоловік". У жінок навпаки: 60% вважають, що головою сім'ї має бути чоловік, але одночасно майже 80% згодні з тим, що "жінка так само може бути главою сім'ї як і чоловік". У розрізі регіонів, обидві гіпотези знаходять трохи більшу підтримку на Заході і на Півдні, трохи менше - на Сході, найменшу - в Центрі.

Характерно, що теза про те, що головою сім'ї має бути чоловік, більше схвалюють люди з низькими доходами, низьким рівнем освіти. Цікаво, що розведені люди, а також непрацюючі схильні сприймати жінку в ролі глави сім'ї більш позитивно.

У майже 60% сімей вихованням дітей займається жінка. Цікаво, що так вважають половина чоловіків і майже 70% жінок. При цьому слід зазначити, що більше третини респондентів на дане питання відповідають "порівну". Тільки в 3% випадках функції виховання дітей покладають в основному на чоловіків, при цьому так вважають в основному ті ж чоловіки.

Аналогічно, в половині випадків господарськими справами займається також жінка. При цьому серед опитаних жінок відсоток тих, хто погоджується з тезою більше ніж серед чоловіків - 58% проти 43%. Цікаво, що на противагу вихованню дітей (де участь чоловіків мінімальна), домашнім господарством займається відносно більша кількість чоловіків (12%), але знову ж таки, це на думку переважно самих чоловіків. Характерно, що на Заході, кількість чоловіків, які займаються господарськими справами вдвічі вище, ніж в інших регіонах країни.

Загалом, факт того, що жінка займається домогосподарством сприймається більш позитивно, ніж коли "домом займається чоловік, а жінка заробляє гроші" (65 і 44% відповідно). У той же час, жінки більш позитивно ставляться до того, щоб чоловік займався домом, а чоловіки більше погоджуються з тим, що бути домогосподаркою для жінки - це такий же спосіб реалізувати себе, як і працювати на роботі. Більш позитивно до жінки в ролі домогосподарки відносяться люди, які мають дітей, а також люди старшого віку.

Відзначається, що чим вища освіта респондентів, тим більше вони підтримують тезу, що "нічого поганого, коли чоловік займається домом, а жінка заробляє гроші", і не підтримують тезу, що "бути домогосподаркою для жінки - це такий же спосіб реалізувати себе, як і працювати на роботі ". Майже половина жінок не бачать нічого поганого в тому, що чоловік господарює по дому, серед чоловіків таких менше (40%).

Цікаво, що чим далі на Захід, тим спокійніше люди оцінюють можливість того, що саме жінка заробляє гроші, тоді як чоловік займається домогосподарством - на Заході жінки більш схильні брати на себе відповідальність за фінансове благополуччя сім'ї.

При цьому, переважна більшість респондентів (82%) згодні з тезою, що саме "чоловік повинен повністю забезпечувати свою сім'ю". Лідером підтримки цього твердження виявився Південь, найменше - в Центрі. І знову ж таки, більш прогресивні в даному питанні люди з високим рівнем освіти.

У більшості (60%) українських сімей вважається, що чоловік заробляє більше, при цьому так вважають майже 70% чоловіків і трохи більше половини жінок. У той же час, більше 20% жінок вважають, що більше заробляють саме вони, тоді як тільки 10% чоловіків погодилися з тим, що дружина (подруга) заробляє більше.

Переважна більшість опитаних (майже 80%) погодилися, що в їхній родині готує їсти переважно жінка, 18% респондентів вважають, що в їхній родині цей обов'язок ділиться порівну, тоді як тільки у 3% сімей приготуванням їжі зайняті переважно чоловіки.

Більш того, більше половини жінок і дві третини чоловіків погодилися з твердженням, що "готувати в родині повинна жінка". Характерно, що найбільше ця теза знаходить схвалення серед людей старшого покоління і жителів сіл. Також досить показовий регіональний аспект питання: традиційно жінки на Заході України вважають, що вміють смачно готувати, тому і відсоток респондентів, які стверджують, що готувати їжу повинна саме жінка, вище на Заході - 70% в порівнянні з 51% на Сході.

Разом з тим, третина жінок і трохи більше 40% чоловіків погоджуються, що "чоловіки куховарять краще, ніж жінки". Досить очікувано, що таких більше серед людей з вищою освітою і мають високі доходи. За критерієм сімейного статусу, найбільшу підтримку дане твердження знаходить серед респондентів, які перебувають у цивільному шлюбі, дещо менше - серед одружених і неодружених.

На думку третини опитаних, чоловіки в цілому мають більше вільного часу в порівнянні з жінками, в той же час, майже половина відзначають, що в даному аспекті представники різних статей знаходяться на рівних.

Більше половини чоловіків вважають, що "жінка не має права обмежувати чоловіка в тому, як йому проводити вільний час" (серед жінок таких - майже вдвічі менше). При цьому, якщо серед неодружених людей тезу поділяють більше 50%, то серед розлучених - лише третина. Закономірно, що більш схильні наділяти чоловіків свободами люди молодого віку, а також ті, які не мають дітей.

Тільки 28% чоловіків і трохи більше третини жінок вважають, що "жінка має право в будь-який момент знехтувати домашніми обов'язками і зайнятися власними справами".

Закономірно, що більш прогресивними в своїх поглядах є неодружені і розведені люди, тоді як одружені пари налаштовані більш традиційно. Логічно, що більш консервативні в оцінках обов'язків жінки люди, які мають дітей, а також представники старшого покоління.

Цікаво, що понад 40% чоловіків і чверть жінок погодилися з тезою, що "жінка не повинна обтяжувати чоловіка домашніми справами". Традиційно, ця теза знаходить високу підтримку серед людей старшого покоління, а також серед бідних і малозабезпечених верств населення. Незважаючи на це, існує і привід для оптимізму: досить обнадійливо виглядає те, що зі зростанням рівня освіти, зростає і скепсис до даного твердження.

Опитування проведене протягом 1-6 жовтня 2015 року, опитано 1800 респондентів. Помилка репрезентативності: не більше 2,4%.

Т. Юліанова

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі