понеділок, 24 листопада 2014 р.

Історія суднобудування України

Історія суднобудування України веде свій початок від суднобудування Київської Русі, подальший розвиток отримує в суднобудуванні запорізьких козаків, потім, після входження України до Росії, суднобудування України розвивається у складі російського суднобудування, а в післяреволюційний період суднобудування СРСР, нині в незалежній Україні.

Сьогодні в Україні є потужна суднобудівна і судноремонтна індустрія. Це ряд суднобудівних заводів у Миколаєві: Чорноморський суднобудівний (ЧСЗ), ім. 61 комунара, «Океан», завод газових турбін для кораблів і суден (ПТЗ «Зоря»); У Херсоні суднобудівне об'єднання (ХСЗ); в Києві «Ленінська кузня»; в Первомайську завод суднових механізмів «Фрегат»; Київський, Запорізький і Кілійський суднобудівно-судноремонтні заводи; судноремонтні заводи в Одесі (два), Іллічівську, Миколаєві, Херсоні, Маріуполі, Ізмаїлі (два); Дніпропетровська і Вилківська ремонтно-експлуатаційні бази, а також ряд, що виникли останнім часом, малих підприємств суднобудівного профілю в Миколаєві, Одесіта інших містах.

Важливою складовою частиною українського суднобудування є конструкторські бюро і науково-дослідні інститути: у Миколаєві ЦКБ «Чорноморсуднопроект», Казенний дослідно-проектний центр кораблебудування України, СПБ «Машпроект», ПКБ «Прогрес», УкрНДІ технології суднобудування, ЦНДІП «Тайфун», УкрНДІ технології суднового машинобудування, УкрНДІ стандартизації та сертифікації у суднобудуванні; в Херсоні ЦКБ «Ізумруд»; в Києві ЦКБ «Шхуна», НДІ «Славутич», пиктами «Речтранспортпроект», тісно пов'язаний з технологією суднобудування інститут зварювання АН України ім. Б.Є. Патона; а також ряд науково-дослідних організацій приладобудування для судів в інших містах України.

Загальновизнаною колискою суднобудівних кадрів і основним суднобудівним науковим центром України є Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова в Миколаєві з його філіями в Херсоні, Києві, Первомайську. Великий внесок у розвиток суднобудівної науки і підготовку кадрів вносять також Одеський Національний Морський університет.

Великі досягнення суднобудування в Україні в минулі десятиліття. У післявоєнні роки в країні були побудовані такі знамениті суду, як китобази «Радянська Україна» (1959, ЧСЗ) і «Радянська Росія» (1961, ЧСЗ), науково-дослідне судно «Академік Сергій Корольов» (1970 р , ЧСЗ), газотурбоходи з горизонтальною грузообробки типу «Капітан Смирнов» (1979, ЧСЗ), газотурбінне судно «Паризька Комуна» (1968, ХСЗ), нафторудовози «Борис Бутома» (1978 р, «Океан»), танкер «Крим» (1980, "Залів"), сотні суховантажів, траулерів і рефрижераторів, багато військових кораблів авіаносців, крейсерів, есмінців, сторожових кораблів, підводних човнів, суден-рятувальників, судів з новими динамічними принципами підтримки і т. д .
Тільки суднобудівники Миколаєва за час існування міста побудували понад 2500 морських суден і кораблів. Це свідчить про те, що Україна є потужною суднобудівною країною, хоча сьогодні її суднобудування переживає далеко не найкращі часи.

В. Гордученко

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі