четвер, 2 травня 2024 р.

Дисципліна в армії. Армійські методи підтримки дисципліни і порядку.

Настав час поговорити про те, на чому власне і тримається армія. Про дисципліну. Без неї неможливо було б не те що воювати, а й підтримувати в більш-менш нормальному стані своє військо. І тому придумали її, як альтернативу анархії і впровадили в армію.

В статуті говориться, що військова дисципліна - це суворе і точне дотримання усіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених законами, військовими статутами і наказами командирів.

Передбачається, що дисципліна базується на тому, що ви і ваші товариші усвідомлюєте свій військовий обов'язок і особисту відповідальність за захист Батьківщини і народу, що її населяє.

Що передбачає військова дисципліна? Те, що ваші взаємини з військовослужбовцями будуть відповідати правилам, викладеним у військових статутах, ви будете виказувати повагу командирам і своїм товаришам по службі, дотримуватися правил військового вітання і військової ввічливості. Крім підтримки дисципліни в своєму підрозділі, вважається, що воїн повинен подавати приклад усім цивільним особам і відповідним чином поводитися в громадських місцях, не допускати самому й утримувати інших від недостойних вчинків, сприяти захисту честі і гідності громадян. Тобто бути їх захисником не тільки від зовнішнього супостата, а й від внутрішнього несвідомого елемента.

Крім цього, дисциплінований солдат повинен вміло і мужньо виконувати свій військовий обов'язок, не щадити свого життя для його виконання, сумлінно вивчати військову справу, берегти військове і державне майно, стійко переносити труднощі військової служби, бути вірним Військовій присязі, суворо дотримуватися Конституції і законів України, бути пильним і суворо зберігати військову та державну таємницю.

Основним методом виховання у військовослужбовців високої дисциплінованості є переконання. Однак переконання не виключає застосування примусових заходів до тих, хто недобросовісно ставиться до виконання свого військового обов'язку

Для вироблення первинних навичок дисципліни та підтримання їх на достатньому для виконання військового обов'язку рівні армія припускає дати солдатам знання статутів і своїх обов'язківОкрім знань у солдатів на заняттях повинні виховувати високі морально-психологічні та бойові якості і свідому покору командирам. Звернули увагу на слово «свідому»? Це означає, що солдати в результаті кропіткої роботи армійських вчителів повинні коритися начальникам не тому, що бояться їх, а тому, що зрозуміли їх настанови і визначили своє місце в лавах захисників Батьківщини.

Наступний крок у зміцненні дисципліни - закріплення навичок. Досягається закріплення вкрай важко: повсякденною вимогливістю командирів до підлеглих, що передбачає контроль виконання.

Солдати мають знати, що начальник зобов'язаний дбати про них, поважати їх особисту гідність, що не повинно заважати йому виховувати солдат вмілим поєднанням і правильним застосуванням заходів переконання, примусу і громадського впливу колективу.

Як правило, того, хто провинився, хто не хоче і відмовляється працювати в армії, сам сержант не карає, а просто звільняє від цієї роботи. Наприклад, садить на табурет, а все відділення намиває підлогу всю ніч.
 
Ще про один метод виховання колективом. Якщо під час кросу хто-небудь видихається або при команді «спалах праворуч» падає не туди, куди треба, тобто «поранений» або «убитий», решта солдат відділення підхоплюють свого товариша і біжать вже з ним на плечах, так як українці своїх товаришів в бою не кидають. По-перше, це правильно, що не кидають, а по-друге, такий «поранений» отримає пару раз подсумком або автоматом в бік і бажання наступного разу зійти з дистанції або неправильно виконати команду відпаде.

За стан дисципліни у підрозділі відповідають його командир і заступник командира з виховної роботи, які повинні постійно підтримувати високу військову дисципліну, вимагати від підлеглих її дотримання, заохочувати гідних, строго, але справедливо стягувати з недбайливих.

Пам'ятайте, що в армії існує принцип єдиноначальності, за яким у одного підлеглого є тільки один безпосередній начальник, у якого є право віддавати йому накази. Обов'язок підлеглого в цьому випадку - беззаперечно коритися своєму командиру.

У разі відкритої непокори або опору підлеглого командир зобов'язаний для відновлення порядку і дисципліни прийняти всі встановлені законами та військовими статутами заходи. При цьому зброю навіть і в бойовій обстановці застосовувати не варто, а в умовах мирного часу тим більше


Потрібно відзначити зросле значення дисципліни в сучасній війні.

В умовах застосування сучасної високоточної і швидкісної військової техніки і зброї бойова обстановка буде різко і несподівано змінюватися, що потребує високої витривалості і маневреності частин і підрозділів. Яке пересування військ має здійснюватися в гранично стислі терміни. Сучасний бій характеризується найсуворішим урахуванням часу, твердої дисципліною, найбільшої організованістю в його розподілі та використанні. Воістину дії в бою кожного воїна повинні розраховуватися по хвилинах і секундах.

Військова дисципліна зобов'язує всіх військовослужбовців строго дотримуватися законів і точно виконувати вимоги військової присяги, військових статутів, накази і накази начальників.

Строго слідувати в бою наказам - це значить виконати їх в точно зазначений час, незважаючи на будь-які перешкоди і труднощі.

У мирних а особливо бойових умовах воїни повинні виробляти у себе звичку до беззаперечної покори начальникам. Без цього не можна забезпечити постійну бойову готовність частин і підрозділів. Тільки за наявності високої дисципліни і військового порядку можна успішно вирішувати завдання підвищення боєздатності військ.


А. Мужній

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі