четвер, 14 листопада 2013 р.

Наслідки добровільного повідомлення про злочин

Явка з повинною - це добровільне повідомлення особи про скоєний ним злочин ( ст.142 КПК України).

У кримінально- процесуальному кодексі Російської Федерації явка з повинною - це не тільки привід для порушення справи . Вона може розглядатися як обставина : а) пом'якшує покарання ( п. «і » ч.1 ст.61 КК РФ ), б) звільняє від кримінальної відповідальності у спеціально передбачених кримінальним законом випадках (наприклад, явка з повинною хабародавця - примітка до ст. 291 КК РФ ), в) що враховується на користь обрання більш легкого запобіжного заходу ( ст.99 КПК України); г) свідчить про діяльне каяття як підставу звільнення від кримінальної відповідальності (ст.75 КК РФ , ст.28 КПК України); д ) свідчить про визнання своєї провини, тобто обвинувальний доказ. Явка з повинною приймається і після початку провадження у кримінальній справі. Зізнання у скоєнні злочину, зроблене особою вже після його затримання, може розглядатися в якості обставини, що пом'якшує покарання .

Головна умова явки з повинною - це добровільність . Добровільність означає , що повідомлення про власний злочин зроблено за ініціативою самої особи і за відсутності для нього реальної загрози кримінального переслідування за скоєння тих злочинів, про які він повідомляє  Добровільність явки з повинною може мати місце і після порушення кримінальної справи  якщо особа обгрунтовано передбачала те, що органам кримінального переслідування не відомо ні про одну з таких обставин: а ) про скоєний ним злочин , б) про його участь у вчиненні злочину; в) про її місцезнаходження.

Добровільність повідомлення відсутня, якщо воно зроблено після затримання або взяття під варту і пред'явлення доказів підозри обвинувачення по тому ж злочину, в якому особа зізнається.

Добровільність явки з повинною насамперед забезпечується реалізацією права на захист , в тому числі допомогою захисника. Визнання затриманого в скоєнні інших злочинів може бути явкою з повинною, тільки якщо воно дано не внаслідок незаконних заходів примусу.

Діяльне каяття може бути визнано пом'якшувальною обставиною, у розгляді сукупності злочинів особи, яка зробила її .

Сама назва - діяльне каяття - позначає сприяння слідству у розкритті злочину, а саме: вказівка ​​на співучасників злочину , повідомлення невідомих правоохоронним органам фактів і т.д. Каяття вважатиметься діяльним, навіть якщо спроби винного допомогти слідству не привели до позитивного результату.

У законодавстві сказано, що обвинувачений чи підозрюваний, не повинен давати свідчення проти самого себе з цього, явка з повинною зобов'язує суддів виносити більш м'який вирок навіть у справах, по яких не передбачено звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку з дійовим каяттям .

Діяльне каяття із звільненням від кримінальної відповідальності може бути застосоване при невеликої тяжкості вчиненого злочину.

Явка з повинною поширюється тільки на діяння, що підпадає під визначення злочинне, вчинене в перший раз. Раніше судимі особи можуть розраховувати на звільнення від кримінальної відповідальності, у разі якщо їх судимість знята або погашена, в порядку, встановленому законом. Особа може бути звільнена від кримінальної відповідальності у зв'язку з дійовим каяттям, примиренням з потерпілим і т.д. 

Явка з повинною, для звільнення відповідно до неї від кримінальної відповідальності у зв'язку з дійовим каяттям повинна супроводжуватися відшкодуванням заподіяної шкоди або шкоди. Наприклад, особа вчинила, такий злочин , як крадіжка або псування майна відшкодовує потерпілому дане майно або його вартість. Так само можуть бути відшкодовані моральні збитки потерпілого.

Явка з повинною в сучасному трактуванні може служити , лише правом застосувати до обвинуваченого звільнення від кримінальної відповідальності . При розгляді справи суддя бере до уваги особисті дані обвинуваченого, його щирість і інші фактори.


Як би, то не було, явка з повинною значно полегшує долю обвинуваченого, зменшує термін покарання або зовсім звільняє від нього.

Ольга Колоденко

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі