понеділок, 10 серпня 2015 р.

Щоразу перед військовими діями перекриваються грошові надходження в країну - учасницю конфлікту.

У 2007 році Сектор Газа був у лещатах: ізраїльські банки перекрили надходження готівки.

У банках Сектора Газа закінчилася готівка. Брак готівкових коштів послідував за рішенням ізраїльських комерційних банків призупинити всі ділові транзакції з відділеннями палестинських банків в Секторі Газа, що знаходиться під владою "Хамаса".

Ізраїль оголосив Сектор Газа під управлінням "Хамаса" "ворожим утворенням", і що правові ризики ведення бізнесу з банками в районі, контрольованому угрупуванням, яке Ізраїль, США і ЄС зараховують до терористичних організацій, змусили ізраїльські банки перервати з ними зв'язки.
"Хамас" захопив контроль над Сектором Газа в червні, витіснивши сили конкуруючої з ним партії ФАТХ.
Рішення ізраїльських банків внесло внесок у політичний та економічний тиск, який чинили на "Хамас" і Ізраїль, і палестинська адміністрація на чолі з Президентом Махмудом Аббасом (ФАТХ), на Західному березі. У своїй заяві ізраїльський "Discount Bank" вказав, що "прийняв рішення припинити всі контакти з банками, які належать до Сектору Газа, і з усіма розташованими там відділеннями інших банків". Банк зазначив, що це рішення було прийнято у світлі вересневого постанови ізраїльського уряду про оголошення Сектора Газа "ворожим утворенням".

Перед російсько-грузинським конфліктом 2008 року.

Росія спробувала нанести удар по кишенях громадян Грузії. Мова йде про заборону банківських операцій та грошових переказів.

Це був один із заходів, спрямованих на те, щоб напоумити грузинську сторону. Росія застосовувала такого роду санкції.

Забороною на грошові перекази Росія карала ні в чому неповинних простих громадян Грузії, а сама, в свою чергу, ніяких економічних збитків не несла.

Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров заявив на спеціальній прес-конференції, присвяченій російсько-грузинському протистояння, про намір російської влади перекрити незаконні канали отримання Грузією фінансових коштів - у тому числі з Росії - на які Грузія здійснює свої закупівлі озброєння.

Цілком очевидно, що в Росії були стурбовані тим, як би болючіше вкусити своїх південних сусідів. І дивно, що врешті-решт зачіпали інтереси не політичної еліти, і навіть не бізнесу, а самих простих людей. Це не мало якісь важкі економічні наслідки для Росії, тому що основний потік працюючих в Росії та СНД були не з Грузії, звичайно, а з інших держав.

Росія сповна скористалася ситуацією зі своїми офіцерами, звинуваченими в шпигунстві, для згортання відносин з Грузією. Офіцери були вже на волі, але Росія у відповідь обмежувала всякі контакти з Грузією - транспортні, поштові та грошові.

ФДУП "Пошта Росії" приєдналося до кампанії по бойкоту Грузії та оголосило про припинення пересилання посилок і бандеролей, припинило доставку грошових переказів (як і всіх інших) по своїх каналах, оголосило, що проходження поштових відправлення між країнами "фактично призупиняється" і пояснило цей крок не загостренням міждержавних відносин, а "наявними випадками невідповідності вимогам безпеки вкладень у поштові відправлення, що направляються і надходять в / з Грузії" і у зв'язку з "систематичної невидачею в Грузії" посланих з Росії грошей. Доставка пошти припинена до прийняття необхідних додаткових заходів безпеки, тобто на невизначений термін.
Постало питання про те, як ці грузини могли перераховувати зароблене на батьківщину.

Москва ввела проти Грузії економічні санкції і почала масштабну блокаду південного сусіда, перервавши транспортне та поштове повідомлення. 

Держдума спішно готувала законопроект, який повинен був узаконити тимчасову заборону на грошові перекази в "недружню країну". Росія за допомогою такої заборони розраховувала "заповнити свої щорічні фінансові втрати в мільярд доларів і перестати годувати режим Михайла Саакашвілі".

Заборона грошових переказів до Грузії - чутливий удар по південному сусідові. За оцінкою експертів, у структурі доходів грузинської сім'ї частка "грошових трудових доходів" становила не більше 41 відсотка. Інша частина сімейного бюджету формувалася в основному за рахунок переказів з-за кордону. За межами країни працювали 1, 2 мільйони громадян Грузії, з них близько 800 тисяч - у Росії. Щорічно по різних каналах з Росії в Грузію переводилося від 1, 25 до 2 мільярдів доларів, що набагато перевищувало всю іноземну допомогу.

Банківський комітет Держдуми у світлі ескалації російсько-грузинського конфлікту розробив поправки в закон про валютне регулювання, які наділяють уряд правом забороняти або обмежувати безготівкові розрахунки і грошові перекази відносно окремих країн. Учасники ринку вважають, що єдиним значущим наслідком такої міри стане перехід цього сегмента ринку в тінь.

Як повідомляв глава банківського комітету Держдуми Владислав Резник, в закон "Про валютне регулювання та валютний контроль" вносилася нова стаття 7.1 "Окремі обмеження на здійснення валютних операцій", що дає уряду право з метою забезпечення національної безпеки забороняти або обмежувати банківські операції та грошові перекази в відношенні окремих країн.

Володимир Жук
Віктор Орел

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі