вівторок, 18 серпня 2015 р.

СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО НІМЕЧЧИНІ

Німеччина має високопродуктивне сільське господарство. Близько 80% товарної продукції сільського господарства дає тваринництво, потребам якого багато в чому підпорядковано рослинництво: площ під кормовими культурами значно більше, ніж під продовольчими. Проте все одно кормове зерно ввозиться у великих кількостях, особливо кукурудза. Сільське господарство Німеччини - це високоінтенсивне виробництво. Тут на кожен гектар площ вноситься більше добрив, ніж у США, Франції та Англії.
Тому власне виробництво задовольняє попит по молоку на 100%, по м'ясу на 90%, по цукру на 85% і по пшениці на 80%. Найбільш сприятливі умови створені для молочного тваринництва в передгір'ях Альп. Тут на місцевих луках вигодовується близько 35% поголів'я молочних корів країни. Також розвинений молочне напрям і на півночі країни в приморських районах. Сільське господарство Німеччини велику увагу приділяє свинарству, країна посідає перше місце в Європі за кількістю свиней (більше 20000000).
Німеччина - країна переважно дрібних сімейних ферм. У період 1994-1997 рр. частка земельних ділянок сільськогосподарських підприємств, що перевищують 50 га, зросла з 11,9 до 14,3%. Більші за розмірами господарства розташовуються в основному в Шлезвіг-Гольштейн і на сході Нижньої Саксонії. Невеликі ферми переважають в Центральній і Південній Німеччині. Одночасно відбулося різке скорочення числа зайнятих у сільському господарстві, з 24% від загальної чисельності самодіяльного населення. Значна частина зайнятих на дрібних фермах представлена ​​сезонними робітниками та іншими категоріями тимчасово зайнятих працівників, що мають основне джерело доходу в інших секторах господарства.
У районах з високою природною родючістю грунтів головними культурами є пшениця, ячмінь, кукурудза і цукровий буряк. Бідніші грунту Північнонімецької низовини і середньовисотних гір традиційно використовуються під посіви жита, вівса, картоплі та природні кормові культури. Традиційний характер німецького сільського господарства істотно змінив технологічний прогрес. Сьогодні цінуються більше так звані легкі грунти, зважаючи на їх придатність до машинної обробці, з використанням штучних добрив; наприклад, кукурудза тепер широко обробляється і на Північно-німецькій низовині, де вона витісняє картоплю.
Із загального виробництва зерна в Європейському союзі на Німеччину припадає кілька більш 1/5, але виділяється вона головним чином виробництвом жита (3/4 збору), вівса (близько 2/5) і ячменю (більше ¼). З районами посівів пшениці в чому збігаються ареали обробітку цукрових буряків.
З кормових зернових найбільш велике значення ячменю; деякі сорти ярого ячменю вирощуються спеціально для використання при виробництві пива, що вважається в Німеччині національним напоєм (споживання на душу населення - близько 145 л на рік). Найбільший у світі ареал хмелярства Халлертау розташований в Баварії.
Велике значення має вирощування кормових коренеплодів (кормових буряків та ін.), кукурудзи на зелений корм і силос, люцерни, конюшини та інших кормових трав. З олійних найбільше значення має ріпак, посіви якого більш ніж в 10 разів перевищують посіви соняшнику.
Теплий клімат річкових долин, міжгірських улоговин і низовин південно-західної Німеччини сприяє вирощуванню таких культур, як тютюн та овочі; останні вирощують також у зоні приельбскіх маршів нижче Гамбурга і в районі Шпревальд на південь від Берліна. Фруктові насадження особливо характерні для гірських схилів Південної Німеччині, низин Ельби під Гамбургом, району Хафельских озер близько Потсдама і околиць Галле.
Виноградарство, перевершує по товарній продукції плодівництво і овочівництво, разом узяті. Виноградники розташовані в основному в долинах Рейну, Мозеля та інших річок південної Німеччини, а також в долині Ельби під Дрезденом.
Своїми садами славляться долини Верхнього Рейну, Майна, Неккара і Нижньої Ельби.
Скотарство - основна галузь тваринництва в Німеччині, воно дає більш 2/5 всієї товарної продукції сільського господарства, причому основна частина припадає на молоко (близько ¼). Друге місце за значенням посідає свинарство. Самозабезпеченість країни по молоку і яловичині систематично перевищує 100%, але по свинині складає менше 4/5.
Скотарство молочно-м'ясного напряму найбільш характерно для добре зволожених приморських, альпійських і передальпійських районів, багатих луками і пасовищами, а також для периферії міських агломерацій. Через досить холодні зими поширене стійлове утримання худоби. Свинарство розвинене повсюдно, але особливо в районах, близьких до портів ввезення імпортних кормів, районів обробітку цукрових буряків, картоплі і кормових коренеплодів. В агропромисловому комплексі сільське господарство відіграє підпорядковану роль. Забій худоби здійснюється на 95% на промислових бойнях, переробка молока - на молокозаводах, що входять зазвичай в системи або промислових і промислово-торговельних концернів, або належать на паях кооперативним об'єднанням самих сільських господарів.
Бройлерні виробництва, виробництво яєць, телятини, а також свинарство концентруються у великих тваринницьких господарствах, розміщення яких мало залежить від природних факторів.
За обсягом сільськогосподарського виробництва, виробництва зерна і продукції тваринництва Німеччина поступається лише Франції, а з виробництва молока посідає перше місце в рамках ЄС. Ефективність сільськогосподарського виробництва в Німеччині істотно вище середнього рівня по ЄС. Разом з тим ФРН відстає по середній врожайності кукурудзи та цукрових буряків.
До компетенції державних органів у галузі сільського господарства входить: рішення питань по зміні аграрної структури, кредитуванню і фінансуванню сільського господарства, регулюванню ринків сільськогосподарської продукції. Уряд Німеччини надає фінансове сприяння в складному процесі адаптації та інтеграції  сільського господарства в Європейське співтовариство. 
Крім виробництва продуктів харчування Німеччини сільське господарство виконує додаткові завдання, значення яких постійно зростає. Це збереження і захист природних основ життя, охорона привабливих ландшафтів для житлових районів, розселення, розміщення економіки і проведення відпочинку, поставка промисловості аграрних сировинних матеріалів.

Віктор Марченко

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі