субота, 12 жовтня 2013 р.

Україна і Європа: зарплати і пенсії

Ціни на товари першої необхідності в Україні, перш за все на продовольство, досягли європейського рівня, а де і перескочили його, демонструючи тенденцію і до подальшого зростання. На жаль, таке не можна сказати щодо вітчизняних заробітних плат і пенсій. 

Наскільки ж відрізняються наші доходи від європейських ?

Заробітна плата: мінімальна , середня , погодинна
Мінімальна заробітна плата Мінімальна заробітна плата — це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може здійснюватися оплата за виконану працівником місячну, а також погодинну норму праці (обсяг робіт) (ст. 95 КЗпП, ст. 3 Закону про оплату праці). Розмір мінімальної заробітної плати встановлюється Верховною Радою України за поданням Кабінету Міністрів України, як правило, один раз на рік у Законі про Державний бюджет України з урахуванням пропозицій, вироблених шляхом переговорів представників професійних спілок, власників або уповноважених ними органів, що об'єдналися для ведення колективних переговорів та укладення генеральної угоди (ст. 10 Закону про оплату праці). Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов'язковою на усій території України для підприємств усіх форм власності та господарювання. Роботодавець не має права встановлювати працівнику заробітну плату в розмірі нижче мінімального. При цьому з установленим розміром мінімальної заробітної плати слід порівнювати нараховану заробітну плату, без урахування доплат, надбавок, заохочувальних та компенсаційних виплат. Мінімальну заробітну плату в місячному та погодинному розмірі на 2013 рік установлено ст. 8 Закону про держбюджет-2012.

Наведемо розміри мінзарплати, які діятимуть у 2013 році.

Мінімальна заробітна плата в місячному та погодинному розмірах на 2013 рік
Строк дії у 2013 році
Розмір мінімальної заробітної плати,
січень — листопад місячний 1147 грн, погодинний 6,88 грн
грудень місячний 1218 грн, погодинний 7,30грн
Мінімальна заробітна плата в погодинному розмірі застосовується на підприємствах усіх форм власності, а також фізичними особами — підприємцями, які використовують найману працю, якщо ними встановлено погодинну оплату праці із застосуванням нормованих завдань та обліком фактичного робочого часу.

Мінімальна зарплата в Україні одна з найнижчих у Європі. Це легко порахувати , грунтуючись на даних Євростату "Про мінімальну зарплату в країнах Євросоюзу." В Україні мінімальна зарплата складає близько 110 євро за курсом НБУ.

Менше соцгарантії тільки в Молдові, там розмір мінімальної зарплати не переглядався з 2009 року і становить 600 леїв  або 37 євро. Незважаючи на вимоги профспілок підвищити цю цифру до 900 леїв з поточного року, цього так і не сталося. Перебуваючі в Митному союзі Росія і Білорусь, до нього в якості спостерігача приєднується і Україна, випередили нашу країну незначно. Мінімальна зарплата становить близько 129 і 122 євро відповідно.

А ось з країнами Євросоюзу нам змагатися за цим показником проблематично. У Люксембурзі мінімальна зарплата найбільша в Європі і в 17 разів вище української . Складає вона - 1874 євро на місяць (це майже 20 тисяч гривень). В одній групі з Люксембургом знаходяться країни, що мають найбільш високі соцгарантії в Старому Світі. Це Бельгія, Нідерланди, Ірландія, Франція, Великобританія. Мінімальна заробітна плата там коливається в межах 1 024-1 358 євро в міс.

Від 784 до 566 євро на місяць становить мінімальна зарплата в кризових Португалії, Греції та Іспанії, такий же порядок цифр на Мальті і в Словенії. У третій групі з найнижчою мінімальною зарплатою знаходяться країни колишнього Варшавського договору - Словаччина, Польща, Угорщина, Чехія - і колишні союзні Прибалтійські республіки: Естонія, Литва  Латвія. Мінімальна заробітна плата там встановлена на рівні 287-377 євро на місяць. Найгірші показники по цьому параметру у країн , що приєдналися до Євросоюзу останніми - Болгарії та Румунії - 159 і 157 євро на місяць.

Варто відзначити, що розмір мінімальної зарплати встановлюється законодавством кожної країни ЄС окремо . При цьому далеко не всі країни мають регульовані законом мінімуми оплати праці. Немає такого поняття як мінімальна заплата в найбільш економічно і соціально благополучних країнах Німеччини, Австрії, Швейцарії, Італії, в Скандинавських державах. Як ми вже знаємо, погодинна мінімальна заробітна плата в Україні становить 6,88 грн ( 0,66 євро). У найбідніших країнах ЄС - Болгарії Румунії - цей показник 3,5 і 4,2 євро відповідно в Прибалтійських державах - 5,5-5,9 євро. У країнах «старої » Європи значно вище: від 34,2 євро у Франції до 39,3 євро в Швеціі. Легко порахувати , що в цій скандинавській країні за годину роботи людина отримує як мінімум в 61 разів більше, ніж в Україні .

Істотна різниця і в середній заробітній платі. Між іншим, з початку осені минулого року Держкомстат, звітуючи про зниження середніх зарплат в Україні, втратив майже дві сотні гривень - вона коливається в межах 3 000 грн. Перерахувавши на цей раз в більш зрозумілі нам долари - сума становить 368 доларів. На тлі цієї цифри показники Росії виглядають значними - 805 доларів. Європейськими лідерами за величиною середніх окладів стали жителі Швейцарії - 6407 доларів, данці - 5 970 доларів і норвежці - 5 632 доларів.

Мінімальні пенсії

Мінімальна пенсія – це державна соціальна гарантія. Порядок виплати і розмір мінімальної пенсії в Україні регулюється Законом № 1058-IV від 09.08.2003 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Цей закон поширюється на тих громадян, хто платять внески до Пенсійного фонду, або за кого внески платять працедавці.

Мінімальна пенсія в Україні належить тим, хто вийшов на пенсію за віком, а також у зв'язку з втратою годувальника на одного утриманця. Мінімальний розмір пенсії за віком нараховується за наявності необхідного страхового стажу. Необхідний страховий стаж для чоловіків складає 25 років, а для жінок - 20 років.

Мінімальна пенсія за віком встановлюється у розмірі одного прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, за наявності необхідного страхового стажу.

За кожен рік страхового стажу понад встановлений необхідний мінімум розмір мінімальної пенсії в Україні збільшується на один відсоток. Тобто, за кожен рік стажу понад норму передбачена доплата в один відсоток від фактичного розміру пенсії, яка вже була нарахована з урахуванням стажу і заробітку. Але ця сума не повинна перевищувати одного відсотка від мінімальної пенсії. Якщо ж страховий стаж не досягає необхідного мінімуму, то розмір пенсії встановлюється пропорційно наявному страховому стажу.
Розмір мінімальної пенсії в Україні в 2013 році:

    З 1 січня –  894 гривні
    З 1 грудня – 949 гривні


Мінімальна пенсія з 1 січня поточного року становить у нашій країні 894 грн ( 86 євро). У країнах ЄС пенсійна система відмінна від нашої, проте таке поняття, як мінімальна пенсія, також існує. Наприклад, у Німеччині, якщо німець за все життя не напрацює навіть одного дня трудового стажу, йому все одно гарантована пенсія в мінімум 350 євро. Такому пенсіонеру ще й оплачується житло (56 м2 - норма площі на одну людину) і комунальні послуги. При цьому в Німеччині пенсія, як правило, становить 70 % від зарплати. З 2012 року пенсійний вік для жителів країни збільшений до 67 років. Цікаво, що в даний час пенсійний вік в 60 років встановлений для працівників поліції, пожежної служби, представників судових органів, для шахтарів (за умови 25- річного стажу підземних робіт ) .

Французи вносять до пенсійного фонду 16,35 % від заробітку, при цьому працівники і роботодавці вносять ці суми навпіл. Розмір пенсії встановлюється в 50 % від середньої зарплати за останні 11 років трудової діяльності. Мінімальна пенсія становить 6 тисяч євро на рік  т. е. 500 євро щомісяця. Середня тривалість життя французів - від 80,6 до 80,98 років, відповідно середньостатистичний французький пенсіонер, вийшовши на пенсію, зможе насолоджуватися пенсійним відпочинком цілих 18 років.

На Британських островах пенсійний вік кілька років тому підвищили до "68 років. Для працівників пожежної служби та поліції пенсійний вік - 60 років. Пенсійна реформа так потрясла Британію, що в масових акціях протесту в цьому році взяли участь навіть вчителі, які до цього не страйкували в цій країні цілих 127 років. 85 % шкіл при цьому були тимчасово закриті у зв'язку зі страйками . У Великобританії працюючий громадянин платить до пенсійного фонду 10% із заробітку, роботодавець додає від 3% до 10,2 %. У підсумку пенсія британця досягає 50 % зарплати, і при цьому держава гарантує лише мінімальну пенсію. Така базова пенсія для самотньої людини становить 102,15 фунтів на тиждень ( 480 євро на місяць).

Незважаючи на опір громадськості та опозиції Італії, їм не вдалося заблокувати поступове підвищення пенсійного віку з 2015 року. До 2050 року італійці буду виходити на пенсію на три роки пізніше, ніж зараз. Це дозволить країні заощадити 86900000000 євро. Пенсійний вік підвищено до 68 років, а для жінок - до 63 років і 5 місяців. Але якщо італієць працював і сплачував податки протягом 35 років  він зможе вийти на пенсію в 65 років. При цьому мінімальна становить майже 500 євро.

Єдиної статистики за середніми пенсіями в країнах Європейського союзу не ведеться. Тим не менш, можна порівняти цифри по деяких країнах. Так, за інформацією Литовського департаменту статистики  в країнах Балтії на четвертий квартал 2012 року картина наступна: у Литві середня пенсія становила 236 євро ( 814 літів ), в Латвії - 271 (935 літів ), в Естонії - 316 ( 1090 літів ). У порівнянні з четвертим кварталом 2011 року, пенсії найбільше зросли у естонців - на 3,2 %, у латишів - на 2,6 %. У Литві за той же період державна пенсія зросла на 0,2 %.

Соціальні виплати в Україні не підвищуватимуться, але і не будуть знижуватися
Підвищення соціальних стандартів в нашій країні хоча б до рівня країн аутсайдерів ЄС за цими показниками навіть у віддаленому майбутньому жителям України представники влади вже не обіцяють.

Малий С.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі