понеділок, 22 вересня 2014 р.

Страйк турків

4 травня 2011 року турки влаштували страйк на будівництвах Владивостока
300 будівельникам кілька місяців не платять зарплату на об'єктах саміту АТЕС

Страйкуючі турки на острові Російському не перші іноземці, хто прибіг до страйку через те, що їм не заплатили обумовлену в договорі суму. Подібні конфлікти вже виникали на будівництві об'єктів саміту АТЕС у Владивостоці, де близько 200 підрядних організацій самостійно наймають робітників і розплачуються з ними. У вересні минулого року 200 китайських робітників оголосили страйк і зажадали виплатити їм зарплату. Після перевірки виявилося, що підрядник не перераховував працівникам гроші в повному обсязі, хоча регулярно отримував кошти за виконані роботи. За підсумками перевірки, девелопер проекту «Крокус» (їй володіє учасник списку «Форбс» Арас Агаларов) відмовилася від послуг цього підрядника.

У лютому 2011 року ситуація повторилася ... На цей раз постраждали будівельники із західних районів Росії, а також Білорусі. Опинившись без грошей, багато з них бомжували на місцевому залізничному вокзалі.

2 травня місцева газета «Золотий Ріг» повідомила про те, що компанія-субпідрядник ТОВ «Регіонтехстрой» не виплачує зарплату своїм турецьким робітникам. Керівники компанії пообіцяли відправити їх додому і там виплатити гроші, але тільки після того, як вони у Владивостоці підпишуть папір, ніби вже отримали всі гроші і не мають до роботодавців ніяких претензій. Звичайна схема розводки, яка широко використовується на об'єктах саміту АТЕС-2012. Однак робітники розуміли, що їх намагаються обдурити і не погодилися на такі умови і багато з них відмовилися виходити на роботу.

Після публікації на турецьких робітників почали чинити тиск.

- До нас прийшли охоронці і стали лякати: «Хто скаржився, навіщо скаржився, ось вийдеш в місто, я тобі покажу!" Я сказав: «Мене марно лякати». І звернувся до міліції, щоб вони нас захистили і не підпускали до нас охоронців, які нас залякують, - повідомив координатор робіт по фасадній частині Мехмед Аксой. - Ще мені подзвонив друг нашого директора, який очолює іншу компанію, і запитав - скільки тобі треба, щоб поїхати звідси? Я відповів - я хочу лише свою зарплату і більше нічого не треба. І відмовився з ним говорити. Сказав йому, що поки мені і моїм товаришам все не виплатять, я їх не кину і звідси не поїду.

ТОВ «Регіонтехстрой» почала відправляти на батьківщину турецьких робітників, у яких вже закінчився термін дії візи.

- Прийшов бухгалтер і сказав: «Давайте збирайтеся і їдьте додому. Гроші господар в місті видасть. Клянуся Аллахом! »Деякі поїхали. Але як вони мені потім повідомили по телефону, їх посадили на літак, видавши всього по 100 доларів. Тільки бригадиру дали 3100 доларів, хоча він мав отримати понад 5 тисяч доларів, - розповів Мехмед Аксой. - А 3 травня ввечері зібрали тих, хто залишилися на будівництві бригадирів і пообіцяли, що якщо вийдемо на роботу і будемо працювати до 25 травня, то вони нам видадуть гроші за березень. Якщо не погодимося, то нас оштрафують на 2,5 тисячі доларів. Але ми вже їм не віримо, тому не погодилися. Сьогодні, 4 травня, близько 300 осіб не пішли на роботу. Вийшли приблизно 70-75 робітників. Але, думаю, що завтра і вони не підуть на роботу.

У числі тих, хто відлетів 3 травня і троє хворих робітників, що отримали переломи на будівництві ще в кінці березня. Ще двоє хворих залишаються у Владивостоці. Одного з них, Еммін Сагната, з гострим болем у нирках госпіталізували на «Швидкій» в одну з лікарень Владивостока.

- Хто буде оплачувати його лікування невідомо. Так складено контракт, - нарікає Мехмед Аксой. - За контрактом нас повинні забезпечувати медичною допомогою. І лікар начебто є - молодий хлопець таджик. Я до нього підійшов і питаю - у вас яка освіта, шановний? Він мені відповів, що закінчив медичний коледж. Але сюди на острів Російський спочатку приїхав як простий робітник, а потім його вже призначили лікарем. Намагалися ми до нього звертатися, але я дійшов висновку, що в медицині він розуміє менше мене.

В їдальню в той період багато робітників не ходили.

- В їдальню за списками пропускають, хоча, чесно скажу, не строго стежать. Нас викреслили зі списків, бо не працюємо. Але ми все одно пройшли. А менеджер Тукшан і його помічники кажуть: ви не працюєте, чому в їдальню ходите? Ну, ми й перестали ходити. Збираємо гроші, у кого, скільки є і купуємо їжу - чай і хліб, іноді й на локшину вистачає, - розповідав про умови життя Мехмед Аксой.

3 травня на острові Російський побували співробітники правоохоронних органів

- Приїхали шестеро. Чотири людини були одягнені в цивільний одяг, одна жінка в якийсь синій формі і ще один чоловік у формі поліцейського, - повідомив Мехмед Аксой. - Нікого з керівників компанії тут як зазвичай не було. Так що вони провели збори з робітниками. Ми їм розповіли все як є. Вони записали наші свідчення.

Представники Федеральної міграційної служби теж зв'язалися з турецькими робітниками і пообіцяли прибути на Російська для зустрічі з ними 4 травня.

- Мені не видають гроші і відмовилися віддавати паспорт, коли я його зажадав. Сказали: «Дамо тобі 300 доларів, а ти напиши розписку, що отримав всю суму і більше ніколи сюди не повернешся. Тоді отримаєш паспорт і квиток до Стамбула, де тобі віддадуть решту грошей. Але 80-90 осіб вже виїхали на таких умовах і досі нічого не отримали. Тому я й інші мої співвітчизники вимагаємо видати нам гроші прямо тут, у Владивостоці », - розповідає координатор робіт по фасадній частині Мехмед Аксой.

Він прибув до Владивостока 1 лютого 2011 і відпрацював на будівництві 82 дня. У Туреччині при наймі йому обіцяли заробіток в 4000 доларів на місяць. Але коли він прибув на Русский, його оформили на 1800 доларів на місяць. Втім, і ці гроші він не може отримати. «Вони видають 500-1000 рублів і пропонують попрацювати ще пару тижнів, а потім, мовляв, видамо решту грошей. Люди працюють, але нічого не отримують. Їм знову кидають подачку і умовляють ще трохи попрацювати. Але ми більше не віримо », - обурюється будівельник об'єктів АТЕС.

- Керівники компанії-субпідрядника ТОВ «Регіонтехстроя» стверджують, що не можуть видати зарплату, бо генеральний підрядник компанія «Крокус» не перераховує їм гроші. Але це брехня. Мені показали документи, згідно з якими ще 19 квітня «Крокус» перерахував «Регіонтехстрою» 15 млн. Рублів, - пояснював Мехмед Аксой.
 
Через деякий час ряди страйкуючих поповнилися, і таких вже налічувалось близько 250 чоловік. У відповідь роботодавці позбавили їх талончиків на харчування та відібрали пропуски. Люди не могли не тільки покинути територію будівництва, але навіть зайти в магазин, на вході в який стояв охоронець, який вимагав пропуск. Турки почали голодувати. В їх раціоні залишилися лише чай з хлібом, так те, що потайки приносили з їдальні співвітчизники, які працювали

У 12 гастарбайтерів тоді вже закінчився термін дії візи. З 30 квітня їх кількість зросла ще на 40 осіб. 

- Керівником «Регіонтехстроя» числився громадянин Туреччини Махмуд Волкан. Але він, швидше за все, підставна фігура, так сказати, зіц-голова, який повинен в разі чого прийняти на себе удар і відвести підозру від справжніх махінаторів з числа росіян. Така схема відбирання грошей вже використовувалася з узбеками і китайцями, - пояснювало джерело в правоохоронних органах.

Махмуд Волкан не доступний для коментарів. Російською він не з'являвся і на дзвінки, що надходять на його мобільний телефон, не відповідав.

Турки звернулися за допомогою до поліцейських. В УВС Приморського краю прийняли заяву. Однак в положенні гастарбайтерів з Туреччини нічого не змінилося.
 
Була інформація ЗМІ про те, що 250 турецьких робітників, зайнятих на будівництві Далекосхідного федерального університету, сьогодні припинили роботу і оголосили голодування. Причиною стали затримки заробітної плати.

 
В. Орел

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі