пʼятниця, 10 квітня 2015 р.

Відродження економіки, так звані "економічні дива " в різних країнах

Іспанське економічне диво

З середини 50-х рр. почалося Іспанське економічне диво, яке вивело Іспанію зі стану однієї з найбідніших країн Європи на рівень цілком розвиненої європейської країни. Досить тривалий час Іспанія займала друге місце в світі (після Японії) за темпами економічного розвитку. Багато міністрів, творці економічного дива, були членами католицького світського ордена Opus Dei.

Візит президента США Ейзенхауера в Іспанію в 1959 р - апогей іспано-американської співпраці.

Іспанія в 1959 прийняла «План економічної стабілізації», що послабив адміністративний контроль над економікою. Був відкритий широкий доступ іноземному капіталу, песета стала вільно конвертованою валютою. Ф. Франко пильно стежив, щоб лібералізація відносилась тільки до сфери економіки і відкидав демократизацію політичного і соціального життя суспільства.

Зростаюча активність боротьби з франкістським режимом справила потужний вплив на всі верстви іспанського суспільства. Виниклий в середині 50-х років гострий конфлікт влади зі студентською масою, поступово наростаючи, охопив всі навчальні центри країни і мав великий політичний резонанс як в країні, так і за її межами.

В 1960-70-х роках Франко намагається вийти з ізоляції, активізує зв'язки з європейськими державами. 1960-61 - відбуваються  візити глав європейських держав в Іспанію.В 1963році був уладений новий договір з США (більш вигідний).  Друга половина 1960-х відбулось  зближення з європейськими державами, розвивались торговельні зв'язки з ФРН.

Лібералізація економіки та економічне зростання в 1960-і роки супроводжувалися деякими політичними поступками. У 1966 був прийнятий Органічний закон, який вніс ряд ліберальних поправок до конституції. 

В цей час політики різного забарвлення поспішили до Мюнхена, де під керівництвом Хиля Роблеса та заступника Прієто звернулися до країн - членів Спільного ринку із закликом прийняти Іспанію в ЄЕС лише після того, як вона здійснить демократичні реформи. 

Мануель Фрага Ірібарне, що займався питаннями інформації та туризму, говорив про лібералізацію і послабив цензуру. Загальну увагу привернуло і те, що Грегоріо Лопес Браво здійснив реформу міністерства промисловості, а Лауреано Лопес Родо оприлюднив багатообіцяючий план розвитку.

Стабілізаційний план 1959 (ісп. Plan de Estabilizacion) - комплекс економічних реформ, проведених в Іспанії наприкінці 1950 - початку 1960-х років. Основна мета стабілізаційного плану - подолання економічної ізоляції країни і економічне зростання на основі лібералізації економіки.

Після Громадянської війни економіка країни перебувала в жалюгідному стані. Економічна криза, що з'явився наслідком війни, поглиблювала франкістська економічна політика, спрямована на ізоляцію країни. Державний вплив на економіку і відмова від вільного ринку на користь станових традицій перешкоджали економічному зростанню та розвитку.

Зростання економіки настало у період 1953-1958 років. Тим не менш, високий економічний ріст, що становив близько 5%, супроводжувався високим рівнем інфляції і різким поширенням чорного ринку. У країни виникли проблеми з бюджетом, до 1959 року валютні резерви країни були виснажені. Населення країни вимагало економічних і політичних реформ, порівнюючи своє положення з ситуацією в сусідніх країнах.

Франкистский режим виступив зі стабілізаційним планом, підготовленим міністрами Лауреано Лопесом Родо, Альберто Ульястресом і Маріано Наварро Рубіо. План був направлений на модернізацію країни, яка на той момент була однією з найбідніших в Західній Європі. Новий економічний курс вводив економічну свободу в русі капіталів, інвестицій з-за кордону і свободу пересування для населення. У боротьбі з інфляцією були досягнуті значні успіхи, держава скоротила свій вплив на економіку, пропагувалася економічна ініціатива населення.

В результаті реформи в країну прийшли великі інвестиції з-за кордону, особливо в сфері туризму. Більше півмільйона іспанців покинули батьківщину в пошуках роботи в Західній Європі. Іспанія стала брати участь у роботі міжнародних організацій, однак з політичних причин вступ до Європейського співтовариства і Європейську асоціацію вільної торгівлі не представлялося можливим. У 1958 році Іспанія стала асоційованим членом Організації економічного співробітництва та розвитку, а в 1959 році вступила в МВФ і Світовий банк.


Якщо в 1960 році Іспанію відносили до аграрних країнах, то до 1974 року країна посіла десяту сходинку в світовому рейтингу найбільших індустріальних країн.

До того ж виправдало себе розпочате в 1963 році перетворення договору про військові бази між Іспанією і США в договір про взаємодопомогу. Вигідні кредити були обіцяні Кастіель також урядом генерала де Голля, який, крім того, висловив готовність надати допомогу в будівництві першої в Іспанії атомної електростанції. Стимулюючий вплив справила також-та обставина, що Фрага Ірібарне в 1964 році зумів залучити в країну близько 17250000 туристів, забезпечивши цим потужний приплив іноземної валюти.

У 1964 році Лопес Браво зафіксував приріст промислового виробництва, рівний 140,2%, що несподівано виводило Іспанію на перше місце, обігнавши Японію (139,2%) і США (121,6%). Виробництво автомобілів зросло до 350 000 на рік; у виробництві телевізорів (74,60%), холодильників (146,91%) та пральних машин (98,23%) спостерігалось ще більше зростання. Дохід на душу населення за період з 1958 року збільшився більш ніж удвічі.

Вже на початку 1970-х років Іспанію щорічно відвідувало до 27 млн. туристів, головним чином з Північної Америки та Західної Європи, в той час як сотні тисяч іспанців виїжджали на заробітки в інші європейські країни. Однак держави Бенілюксу виступали проти участі Іспанії у військових і економічних союзах західноєвропейських країн. Перше прохання Іспанії про прийом до ЄЕС була відхилена в 1964. Поки Ф. Франко залишався при владі, уряди демократичних країн Західної Європи не бажали встановлювати з Іспанією більш тісних контактів.

В останні роки життя Ф. Франко послабив контроль над державними справами. У червні 1973 він поступився посадою прем'єр-міністра, який займав протягом 34 років, адміралу Луїсу Каррера Бланко. У грудні Каррера Бланко був убитий баскськими терористами, і його замінив Карлос Аріас Наварро, перший цивільний прем'єр-міністр після 1939. У листопаді 1975 Ф.Франко помер. Ще в 1969 Ф.Франко оголосив своїм наступником принца Хуана Карлоса з династії Бурбонів, онука короля Альфонса XIII.

Японське економічне диво
Японське економічне диво - історичний феномен рекордного зростання японської економіки, що почався з середини 1950-х і тривав до нафтової кризи 1973 року. Зростання економіки в період економічного дива становив майже 10% щорічно, це були найвищі темпи зростання серед розвинених країн того часу. Серед причин «дива» - низькі податки і інтенсивне освоєння японською наукою нових технологій, інформація про які до Другої світової війни до Японії майже не надходила через ізоляційну політику влади.
Стрімкі темпи зростання в найкоротші терміни дозволили Японії не тільки повністю відновитися після поразки у війні, але й вийти на друге місце за економічною потужністю, послідовно обійшовши Францію, Італію, Канаду, Великобританію, ФРН, СРСР і поступаючись лише США. Другою економікою світу Японія вважалася з 1968 року, поступившись Китаю в 2010 році.
Відмінними рисами японської економіки в період «економічного дива» були:
- об'єднання виробників, постачальників ресурсів, збувальників продукції і банків в тісно пов'язані групи, звані кейрецу;
- взаємовигідні відносини підприємців з урядом;
- гарантія довічної зайнятості у великих корпораціях;

«Золоті шістдесяті»
Період швидкого економічного зростання між 1955 і 1961 проклав дорогу до т. з. «Золотим шестидесятим», друга декада яких зазвичай асоціюється з «японським економічним дивом». До 1964 року в Японії спостерігалося стійке економічне зростання.
Причини зкономічного дива:
- реформи американської окупації;
- дешевизна робочої сили;
- довіра банківській системі;
- контроль над зовнішньою торгівлею;
- орієнтація на експорт;
- підтримка національного виробника;
- кредити США;
- політична стабільність;
- освоєння японської наукою нових технологій.

Суть японського дива - в дивовижній взаємній довірі верховної влади та великого бізнесу ... В Японії держава спільно з великим бізнесом виробляла економічну стратегію. Вони чітко визначали пріоритети розвитку країни. На першому етапі упор був зроблений на розвиток металургії, суднобудування, нафтохімії. Створили саму передову у світі металургію, стали виплавляти 100 млн. тон сталі. Японія перетворилася в першу суднобудівну державу світу, будували танкери водотонажністю 200-300 тисяч тонн. Щоб у себе переробляти нафту, почали розвивати нафтохімію. На другому етапі пріоритети були віддані побутовій електротехніці та автомобілебудуванню. Треба було зламати стереотип - до Другої світової війни японські товари були дешевими, але неякісними. Ціною величезних зусиль на своїх транзисторах, на своїх телевізорах, потім - автомобілях вони переконали світ, що японське - значить якісне».

Олександр Майстренко

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі