понеділок, 28 липня 2014 р.

Контрнаступ “Уран”


У середині листопада 1942 після важких боїв на півдні і в районі Сталінграда гітлерівське керівництво вважало, що радянські війська не стані в цих районах провести жодного великого наступу. Але у Генеральному штабі і Ставці Верховного Головнокомандування під керівництвом А. І. Василевського з вересня почалася розробка плану контрнаступу в районі Сталінграда, названого "​​Ураном".

Загальна ідея листопадового контрнаступу полягала в оточенні німецького угруповання силами трьох фронтів з боку середньої течії Дону і з району на південь від Сталінграда. За планом головну роль на першому етапі контрнаступу виконував Південно-Західний фронт, командувачем якого був генерал-лейтенант М. Ф. Ватутін. Він діяв з плацдармів на правому березі Дону в районі Серафимовича і Клетськой, завдаючи ворогові потужні і глибокі удари. Назустріч йому з району Саркінских озер наступав Сталінградський фронт. Ударні угруповання обох фронтів повинні були з'єднатися в районі Калач-на-Дону - хутір Радянський і тим самим завершити оточення основних сил противника.

Донський фронт повинен був нанести два допоміжних удари з метою відсікання німецьких військ в закруті Дону від сталінградського угруповання. 62-я армія генерала В. І. Чуйкова, що діяла безпосередньо в місті повинна була активною обороною скувати війська супротивника і потім вийти в наступ. Передбачалося створення внутрішнього і зовнішнього фронтів для ліквідації оточеного ворога. При підготовці контрнаступу треба було провести колосальні перевезення військ і матеріально-технічних засобів для всіх фронтів. І все це потрібно було зробити потай від німців, ретельно маскуючись, в основному, по ночах. Підвіз боєприпасів, пального, зимового обмундирування з'явилися головним завданням операції.

Контрнаступальну операцію було вирішено розпочати військами Південно-Західного і Донського фронтів 19 листопада, а Сталінградського на добу пізніше. Різниця в термінах пояснювалася тим, що Південно-Західний фронт знаходився на більшій відстані від Калача, де передбачалося з'єднання фронтів, і, крім того, йому належало форсувати Дон. Одночасно готувався наступ військ Калінінського і Західного фронтів, щоб німці не могли перекинути звідси свої війська під Сталінград.

Точно за планом 19 листопада вранці війська Південно-Західного фронту під командуванням М. Ф. Ватутіна потужним ударом прорвали оборону 3-й румунської армії в двох місцях. Німецькі частини, що стояли ззаду румунських військ, намагалися зупинити просування наших військ, але були зім'яті. Частина з них в паніці бігли, а більша частина здалася в полон. Тактичний прорив на ділянці Південно-Західного фронту був завершений. Сміливим нальотом танкового загону був захоплений міст через Дон. До калача залишалося 2 кілометри, бій за нього йшов всю ніч і 24 листопада місто було взято. Так само успішно прорвали німецьку оборону армії Сталінградського фронту. Противник намагався перепинити їм шлях на Калач, але дії їх були слабкими.

23 листопада передові танкові частини увійшли в район хутора Радянський, де зустрілися з частинами Південно-Західного фронту, замкнувши кільце оточення сталінградського угруповання противника в межиріччі Дону і Волги. Після цього ряд армій продовжили наступ на Сталінград, стискаючи кліщами внутрішнє кільце оточення. Інші переслідували відступаючого противника, щоб відкинути його на захід подалі від оточеноъ групи військ створивши міцний зовнішній фронт, необхідний для успішної ліквідації оточеного ворога.

Проте командування вермахту готувалося деблокувати оточені в районі Сталінграда війська. Для вирішення цього завдання противник створив групу армії "Дон". До неї увійшли, угруповання, яке знаходилось на південь від нижньої течії Дону до астраханських степів і оточене угруповання Паулюса. Командувачем її був призначений генерал-фельдмаршал Манштейн*. На посилення групи "Дон" спішно перекидалися війська з Кавказу, з під Воронежа, Орла, а також з Франції, Польщі та Німеччини. Південніше групи "Дон" діяла армійська група генерала Гота .”Гот", теж підпорядковувалася Манштейну. Командування противника віддало наказ на проведення операції “ Зимова гроза ". Стояло завдання прорватися до угруповання Паулюса, розірвавши кільце зовнішнього і внутрішнього фронту наших військ. Почалися запеклі бої. Німецькі війська групи "Гот" перейшли в наступ в районі Котельникова. Володіючи великою перевагою сил вони прорвали нашу оборону, і вийшли до р.. Аксай, потім просунулися до р.. Мішнова. Між цими притоками Дону розгорнувся запеклий танковий бій. Особливо наполегливими були бої за хутір Верхньо-Кумский. До оточеного угруповання Паулюса залишалося 35-40 кілометрів. Але вже підходили нам на допомогу нові частини і радянські війська перейшли в наступ, успішно просуваючись .

29 грудня, радянські війська зайняли залізничну станцію Котельникова. Армійська група "Гот" була розгромлена. До 31 грудня війська Сталінградського фронту, що діяли на Котельниківському напрямку, у важких боях відкинули румунську і німецьку армії на200-250 кілометрів від Сталінграда в район зимівника. У цей час війська Південно-Західного і частина сил Воронезького фронту провели операцію "Малий Сатурн", в результаті якої, в запеклих боях, прорвали оборону італійської армії, форсували Дон і стрімко просувалися в південному і південно-східному напрямках. Німецька група "Дон" опинилися під загрозою оточення. Манштейн перегруповуючи свої сили, намагаючись призупинити подальший наступ радянських військ, але зазнавши поразки, відійшов у південному напрямку. На цьому перший етап контрнаступу закінчився. До перших числах січня кільце оточення було міцно стиснуте, і війська приступили до наступного етапу - ліквідації оточеного угруповання.


А. Мужній

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі