вівторок, 1 вересня 2015 р.

Малий бізнес Європи шукає нові форми фінансування

Європейський малий бізнес привернув торік  926 млрд євро через зовнішнє фінансування, головним чином через банки.

Але інвестиційні суми на краудфандінгових сайтах щорічно збільшуються в кілька разів, що, безумовно, радує, так як європейські банки (які понесли значні збитки під час фінансової кризи і намагаються відновити коефіцієнт достатності капіталу) зменшили кредитування бізнесу на 12% за останні шість років.

Краудфандінг, або народне фінансування, - лише один із способів для малого та середнього бізнесу Європи (який традиційно більше покладається на банківське фінансування, ніж в Америці) компенсувати триваюче зниження банківського кредитування.

У число інших способів входить випуск публічно торгуємого боргового зобов'язання або акцій, розміщення цінних паперів через інституційних інвесторів та отримання кредитів від небанківських фінансових організацій ("тіньових" банків). Банки та інші інвестори також проводять сек'юритизацію кредитів для малого бізнесу.

Уряди ЄС прагнуть стимулювати все це, сподіваючись таким чином обмежити заподіяну "хворими" банками економічну шкоду. Так, наприклад, у Франції в 2012 р міністерство фінансів стало одним з ініціаторів по створенню пан'європейського ринку індивідуального розміщення цінних паперів. Італія в 2013 р відкрила ринок "міні-бондів", а в 2015 р дозволила державному експортному агентству (SACE) напряму кредитувати малий і середній бізнес. У 2013 р свій ринок "міні-бондів" з'явився і в Іспанії. У березні Великобританія перестала оподатковувати прибуток з індивідуального розміщення цінних паперів.

Всі ці кроки, схоже, вже приносять результати. На фонди приватних боргових зобов'язань (інвестиційні фонди, які безпосередньо кредитують малий і середній бізнес) припадає близько 6% від усього фінансування SME, стверджує Асоціація управління альтернативними інвестиціями (AIMA). Ця частка повинна збільшитися до 15-20% у найближчі п'ять років, пророкує AIMA.

Згідно з останнім опитуванням керівників хеджевих фондів, фондів прямого інвестування та фірм з управління активами (в управлінні яких в цілому перебуває $ 440 млрд), 82% з них кредитують малий і середній бізнес Європи, головним чином у Великобританії, а також у Франції, Німеччині та Голландії.

Швидко розвивається і європейський ринок індивідуального розміщення цінних паперів. У 2014 р фірми (половина з яких французькі) залучили на цьому ринку понад 6,7 млрд євро, що в два рази більше рівня попереднього року. Ще 11 млрд євро SME залучили на німецькому (Schuldscheine) і 13 млрд євро на американському майданчиках індивідуального розміщення цінних паперів.

Сек'юритизація (форма залучення фінансування за допомогою випуску цінних паперів) в останні кілька років зменшилася, але її обсяг, схоже, стабілізується. В 2015 р. європейський малий і середній бізнес перевів боргові зобов'язання у фондові папери на суму 107 млрд євро, стверджує Асоціація фінансових ринків Європи.

Віктор Марченко

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі