четвер, 30 жовтня 2014 р.

Розвідувальні рейди в тилу противника

Без сумніву, головною умовою успішного маневру в глибині оборони німців є відмінно організована розвідка. Вона повинна діяти безперервно як перед фронтом противника, так і на його флангах і в тилу. Боєм і спостереженням необхідно встановлювати чисельність гарнізонів ворожих опорних пунктів, виявляти в обороні вразливі місця.
Маючи дані про противника, командир завжди зуміє перед боєм визначити, який вид маневру потрібно застосувати для захоплення того чи іншого пункту.  

Бойове завдання моторизованого розвідувального загону в ході рейду по тилам противника:
 - Виявити підхід резервів противника і визначити ймовірні напрямки контратак.
- Встановити, де противник підготував або підготовляє проміжні оборонні рубежі і блок-пости.
 - Дезорганізувати управління противника шляхом проведення зухвалих нальотів на штаби, вузли зв'язку, знищити ракетно-мінометні і артиллерійські установки та тилові установи противника.
 

Приклад з досвіду боїв.  
Успішно здійснивши прорив ворожої оборони і заглибившись в неї на кілька кілометрів, батальйон капітана Богомільного підійшов до населеного пункту, розташованому на вигідному рубежі. Противник перетворив його на потужний пункт оборони і, спираючись на нього, закрив наступаючим вихід до важливої ​​дороги. Завдання батальйону полягало в тому, щоб можливо швидше захопити опорний пункт ворога і тим самим не тільки забезпечити собі подальше просування вперед, але і створити сусіднім батальйонам вигідні умови для розвитку первинного успіху, досягнутого при прориві. У вирішенні цього завдання виняткову роль зіграла розвідка. Вона діяла попереду батальйону і ще до виходу його на вихідний рубіж для наступу встановила, що основні засоби боротьби противник зосередив на східній околиці населеного пункту, а південна сторона його прикрита лише невеликим охороною. Таким чином, в обороні противника завчасно було виявлено вразливе місце, що дало командиру батальйону можливість прийняти правильне рішення і успішно здійснити його.
Не менш важливим фактором успішного маневру є його швидкість і раптовість нападу. Коли командир прийняв рішення, а виконавці його волі отримали бойові завдання, успіх удару залежить від організованості і рухливості підрозділів, від швидкості і зухвалості їх дій. Час стає в цей період вирішальним фактором, бо маневр досягає мети лише тоді, коли він вчиняється швидше, ніж противник зуміє вжити якихось контрзаходів. На війні одна хвилина вирішує бій. Частинам і підрозділам, що чинять маневр, слід використовувати цю "хвилину" з граничним напруженням сил, позбавити ворога можливості зібрати необхідні відомості про наші сили і засоби боротьби, перешкодити йому розгадати наш задум. Але якщо противнику так чи інакше вдасться виявити наші наміри, то швидке виконання маневру в призначений термін позбавить ворога часу, необхідного для підготовки до здійснення контрманёвра.
Швидкість маневру нерозривно пов'язана з раптовістю нападу. Досягнувши кордону атаки при обході або охопленні, не можна зволікати, а тим більше топтатися на місці: те й інше згубно для підрозділу або частини. Слід без зволікання обрушити на ворога всю силу техніки та вогню, причому особливо сильним має бути перший вогневий вплив. Що ж цим досягається? По-перше, угруповання противника буде роздроблена на частини, які ізолюються одна від одної подальшими ударами атакуючих; по-друге, ворог не встигне розібратися в обстановці, дізнатися чисельність нападників; по-третє, противник, що піддався несподіваному і сильному вогневому впливу, швидко піддається паніці й втрачає здатність опору, а такого противника легше буде добивати.
При вчиненні маневру завжди потрібно пам'ятати, що підрозділам доводиться діяти з відкритими флангами, часом у відриві від своїх голосних сил, без ліктьової зв'язки з сусідами і під постійною загрозою оточення. В цьому, безперечно, трудність маневру. Але чи варто побоюватися цього? Безумовно, ні. При найменшій можливості необхідно здійснювати обходи і обхвати противника, прагнути оточувати і знищувати його живу силу і техніку. Сміливо приймаючи рішення на маневр, командир зобов'язаний організувати надійну охорону флангів, вести там постійну розвідку, виставляти заслони, здатні забезпечити завершення маневру. Вищестоящий начальник завжди повинен допомагати своїм підлеглим вогневим впливом з фронту і резервом для розвитку досягнутого успіху. Маневр в сучасній війні - душа наступального бою, основа успіху. Він набуває особливого значення в той період, коли бої йдуть в глибині оборони противника.

 ТАНКОВА РОЗВІДКА В ТИЛУ ПРОТИВНИКА

Танкова розвідка, перебуваючи в тилу противника, повинна діяти зухвало і в той же час обачно. Безперервна інформація старшого начальника про результати бойової роботи (по радіо і посильними) - обов'язкова умова. Танкові частини, стрімко просуваючись вперед, часто не знають точно. де саме розташовані вузли опору в глибині оборони противника, куди підходять його резерви і яка їхня чисельність, звідки потрібно очікувати його контратак і т. п. Тому від своєчасності та повноти відомостей, добутих глибокою танковою розвідкою, підчас багато в чому залежить рішення командира. Бойовий досвід підрозділів дозволяє виявити деякі особливості дій танкової розвідки в тилу противника. Постараємося зробити це на прикладі однієї найбільш характерної операції.
Склад глибокої танкової розвідки з автоматниками на лижах або посадженими на танки може бути різним. Це визначається, конкретною обстановкою. В даному випадку наступаючі не очікували зустріти на перших порах міцний оборонний рубіж в глибині розташування противника. Внаслідок цього розвідка складалася з взводу автоматників і трьох танків. Оскільки треба було пройти через великі лісові масиви, командир танкової бригади вислав розвідку за добу до виступу головних сил, щоб вона зуміла відшукати і провесить найбільш підходящі маршрути. Розвідники повинні були також знайти зручний шлях для руху колісного транспорту і убезпечити колону головних сил від раптових нападів противника, особливо з засад.
Рух по лісисто-болотистій місцевості ускладнював орієнтування. Але розвідники відмінно знали особливості маршруту, вміли точно витримувати азимут, і це допомогло їм не збитися з потрібного напрямку. Велику допомогу в сенсі орієнтування надав танкістам один підліток з місцевих жителів, який добре знав околиці в радіусі понад 20 км. Між іншим, наступаючі іноді нехтують опитуванням місцевого населення і абсолютно марно. Практика показала, що таке опитування приносить величезну користь.
Просуваючись вперед, танкова розвідка зустріла водну перешкоду. Тут був міст, але він не витримав би нашої матеріальної частини, тому вимагалося знайти брід. Взвод автоматників став вести розвідку без танків в колишньому напрямі, а танкісти почали шукати брід, розраховуючи наздогнати наших розвідників пізніше.
У селах, через які пролягав маршрут, були невеличкі гарнізони противника. Широко використовуючи відомості, одержувані від місцевих жителів, наші автоматники пройшли вперед близько шести кілометрів і без втрат зайняли чотири населених пункти. В коротких сутичках з противником вони захопили в полон солдат противника, знищили реактивні установки "Град", якими обстрілювались населені пункти. Тим часом танкісти, уважно промірявши русло річки, відшукали брід. Танки швидко переправилися на інший берег і незабаром приєдналися до піших розвідникам.
Подальшому просуванню заважали кулемети, виставлені противникам на висотах. Для придушення цих вогневих точок були висунуті на околицю села, розташованого на нашому березі, два танка. Під прикриттям їх вогню автоматники рішучим кидком стали швидко просуватися до села, використовуючи складки місцевості. Вогнем автоматів і гранатометів вони збили незначний заслін противника, увірвалися в село і незабаром змусили противника очистити її, а потім захопили і висоти, панівні над рікою, знищивши мінометні і артиллерійські установки противника.
Швидкість, зухвалість і раптовість ударів вирішили наперед успіх
Рішучі і зухвалі дії танкової розвідки допомогли зірвати ці наміри противника.
Взимку в складі глибокої танкової розвідки обов'язково повинні діяти автоматники на лижах. У разі потреби вони можуть самостійно вести боротьбу з дрібними гарнізонами противника, а діючи спільно з танками, зуміють захопити і сильний опорний пункт. Перед виходом в розвідку до складу розвідувальної групи слід включити деякий число саперів з необхідним шанцевим інструментом.
Досвід учить, що танкістам, котрі збираються в глибоку розвідку, потрібно захоплювати з собою вибухові речовини і мати в своїх рядах досвідчених підривниківСпеціальні озброєння, техніка і майно.  
Для виконання спеціальних завдань військовим формуванням, як правило, потрібні спеціальне десантне озброєння, техніка і майно. До стрілецької зброї пред'являються вимоги безшумної і безполуменевої стрільби, можливість використання в умовах обмеженої видимості. Обладнання засідок, проведення нальотів і диверсій виявили необхідність спеціальних мінно-вибухових засобів, переносних зенітних ракетних комплексів. Великі відстані між органом управління та діючими формуваннями вимагають спеціальних радіозасобів. Особливі вимоги пред'являються до речового майна, продовольства, екіпіровки і інших предметыв постачання. Рейд формувань в тил противника вимагає вогневої підтримки та евакуації.
 

Самостійність і автономність дій залучених сил і засобів. Спеціальні дії ведуться поза тактичної і вогневої взаємодії з сусідами. Дії в умовах постійної загрози виявлення противником і захоплення в полон вимагають суворо дотримання конспірації при підготовці та веденні спеціальних дій. Підрозділи, що виконують спеціальні завдання в тилу противника, діють окремо один від одного. Контакти між особовим складом формувань, у тому числі між їх командирами, допустимі тільки з дозволу їх командування. Кожен підрозділ діє незалежно, поза тактичного або вогневого зв'язку один з одним, виконуючи завдання тільки наявними у нього силами в умовах відсутності сусідів. Автономність спеціальних підрозділів характеризується ступенем боєздатності і можливої ​​тривалості їх дій у тилу противника. Життєдіяльність формувань здійснюється поза зоною дії загальновійськових систем бойового, технічного та тилового забезпечення військ і сил. Самостійність і автономність засобів доставки - необхідна умова успішного виведення спеціальних підрозділів в тил противника
7) Спеціальні форми бойового застосування сил і засобів у тилу противника. Зміст спеціальних дій зажадало відповідних форм, способів їхнього існування. Поза спеціальними форм спеціальні дії існувати не можуть. Тому бойове застосування сил і засобів у тилу противника зі спеціальними завданнями на тактичному рівні здійснюється у притаманній спеціальним діям формі спеціальної акції. Здатність формувань спеціального призначення доставити в тил противника різні боєприпаси, встановити їх на об'єкті і привести в дію в необхідний час дозволяє говорити про диверсійні удари як одну з форм спеціальних дій. Підготовка та ведення спеціальних дій в оперативному і стратегічному масштабах існують у притаманній лише спеціальним діям формі - у формі спеціальної операції, в проміжках між якими ведуться систематичні спеціальні дії.

О. Лапко

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі