четвер, 25 грудня 2014 р.

Артем Вітко: Війна почалася після захоплення Слов'янська

Про перші стадії військового конфлікту на Донбасі, створення батальйону «Луганськ-1» та реформування української армії в бесіді з телеведучим Олександром Янковським в ефірі СК говорить народний депутат від Радикальної партії, екс-комбат батальйону «Луганськ-1» Артем Вітко.

Артем, як ви себе почуваєте в новій Верховній Раді?

Трохи незвичайне почуття, оскільки я військовий. Я - людина з народу, простий офіцер, який закінчив Харківський військовий університет. Проходив службу в Збройних силах України. Я - житель Луганська. Коли наша Україна опинилася в небезпеці, надів погони і став захищати свою батьківщину. Батальйон «Луганськ-1» був сформований в квітні місяці ще при ГУМВС Луганської області. Але, на жаль, ті люди, які на той момент були біля керма цього державного органу, нас просто злили. Було організовано три батальйони - «Луганськ», «Стаханов» і «Тимур». Я був заступником командира батальйону «Луганськ».

У вашому батальйоні перебували в основному луганчани?

Спочатку в складі батальйону порядку 80% були жителі міста Луганська.Через деякий час прибуло близько 40% добровольців з різних областей.

На ваш погляд, чи був шанс не допустити поширення бойовиків по території Донецької та Луганської областей ще до 16 квітня?

Треба було починати цю кампанію ще в Криму, коли там перебувало 25 тисяч українських військовослужбовців. Там стояли самі передові частини нашої країни. Навіть після анексії Криму був шанс не допустити військових дій в Луганську і Донецьку. У центрі Луганська перебувало всього лише два намети протестувальників. Якщо подивитися об'єктивно, то сепаратисти вимагають того ж, що і вимагав Майдан - «ні» корупції, хабарництву і так далі. Так ось ці два намети напивалися і билися один з одним. Коли люди прийшли до Луганського обласного управління СБУ, активних було близько шістдесяти чоловік. Все можна було виправити, загасити. Мені здається, що ця ситуація просто комусь вигідна. Це чийсь сценарій.
Коли настав той момент, де стало ясно, що без застосування сили нічого вирішити вже неможливо?
Коли захопили Слов'янськ. Тоді я зрозумів, що цей конфлікт призведе до великого кровопролиття.

У Верховній Раді готується міжфракційне об'єднання бійців АТО для захисту відповідних інтересів. На Ваш погляд, до яких змін це призведе?

Я думаю, що треба захищати інтереси тих людей, які зі зброєю в руках відстоювали незалежність нашої держави. Ніхто ніколи не замислювався про те, чому у нас існують таблички з написом «невідомий солдат». Людина віддала своє життя за країну, але не була оформлена. Ці моменти також треба вирішувати. Постраждалим солдатам та їхнім родинам мають бути виплачені соціальні виплати.

Як ви думаєте, військовий конфлікт на Донбасі пережив свою гарячу стадію?

Ще недавно я вважав, що Путіну потрібна дорога до Криму, що йому необхідно якимось чином дестабілізувати ситуацію. Прогнозувати, що нас чекає далі, вкрай складно. Першочергове завдання України на сьогодні - захищати тих громадян, які залишилися на окупованій території. Люди знаходяться в жахливих умовах, а це наші співгромадяни, українці, які страждають від дій представників ЛНР і ДНР.

На ваш погляд, якою повинна бути армія України, з урахуванням нинішніх умов?

Я б хотів бачити в Україні ядерну зброю. Крім того, техніка, яка зараз стоїть на озброєнні, повинна бути повністю модернізована. У нас є заводи і підприємства, які можуть цим зайнятися. Оскільки Україна всі ці роки ні з ким не воювала, то у нас немає бойового досвіду. Українська армія повинна бути мобільною. Необхідно налагодити засоби зв'язку, а також способи повітряного впливу і ракетне озброєння.

Ігор Друженко

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі