неділя, 20 березня 2016 р.

Повноцінна міжнародна українська фондова біржа - шлях до інвестицій в Україну.

Український фондовий ринок є організованим ринком торгівлі фінансовими інструментами. Важливою складовою українського фондового ринку є ринок цінних паперів.
В Європі та Америці торгівля акціями, ф'ючерсами і різними товарами на біржах налічує вже близько двохсот років. В Україні перші біржі стали з'являтися на початку 90-х років, вони носили хаотичний характер і служили швидше інструментом обміну товарами, ніж реальним фондовим майданчиком. Перші цінні папери: ваучери, векселя, купони і т. д. використовувалися в різних кримінальних схемах по захопленню підприємств, відходу від податків і відмивання грошей. 

На даний момент в Україні функціонує фондові біржі: 
ФОНДОВА БІРЖА "ПФТС" (Київ)
www.pfts.ua
СХІДНО-ЄВРОПЕЙСЬКА ФОНДОВА БІРЖА (Київ)
www.eese.com.ua
ФОНДОВА БІРЖА "ПЕРСПЕКТИВА" (Дніпропетровськ)
www.fbp.com.ua
УКРАЇНСЬКА МІЖБАНКІВСЬКА ВАЛЮТНА БІРЖА (УМВБ) (Київ)
www.uicegroup.com
УКРАЇНСЬКА ФОНДОВА БІРЖА (Київ)
www.ukrse.com.ua
УКРАЇНСЬКА МІЖНАРОДНА ФОНДОВА БІРЖА
www.uise.com.ua
КИЇВСЬКА МІЖНАРОДНА ФОНДОВА БІРЖА
www.kise.com.ua
ФОНДОВА БІРЖА "ІННЕКС" (Київ)
http://www.innex-group.com
УКРАЇНСЬКА БІРЖА (Київ)
www.ux.ua
ФОНДОВА БІРЖА  "УНІВЕРСАЛЬНА" (Дніпропетровськ)
www.pse.com.ua
Перший Український фондовий майданчик - фондова біржа ПФТС нормально функціонувати змогла тільки з початку 2000-х років, коли сформувався індекс ПФТС, який на сьогоднішній день включає в себе 20 емітентів (підприємств) з різних галузей економіки України і торгується в реальному часі. Індекс ПФТС на сьогоднішній день є головним індикатором стану українського ринку акцій, на цьому майданчику також проходять торги корпоративними, муніципальними, державними облігаціями та інвестиційними сертифікатами. Індекс розраховується на основі 20 підприємств металургії, електроенергетики, машинобудування, видобувного сектора і банківської сфери. Серйозний вплив на роботу ПФТС здійснює Російська біржа ММВБ. Крім того, 24 грудня 2009 р. Асоціація «Перша фондова торговельна система», власник 100% акцій ВАТ «ПФТС», на загальних зборах прийняла рішення про продаж 50% + 1 акцій біржі стратегічному інвесторові. Покупцем стала Московська міжбанківська валютна біржа.
74 членів - професійних учасників ринку цінних паперів (на початок 2016 року). Загальний обсяг торгів ПФТС в 2015 році склав - 48,9 млрд грн.

Серед негативних факторів впливу на динаміку індексу ПФТС можна віднести:
- Публікація інформації про незадовільну позиції України в світових рейтингах ділового середовища;
- Зниження рейтинговим агентством Moody's рейтингу найбільших українських банків;
- Зниження рейтинговим агентством Fitch рейтингу НАК «Нафтогаз України» з рівня «С» до «RD» (обмежений дефолт);
- Зниження цін на продукцію українських металургійних підприємств і скорочення Україною експорту стали .;

2 жовтня 2008 року була зареєстрована ВАТ «Українська біржа», на базі Російської біржі РТС, яка розраховує свій власний індекс UX, в нього входять ідентичні ПФТС підприємства. Обсяги торгів на обох майданчиках можна порівняти і вони ведуть конкурентну боротьбу між собою.
Необхідно відзначити, що основними проблемами фондового ринку України є: низька ліквідність, залежність від зовнішніх майданчиків, погана технічна оснащеність і слабка інформованість громадян, зарубіжних інвесторів про фондовий ринок України. Найбільший денний оборот на «Українській біржі» склав 60 мільйонів гривень. На ПФТС денний обсяг становить в середньому 30-40 мільйонів гривень. У той час як на провідних світових майданчиках значно більше. Наприклад, на Лондонській біржі щоденний оборот становить близько 637 мільярдів доларів.Низький обсяг угод на ПФТС викликаний серйозним недоліком ліквідності. За найпопулярнішими українськими акціями в день проходить в кращому випадку 10-20 угод. Серйозні інвестори не зацікавлені, в такому малоліквідному ринку, тому основними гравцями вітчизняного ринку є спекулятивні фонди, націлені на швидке отримання прибутку, і фінансові компанії, що давно працюють на цьому ринку.
Доступ на вітчизняний фондовий ринок обмежує також його слабка технічна оснащеність. Тільки недавно українські компанії стали надавати послугу Інтернет-трейдингу своїм клієнтам. Ця послуга дуже поширена в усьому світі, вона дозволяє фізичній особі власноруч, через комп'ютерну програму, торгувати на фондових ринках, сплачуючи комісійні брокеру за здійснені операції. Це економить час і кошти і дає клієнтові можливість бачити свої угоди в реальному часі. В Україні кількість користувачів цієї послуги поки вимірюється сотнями, в світі ж таких користувачів вже мільйони.
Через низьку ліквідність українського фондового ринку головну роль в ньому відіграють нерезиденти, які шляхом швидкого введення і виведення капіталу можуть піднімати і опускати український ринок. У вітчизняних гравців немає достатніх коштів для ефективних маніпуляцій на ринку. Вони можуть тільки формувати слабкі рухи. 
Але незважаючи на важке становище української економіки, перспективи розвитку у фондового ринку є. Для цього в першу чергу потрібно слабким численним бірж України об'єднатися і створити одну велику Українську фондову біржу.
 Другою надзвичайно важливою проблемою вітчизняного ринку є вкрай мала ліквідність. Цю проблему можна вирішити двома способами. Перший - це активна участь держави в розвитку фондового ринку шляхом створення ефективного механізму контролю та управління, а також створення умов для інвестування коштів недержавними фондами, іншими організаціями та міжнародними фондами та організаціями. Ще одним рішенням проблеми нестачі ліквідності, може бути активне залучення фізичних осіб на фондовий ринок України. За статистикою близько 20% громадян в Європі та Америці так чи інакше інвестують у фондовий ринок. З урахуванням дій пенсійних фондів і страхових компаній ця цифра перевалює за 60%. В Україні ж менше 1% громадян бере участь у фінансових операціях подібного роду, і тільки 7% знає, що це таке.
Ринки цінних паперів можуть перетворюються в помітне джерело фінансування соціально-економічного розвитку. Держава за допомогою фондових бірж прискорить формування вітчизняних публічно-правових компаній з широким володінням акціями, на відміну від більш типових для минулого компаній закритого типу, які організовуються на пайових засадах невеликою групою осіб. 

Серйозний поштовх для розвитку економіки України дасть приватизація неефективних і корупційних державних підприємств. Залучення інвестицій на ці підприємства здатне підвищити їх капіталізацію і фінансові показники, що позитивно позначиться на акціях компаній. Також дуже важливий крок для розвитку вітчизняного фондового ринку - це публічне розміщення акцій наших компаній за кордоном. В майбутньому це має серйозні перспективи, так як публічне розміщення акцій підвищує прозорість бізнесу і дозволяє компаніям залучати додаткові кошти і міжнародні інвестиції.
Фондовий ринок України повинен стати реальним економічним індикатором і ефективним механізмом інвестування в тому числі з боку зарубіжних інвесторів. Також без активної участі держави і окремих громадян, пройти цей шлях неможливо. Незважаючи на відсталу інфраструктуру і застарілі виробничі фонди, наша країна має великий промисловий потенціал. Як тільки на повну потужність запрацює фондовий ринок, так як на сьогоднішній день це найефективніший інструмент для заробітку грошей в світі, в Україні вітчизняна економіка почне залучати інвестиції, стане модернізуватися і розвиватися.

Нагадаємо: В кінці лютого NYSE і Deutsche Boerse, дві головні біржові майданчики Європи, оголосили про плани злиття в компанію з сукупної капіталізацією понад $ 28 млрд. Після цього американська Intercontinental Exchange. (ICE) заявила, що також розглядає можливість придбання LSE (Лондонська фондова біржа). Крім того,  ще один найбільший оператор бірж, CME Group Inc., оцінює доцільність втручання в боротьбу за LSE.

Дідик С.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі