середа, 11 грудня 2013 р.

ВІЙСЬКОВЕ ПРАВО. КАПІТУЛЯЦІЯ

КАПІТУЛЯЦІЯ - термін міжнародного права, що означає припинення збройної боротьби і здачу збройних сил зі зброєю, військовою технікою та іншими матеріальними засобами однієї з воюючих держав на милість переможця при неможливості продовжувати бойові дії з яких-небудь причин.

Таким чином, капітуляція - це припинення опору озброєних сил або їх частини однієї з протиборчих сторін. Згідно звичній нормі міжнародного права, порушення умов капітуляції складає міжнародне правопорушення, якщо воно вчинене за вказівкою уряду воюючої сторони, або військовий злочин, якщо воно вчинене без такої вказівки. Основним міжнародно-правовим засобом припинення війни між воюючими сторонами є укладення мирного договору.

Причинами капітуляції є, як правило, повний розгром противника або невідворотність такого розгрому. Капітуляція може бути чотирьох видів: почесна, проста (звичайна), загальна (повна) і беззастережна, залежно від умов припинення військових дій.

Почесна капітуляція - припинення військових дій в зв'язку з досягнутою домовленістю між воюючими сторонами, відповідно до якої сторона, яка капітулює, має право покинути свої позиції або обложене місто (фортецю, зону) з прапорами, технікою, зброєю та озброєнням і з'єднатися згодом зі своїми основними збройними силами для продовження ведення бойових дій.

Проста (звичайна ) капітуляція - припинення військових дій, здача обложеної фортеці (міста, зони, позиці), роззброєння сторони, яка капітулює та її полонення . Така капітуляція не означає закінчення війни в цілому,  хоча і може мати вплив на військово-політичне становище воюючих держав.

Загальна (повна) капітуляція - повсюдне загальне припинення військових дій з визнанням  державою, яка капітулює, своєї поразки у війні. В результаті спільної капітуляції роззброюються всі збройні сили держави, яка капітулює. Територія такої держави може бути окупована, і на переможену державу може бути покладена певна політична і матеріальна відповідальність (репарації) .

Беззастережна капітуляція - повсюдне припинення військових дій, роззброєння і здача всіх військових сил  держави, яка капітулює без яких би то не було умов. Держава позбавляється суверенітету, її територія окуповується (при цьому межі і територія держави можуть бути змінені волею переможця), верховна влада здійснюється спеціально призначеними особами від імені перемігшої держави ( коаліції держав).

Переможці (переможець ) визначають майбутнє політичне врегулювання, виробляють конкретні санкції , види і форми політичної та матеріальної відповідальності переможеної держави, вирішують питання про притягнення до кримінальної відповідальності головних військових злочинців. Переможена держава не має права відхиляти чи не виконувати умови беззастережної капітуляції ні в момент капітуляції, ні після неї .

Друга світова війна закінчилася повною і беззастережною капітуляцією Італії,  Німеччини, а потім і Японії. У таких випадках країни-переможці не потребують укладення мирних договорів із переможеними державами. 

О. Сирота

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі