неділя, 1 вересня 2013 р.

Природа шахрайства

Шахрайство, на увазі, обман
Однією з найвідоміших афер всіх часів було шахрайство з інвестиціями Чарльза Б’янки (відомого також під ім’ям Карло Понці), який наживався на тому, що обіцяв виплачувати своїм інвесторам незвично високі відсотки. У його випадку цікаві були дві речі: по-перше, він жодного разу не справив обіцяних капіталовкладень, а по-друге, він насправді виплачував обіцяний дохід – принаймні спочатку. Для додання своєму шахрайства видимості законності і для обману довірилися йому людей Карло Понці деякий час був змушений цей обіцяний дохід виплачувати. За його схемою, якщо хтось вкладав 1000 доларів, то зазвичай наприкінці року Понці виплачував цьому інвестору 300 доларів. Оскільки ці 300 доларів бралися з початкових 1000, у справі залишалося тільки 700 доларів, але інвестор вірив, що він дійсно отримав “дохід” у розмірі 30% річних. Весь тремтячи від збудження, клієнт швидко нашкребла побільше грошей, повідомляючи усім своїм друзям і сусідам про свій надзвичайно вигідне вкладення капіталу. У результаті подібної швидко проведеною афери Карло Понці поклав у кишеню близько 20 мільйонів доларів.

Схема дій Понці дуже повчальна для розуміння самої суті шахрайства. Звичайно, складовою його частиною є обман. Сюди також входить жадібність – як жадібність самого шахрая, так і жадібність інвесторів, які прагнуть отримати винятково високий дохід. І, нарешті, схема Понці включає в себе елемент довіри. Якщо б він не виплатив перші 300 доларів, то інвестори не принесли б йому на блюдечку ще більше грошей. Сплативши перші “доходи”, Понці тим самим заслужив довіру своїх інвесторів і переконав їх, що успішно займається законним бізнесом.
Довіра як необхідний елемент шахрайства
Довіра – один з головних моментів у будь-якому шахрайстві, обмані і шахрайстві. Так як саме це слово походить від слова “віра”, то не можна нікого обдурити до тих пір, поки не буде обдурений вірити, довіряти шахраєві. Чоловіки не могли б обманювати своїх дружин, якщо б ті їм не вірили і не довіряли, і навпаки, дружини не змогли б обманювати чоловіків, якби ті не довіряли їм.
Без довіри шахрайство неможливо. Одним з найбільш типових відповідей жертв різних аферистів було те, що вони не могли повірити, що ця людина – шахрай. Дуже часто можна чути щось на кшталт: “Не можу повірити, що він здатний на таке. Він був саме тим співробітником, якому я довіряв найбільше”.
Звичайно, так воно і було, тому що той, кому ви не довіряєте, просто не може зробити шахрайство. Факти свідчать про те, що шахраї – це якраз ті, кого ви будете підозрювати в останню чергу. В одному з досліджень шахрайства як явища показано, що найбільшу групу шахраїв становлять люди від 36 до 45 років. Хоча статистичні дані і не пояснюють, чому превалює саме ця вікова група, однією з причин даного факту може бути те, що це вік більшості менеджерів середньої ланки, які вже досягли певного рівня довіри до себе.
Хто робить шахрайство
Шахрайство може зробити будь-який. Аналіз розтрат з боку найманих працівників показав, що за своїми соціальними та психологічними якостями такий шахрай нічим не відрізняється від інших співробітників. Більшість розтратників виглядають точно так само, як і їх найчесніші колеги.
Знати соціально-психологічні характеристики злочинців серед осіб розумової праці важливо тому, що вони безпосередньо стосуються тих, хто займається підбором персоналу, пошуком замовників і постачальників. Таке знання допоможе зробити наступні висновки: по-перше, кожен найманий працівник, клієнт, постачальник і партнер по бізнесу підпадає під портрет потенційного шахрая і з великою ймовірністю може виявитися аферистом, і, по-друге, неможливо заздалегідь передбачити, хто з працівників переступить межу і стане зловживати службовим становищем.
Шахраї та їх мотивація
Є три основні елементи, властивих шахрайству, що утворюють у сукупності так званий трикутник шахрайства і визначають мотивацію і можливість для його здійснення:
1) тиск фінансових обставин;
2) можливість зробити і деякий час приховувати акт шахрайства;
3) здатність виправдати цю дію.
Ці три елементи – 1) постійний тиск зовнішніх обставин, 2) можливість; 3) здатність виправдати свій вчинок – присутні в кожному випадку шахрайства.
У багатьох випадках шахрайство подібно до вибуху. Для виникнення пожежі також необхідні три елементи: 1) кисень; 2) горюча речовина, 3) відповідна температура. При поєднанні цих трьох елементів, як показано в прикладі 2-1, ми і отримуємо пожежа.
Люди, що борються з шахрайством, бувають звичайно не так підковані у своїй справі. У прагненні не дати здійснитися шахрайству вони зосереджуються лише на одному елементі – можливості. А оскільки всі вони в своїй більшості вірять, що ці можливості можуть бути усунені шляхом посилення внутрішньофірмового контролю, то направляють всі або майже всі свої зусилля на його вдосконалення і неухильне дотримання всіх правил. Набагато рідше їх увагу привертає мотивація або самовиправдання шахраїв.
Так само, як і у випадку пожежного трикутника, всі три елементи трикутника шахрайства залежать один від одного (див. приклад 2-1). У разі пожежі чим більш паливно паливо, тим менше кисню і менша температура потрібні для його запалення. І навпаки, чим чистіше кисень, тим менш пальне паливо потрібно для запалення. При шахрайстві ж чим великі можливості надаються для його здійснення і чим інтенсивніше тиск зовнішніх обставин, тим людині потрібно менше самовиправдань, щоб піти на злочин або зловживання. І навпаки, чим шахрай менш чесний, тим менші можливості та / або тиск зовнішніх обставин йому потрібні для відповідної мотивації злочину. Цікаво відзначити, що майже у всіх дослідженнях проблем чесності, зроблених останнім часом у розвинених країнах, зазначається, що загальний рівень чесності населення повсюдно знижується. Наведена вище взаємозалежність елементів трикутника шахрайства свідчить, що зниження рівня чесності являє собою загрозу збільшення в найближчому майбутньому випадків шахрайства. (Менш чесним для самовиправдання свого вчинку потрібно менше зусиль, і, отже, щоб піти на шахрайство, їм можуть знадобитися менші можливості та / або тиск зовнішніх обставин.)
Тиск зовнішніх обставин, що змушує йти на шахрайство
Всі типи шахрайства включають в себе елемент тиску з боку зовнішніх обставин. Види тиску, що можуть змусити людину піти на шахрайство, у свою чергу можуть бути розбиті на чотири групи: 1) фінансове тиск; 2) тиск пороків і згубних пристрастей; 3) тиск, пов’язаний з роботою; 4) інші види тиску зовнішніх обставин.
Фінансовий тиск
Наші дослідження показали, що приблизно 95% від усіх випадків шахрайства викликані тиском або фінансових обставин, чи людських вад. Фінансовий тиск на вже відомого нам Денніса Гріра виражалося в тому, що він був змушений жити в машині, що у нього не було меблів та інших необхідних для життя предметів, так що в результаті своєї афери йому вдалося тимчасово позбутися труднощів. Найбільш типовими видами фінансового тиску, часто приводять до злочину, є наступні.
1. Жадібність.
2. Життя не за коштами.
3. Великі борги.
4. Великі рахунки за медичне обслуговування.
5. Відсутність грошей на рахунку.
6. Великі фінансові втрати.
7. Несподівана потреба в грошах.
Звичайно, цей список ніяк не може вважатися вичерпним, і зазначені види фінансового тиску аж ніяк не виключають один одного. Тим не менше кожен з видів фінансового тиску, наведених у цьому списку, вже став причиною величезної кількості шахрайств. Нам відомі й люди, що пішли на злочин з бідності, і ті, хто вчинив шахрайство, живучи набагато багатші за своїх колег. Коли вдалося зловити одного афериста, який викрав у свого роботодавця більше мільйона трьохсот тисяч доларів, виявилося, що він витратив їх на сорочки зі своєю монограмою і золоті шпильки для краватки, два дорогі «Мерседеси», на покупку дуже дорогого заміського будинку і вілли на березі океану , на хутра, кільця і ​​інші дорогі дрібнички для дружини, на нову машину для свого тестя, на членство в престижному клубі і на чайові по п’ятдесят доларів в барах. Більшість його знайомих ніколи б не сказали, що він відчував якесь фінансовий тиск. Фінансовий тиск може бути як раптовим, так і триватимуть досить довго. На жаль, далеко не всі потенційні шахраї розповідають про те, що вони опинилися в скрутних фінансових обставин.
Коли виникають певні фінансові труднощі або людина вважає, що вони виникли, той факт, що хтось міг бути 32 року «чесних” співробітником фірми, не має ніякого значення. Останні дослідження свідчать, що хоча приблизно 30% випадків шахрайства з боку найманих працівників відбуваються в перші три роки їх роботи, все ж 70% подібних злочинів скоюється працівниками зі стажем роботи в даній фірмі від 4 до 35 років.
Тиск фінансових обставин – зазвичай найбільш часта причина зловживань, хоча шахрайство з боку менеджерів швидше переслідує вигоду для фірми, ніж для себе особисто. Більшість компаній, які деформують показники своєї фінансової звітності, наприклад, надходять так із-за свого важкого фінансового становища, нестач по касі, заборгованості партнерів, відсутність великих замовників, зношеність устаткування, важкого становища на ринку або жорстких вимог кредиторів.
Тиск пороків і згубних пристрастей
Тісно пов’язані з тиском фінансових обставин такі слабкості, як прихильність до азартних ігор, наркотиків, алкоголю, дорогим *CensureBlock* задоволень.
Пороки і пристрасті відносяться до гірших з факторів, що мотивують шахрайство. Ми знаємо жінок, які через те, що їх діти стали наркоманами і вони не могли бачити їх хворобливу «ломку» при відсутності зілля, йшли на розтрати і розкрадання. Ми знаємо і дуже «благополучних» менеджерів, які не тільки здійснювали розтрати і розкрадання у своїх фірмах, але і йшли на крадіжки зі зломом заради задоволення своєї потреби в наркотиках.
Як приклад того, як подібні вади і пристрасті можуть стати мотивуючим фактором для вчинення злочину, розглянемо визнання одного з шахраїв, як пристрасть до азартних ігор призвела його до порушення закону.
Зізнання азартних гравців
Азартні ігри приносили мені величезне задоволення – вони були краще сексу, краще наркотиків. Без гри я випробовував муки, схожі на ломку наркомана.
Я деградував повністю – заради гри розтрачував кошти своєї фірми, навіть крав кишенькові гроші в шестирічного сина.
Як тільки я цим захворів, мене вже ніщо не могло зупинити. Я навіть робив ставки на те, скільки машин за десять хвилин проїде через міст.
Як тільки я опинявся за картковим столом, пиши пропало – дружина могла помирати вдома від раку, мене вже нічого не стосувалося.
Як тільки я чув свисток на перший забіг на іподромі, я опинявся у своєму власному вигаданому світі, і з ним нічого не могло зрівнятися.
Я вкрав з банки з цукром гроші, відкладені на відпустку, і весь час тільки й думав, як швидше опинитися на іподромі.
Як тільки я прийшов до тями після операції (мені вирізали апендицит), я, хоч і ледве тримався на ногах, втік з лікарні, перевів у готівку фальшивий чек і попрямував прямо до свого букмекерові.
Я ніколи не забуду, як підійшов після роботи до дому, глянув через вікно на що чекає мене сім’ю і пішов зробити ще декілька ставок. Всю дорогу я ридав, але нічого не міг з собою вдіяти – я повністю втратив контроль над собою.
Якщо хтось може поцупити кишенькові гроші у шестирічної дитини або втекти з лікарні після операції, то він напевно зможе красти у своєї фірми і піти на інші види шахрайства. Дуже велика кількість розтрат з причин алкоголізму, прихильності до азартних ігор і дорогим *CensureBlock* пристрастям. Але найжахливішої є мотивація через наркоманії. Ось визнання колишніх наркоманів.
Зізнання наркоманів
У нас було двоє дітей – донька семи років і шестимісячний син, але найважливішим для нас було вколотися – іноді ми кололися 10-15 разів на день.
Я почала жити з чоловіком, який був страшним наркоманом. У нас народилася дитина, але наш зв’язок швидко закінчилася. До цього моменту я вже так міцно була прив’язана до голки і пляшці, що мені було важко навіть ходити кожен день на роботу.
Я працював керуючим відділенням банку. Я таємно коловся у своїй конторі і для цього крав гроші свого роботодавця.
Як-то в жарт я спробував понюхати героїн, сказавши собі, що один разок можна спробувати. Вже через місяць я перейшов на внутрішньовенні ін’єкції. Часто я відчував себе настільки хворим, що не міг здатися на роботі або зробити синові сніданок.
Якось одного разу дочка простягла до мене свої ручки, і я помітив що вона наставила на них червоні олівцеві точки. «Я хочу бути, як моя матуся!», – Гордо заявила вона.
Моя дружина і я були поза себе від щастя, побачивши нашого новонародженого сина – трикілограмового немовляти з великими вічками і рожевими щічками – абсолютно нормальним, що виглядав дуже здоровеньким. Але обидва ми знали, що наше щастя через кілька годин скінчиться – у дитини має настати ломка. Ми не хотіли доставляти йому страждань через нашу згубної звички. Разом з тим не можна було допустити, щоб лікарі дізналися, що наша дитина – спадковий наркоман, тоді його заберуть від нас і помістять у спеціальну лікарню. Ми відчували, що вибору у нас немає. Коли медсестра вийшла з палати, я взяв немовля на руки і сунув йому під язичок таблетку героїну.
Щоб мати свою щоденну дозу, я кинув роботу, став красти і грабувати – вона обходилася мені кожен день у п’ятсот доларів.
Якщо потрібно було дістати наркотик, для мене не існувало ніяких меж. Незважаючи на те, що на вигляд я здавався процвітаючим бізнесменом, я займався магазинними крадіжками, зламував будинку і крав телевізори, відеомагнітофони, коштовності – все, що можна було перетворити на готівку для підтримки своєї згубної звички.
Так як я часто бувала зовсім безпорадною, моєї восьмирічної доньки доводилося виконувати роль господині. Коли я була не в собі, вона годувала молодшого братика, міняла йому пелюшки, прала. Вона вставала до нього серед ночі, коли я була настільки вирубана, що навіть не чула його крику. Готувала і ходила в магазин я дуже рідко. Іноді дочки доводилося готувати братові кашу на воді, тому що в будинку не було ні краплі молока.
Одного разу вранці, перебуваючи в напівнепритомному стані, я порізав собі вени кухонним ножем. Побачивши всюди кров, я прийшов до тями і з жахом викликав поліцію.
Той, хто здатний заради своєї згубної пристрасті вкласти під язик таблетку новонародженому героїну або грабувати будинку, напевно почне шукати способи поцупити у свого роботодавця або вчинити інші види шахрайства.
Тиск обставин, пов’язаних з роботою
Незважаючи на те, що більшість шахрайств бувають мотивовані тиском фінансових обставин чи згубними пристрастями, деякі йдуть на шахрайство лише заради того, щоб звести рахунки зі своїми начальниками або ще ким-то на роботі. Мотивацією для багатьох випадків шахрайства послужили такі фактори, як здається недооцінка своїх успіхів, почуття незадоволеності від роботи, страх її втратити, невидача преміальних, відчуття, що тобі платять менше, ніж ти того заслуговуєш. Ось, наприклад, один з них.
Інші види тиску
Рідко, але буває все-таки, що шахрайство мотивується і іншими видами тиску, наприклад, коли чоловік (або дружина) наполягає (прямо чи опосередковано) на більш шикарному спосіб життя або коли хочеться дошкулити всій системі. Один з шахраїв, наприклад, розтратив більше 54 000 доларів через те, що дружині знадобився новий будинок – побільше. Одна жінка розтратила більше 450 000 доларів заради того, щоб у чоловіка була нова машина, щоб він міг вести більш шикарний спосіб життя і харчуватися біфштексами замість гамбургерів.
Коментарі на закінчення
Багато хто з нас у своєму житті стикаються з різними видами тиску зовнішніх обставин. Ми можемо опинитися у фінансових утрудненнях, можемо погано або ризиковано розмістити свої заощадження, можемо мати згубні пристрасті, перевтомлюватися на роботі або відчувати, що нам недоплачують, можемо бути просто жадібними і хотіти все більшого і більшого. Часто буває важко розрізнити, чого нам просто хочеться, а що нам дійсно необхідно. Так, дійсно, в капіталістичному суспільстві мета більшості людей – стати багатим. Ступінь успіху ми вимірюємо тим, наскільки багатий та чи інша людина, скільки у нього грошей.
Якщо ви говорите, що ваш дядько дуже добре ведеться, що тим самим ви даєте зрозуміти? Швидше за все те, що він живе у великому будинку, що у нього є заміська вілла, що у нього дорога машина і що в нього є гроші на все, чого він тільки не побажає.
Для деяких досягти успіху більш важливо, ніж бути чесним. Якщо їм запропонувати розташувати людські якості в порядку убування їх значущості, то прагнення досягти успіху буде стояти набагато вище прагнення бути чесним. Психологи запевняють, що у переважної більшості, якщо не у всіх, чесність має свою ціну. Щоб стати нечесними, людям з великою чесністю і невеликими можливостями потрібно, щоб на них чинився сильний тиск. Багато хто з нас можуть розмірковувати про ті обставини, в яких ми змогли б піти на шахрайство. Якщо, наприклад, наші діти будуть голодувати, а ми будемо працювати там, де приймається і ретельно не враховується готівку, причому нам буде здаватися, що ми зможемо через деякий час відшкодувати суми, взяті з каси, щоб не голодували наші діти, то і ми змогли б зробити шахрайство. Чесний Абрахам Лінкольн одного разу викинув з кабінету людини, який запропонував йому великий хабар. Коли його запитали, що це він так виведений з себе, Лінкольн відповів: «У кожного є своя ціна, а він підібрався дуже близько до моєї!» Ясно одне: видалення з трикутника шахрайства фактора тиску зовнішніх обставин схоже з ефектом видалення фактора високої температури з пожежного трикутника. Рідко можна зустріти акт шахрайства, де б не були присутні тиск зовнішніх обставин.
Другий елемент «Трикутника шахрайства»: Можливість (частина А)
Фактори внутрішнього контролю
Наявність можливості зробити шахрайство, приховати його і уникнути покарання – це другий елемент трикутника шахрайства, який ми почали розглядати. Оскільки можливостей зробити шахрайство досить багато, ми познайомимося лише з шістьма їх різновидами. Ці шість видів можливостей аж ніяк не вичерпують весь їх список, але дають цілком достатня кількість прикладів для ілюстрації ролі можливості в трикутнику шахрайства. До них ми відносимо:
Відсутність або недостатність заходів контролю, що дозволяють попередити / виявити шахрайство
Неможливість або нездатність оцінити якість виконаної роботи
Відсутність виробничої дисципліни
Надання спотвореної або недостатньої інформації
Байдужість до подій з боку начальства і / або колег
Відсутність ревізій та / або аудиторських перевірок
Хороший контроль сприяє моделюванню та заохочення належного поведінки персоналу, прийому на роботу найбільш чесних співробітників і розуміння ними своєї відповідальності.
Другий елемент «Трикутника шахрайства»: Можливість (частина Б)
Фактори, не пов’язані з контролем
Неможливість або нездатність оцінити якість роботи
Порушення принципу невідворотності покарання
Відсутність доступу до необхідної інформації
Некомпетентність, байдужість або особлива вразливість
Відсутність ревізій або аудиторських перевірок
 Коментарі на закінчення
Якщо людина буде перебувати під тиском зовнішніх обставин і в нього (неї) буде існувати можливість його зробити, шахрайство дуже і дуже ймовірно.
Третій елемент «Трикутника шахрайства»: самовиправдання
Як шахраї пояснюють свої дії
Обговоримо останній елемент – самовиправдання шахрая.
Майже кожен випадок шахрайства включає в себе елемент самовиправдання. Більшість шахраїв до цього не робили ніяких злочинів, і їм треба якось виправдати свої дії у своїх же власних очах. Зазвичай вони виправдовують їх чимось на зразок такого:
Моя фірма або організація мені заборгувала
Я тільки позичу на час гроші і відразу ж їх поверну
Від цього гірше нікому не буде
Я заслуговую більшого
Це направлено на благі цілі
Чимось треба жертвувати – або своєю репутацією, чи собою. (Якщо для покриття моєї неплатоспроможності я не зроблю цю розтрату, то люди дізнаються, що я не можу тримати свої обіцянки, а це жахливо, адже я вважаюся професіоналом.)
Звичайно, існує безліч кількість і інших причин і виправдань. Наведені вище приклади, однак, можуть послужити нам основою для обговорення ролі самовиправдання при вчиненні шахрайства.
Дуже важливо усвідомити, що серед нас дуже мало тих, хто не шукає собі виправдання. Ми шукаємо собі виправдань, що занадто повні, що не робимо зарядку, що витрачаємо більше, ніж слід. І більшість з нас так само шукає виправдання своїй нечесності.
Всі ми грішні тим же. Ми судимо про себе за своїм намірам, а інші про нас – по нашим діям. Найчастіше наміри наші набагато краще, ніж вчинки. Більшість з нас збирається вставати раніше, робити зарядку, менше їсти, більше читати, бути хорошим чоловіком (дружиною), батьком (матір’ю), більше допомагати іншим, не розпускати плітки … Швидше за все саме з цієї причини у нас так багато розлучень. І дружини і чоловіки судять про себе за своїм намірам, а про подружжя – за їхніми діями.
Яке це має відношення до шахрайства? Більшість шахраїв, коли їх запитують, кажуть щось на кшталт: «Я збирався повернути ці гроші, дійсно збирався», і вони в цьому щирі. У глибині душі вони-таки збиралися повернути викрадене, а так як вони судять про себе за своїм намірам, то не розглядають себе в якості злочинців. З іншого боку, жертви шахрайства оцінюють шахраїв з їхніх дій і кажуть: «Брудна свиня! Ти вкрав у мене (або фірми) мої гроші! »
Оцінюючи себе по своїм намірам, легко виправдати будь-яке шахрайство. Люди відчувають тиск зовнішніх обставин, у них є потенційна можливість, і вони мають намір (або переконують себе, що збираються) повернути гроші назад.
Коментарі на закінчення
Люди не йдуть на шахрайство до тих пір, поки вони не зможуть співвіднести його зі своїми особистими моральними принципами. Деякі афери виправдовуються їх авторами завдяки тому, що вони терпіти не можуть якісь організації або конкретних людей. Інші виправдовуються, навпаки, любов’ю до людей чи організаціям. Інші афери можуть виправдовуватися тим, що шахраї переконують себе, ніби скоро повернуть всі гроші. Незважаючи на те, що, як і у випадку тиску зовнішніх обставин та наявності можливостей для скоєння злочину, самовиправдання в кожному конкретному випадку можуть відрізнятися, одне залишається постійним: шахрайства без знаходження самовиправдань цього нечесному вчинку не буває. Навіть злодії можуть знайти собі виправдання. Старий злодій-професіонал, який проживає в Нью-Джерсі, так виправдовує свої дії: «Те, що я роблю, приносить користь усім. По-перше, я створюю робочі місця. Я наймаю людей викрадати машини, виготовляти фальшиві номери, перефарбовувати викрадені автомобілі, підробляти документи, навіть переганяти їх в інші штати. Це благотворно впливає на економіку. По-друге, я допомагаю людям придбати те, що інакше вони ніколи б не змогли собі дозволити. Припустимо, хтось хоче мати «кадилак», але у нього немає на нього грошей. За якісь 2000 баксів я йому його забезпечую, і він щасливий. Але, скажете ви, адже є й той, у кого машину викрали. Так, відповім я, але від своєї страхової компанії він отримає новий «кадилак» і теж буде задоволений. Щаслива і фірма «Кадилак» – адже вони продали ще одну машину. Єдині, хто залишається задоволеним не в такій мірі – так це страхові компанії, але вони всі такі великі, що там персонально ніхто не страждає. Адже їх бюджет спеціально розрахований на подібні випадки … Скажіть же тепер – кому від моїх дій погано? »
Психологія шахрая
Чесним бізнесменам і порядним громадянам треба знати зброю ворога. А він не дрімає і діє трохи не у всіх сферах. Вухо треба тримати гостро на споживчому ринку, у сфері послуг і нерухомості, в кредитно-фінансовій системі, в сільгоспвиробництві і всередині … своєї фірми. Злочинці не стоять на місці, стають винахідливішими, шукають і знаходять нові способи відбирання грошей у населення.
Психологія шахрая полягає в тому, щоб змусити жертву твердо повірити в що-небудь, щоб вона, жертва, не надто замислюючись над істинністю аргументів, беззастережно прийняла його докази і тим самим зробила «фатальну» помилку.
Важливо вміння входити в довіру, вмовити жертву, переконати у своїй порядності і відданості. Інші аферисти своїх “клієнтів” тижнями пасуть, друзями прикидаються, кружляють, беруть товар невеликими партіями, розраховуються. І розраховують час і місце, щоб вдарити по-крупному. Шахраєві треба мати навик у сфері, де “працює”. Головний козир будь-якого обману – розрахувати все до тонкощів, продумати все до дрібниць.
Кваліфікований аферист планує не тільки підготовку механізму шахрайства і шляхи”відходу”, але й подальше життя і поведінку.
На підготовку до”акції”йде не менше часу, ніж в артистів цирку, що репетирують ризиковані трюки. Аферист відпрацьовує всі, аж до найдрібніших деталей. Однак основою нерідко є талановиті імпровізації, здатність заколисати пильність найобережнішого людини.
Шахраї непогані психологи. Якщо нахабно і відверто залізти до чужої кишені, то потерпілий, довго не роздумуючи, побіжить до найближчого відділення міліції. А якщо хитро обвести навколо пальця, пообіцявши, пообіцявши при цьому манну небесну, то не кожен обведений навколо пальця наважиться виставити напоказ свою дурість, давши цій справі розголосу. Спритні пройдисвіти користуються і тим, що ошуканий навіть цілком чесна людина (комерсант) далеко не завжди буде шукати захисту у влади.
Обіцянки або обман щодо майбутніх подій, став практикуватися досить часто, особливо якщо мова йде про дії самого шахрая (помилкові обіцянки). Змістом помилкового обіцянки є обставини майбутнього часу: шахрай обіцяє збагатити, дістати товар за півціни, сплатити борг і виплатити відсотки, організувати захоплюючий відпочинок і поїздку і т.д. Обманюючи щодо своїх дій в майбутньому, шахрай тим самим створює неправильне уявлення про свої дійсні наміри, що у нього є в даний момент. І не завжди розгледиш в чарівному незнайомцеві безсовісного шахрая. Величезна напруга аферистові рідко вдається приховати повністю. Так чи інакше, воно проявляється, і уважному спостерігачеві не складе труднощів вловити ті чи інші відхилення від норми в його поведінці.
Слід мати на увазі: якщо людина блефує (обманює), він несвідомо прагнути прикрити рот або торкається рукою точок особи; брехня видає піднята брова, скривлення куточка рота, звуження зіниці, посилене потовиділення, тремтячі руки (тіло не вміє брехати).
Стратегії шахрайських фінансових компаній
Одним з ключових елементів стратегії шахрайських фінансових компаній є потужне інформаційно-психологічний вплив, який чиниться на приватних інвесторів, продумана рекламна діяльність.
Розглянемо основні методи і стратегії інформаційно-психологічної дії, що забезпечив успіх фінансових афер.
Початковий етап розвитку інвестиційних інститутів (з січня 1993 року по жовтень 1993 року) характеризувався відсутністю інтенсивної реклами фінансових структур в засобах масової інформації. Основна мета інформаційного впливу в цей період полягала у створенні сприятливого образу фінансової компанії в очах потенційних інвесторів. При цьому використовувалися різноманітні прийоми, серед яких:
Пропозиція різноманітних і вигідних фінансових інструментів для приватного інвестування. Особливістю шахрайських компаній було пропозицію “нових”, незнайомих інвестору фінансових послуг, що забезпечують незвично високу прибутковість і надійність.
Неухильне виконання зобов’язань, пов’язаних з виплатою доходу і поверненням інвестованих коштів з метою формування у інвестора укладення про чесність і респектабельності компанії.
Цей елемент є одним з найважливіших. Інвестор (наприклад, вкладник), вклавши невелику суму на незначний термін і отримавши її назад з обіцяним доходом, поступово переконувався в платоспроможності компанії. Надалі він поступово збільшував суми внесків і терміни вкладення. У підсумку інформація про вигідність інвестицій і надійності компанії поширювалася серед потенційних інвесторів, спонукаючи їх прийняти участь у фінансових операціях.
Створення ефектної легенди капіталовкладень. Основною метою даного прийому було створення ілюзії глибокої продуманості та наукової обгрунтованості інвестиційної політики компанії.
Наприклад, легенда капіталовкладень однієї шахрайської фінансової компанії була така: компанія використовує в лізинг устаткування на одному з оборонних заводів і виготовляє запчастини до колишньої радянської військової техніки, що перебуває в країнах третього світу. Перевірити подібну легенду звичайному вкладникові вкрай важко.
Високий рівень сервісу. Великі фінансові компанії відрізняла хороша організація обслуговування клієнтів, ввічливість і передбачливість персоналу.
Ефектне оформлення і зручне розташування офісу і філій компанії.
На етапі бурхливого розвитку структур приватного інвестування (з листопада 1993 р. по серпень 1994 р.) застосовувалися такі прийоми:
інтенсивне рекламування фінансових структур в засобах масової інформації, від виробництва відеокліпів до розклейки рекламних плакатів в величезній кількості і посилці поштою рекламних листівок;
демонстрація підроблених документів компанії в умовах відсутності належного контролю з боку правоохоронних органів;
створення ілюзії захищеності інвестицій за рахунок організації численних страхових компаній, які, проте, виявлялися неплатоспроможними;
розробка ефектно виглядевшіх інвестиційних проектів і бізнес-планів.
Основним інструментом у період кризи і ліквідації фінансових пірамід була агресивна реклама в засобах масової інформації. До участі в рекламі запрошувалися відомі всій країні артисти. Рекламні ролики робилися адресно для кожної групи населення країни (військовослужбовців, молоді, пенсіонерів тощо). Шахрайські фінансові компанії мають складну структуру засновницьких і управлінських зв’язків, що полегшують можливості приховування доходів, і утрудняють контроль за їх діяльністю і процес розслідування.
Використовуючи невігластво людей, шахрай вводить їх в оману щодо можливих вигод від участі в пропонованих шахраєм операціях (наприклад, надзвичайно привабливі відсотки на вклади. Перспективи зміни особистого положення або можливостей організації, зручності від використання технічних чи технологічних новинок, чудодійні ліки і т.д. , і т.п.).
Розкриття шахрайського задуму ускладнюється тим, що за своєю формою велика частина шахрайських операцій у вихідному пункті (коли щось привабливе і бажане пропонується) і нерідко по їх завершенню (коли жертви залишаються «покараними») практично нічим не відрізняються від звичайних нормальних ділових угод. До того ж суб’єкт шахрайської операції в багатьох випадках виявляється для потенційних жертв шахрайства кращим в особистому ставленні (його ввічливість, готовність йти назустріч побажанням, його зовнішність, поведінку …). На вищому рівні шахрайського майстерності операції ведуть люди з іміджем, настільки відрізняється від іміджу багатьох бізнесменів і державних службовців, що перевага у виборі, з ким мати справу, вирішується людьми на користь ділових контрактів з шахраями.
Актуальність проблеми визначається розумінням величезної негативною значущості неуваги до проблеми шахрайства в умовах формування ринкових відносин у Росії. За даними американських дослідників (R. Andrews, B. Browers), тридцять відсотків усіх випадків краху підприємств в США викликані діями шахраїв. Шахрайство лідирує у сфері незаконного перерозподілу власності. При цьому характерна тенденція до збільшення частки доходів від «інтелектуальних» злочинів.
Структура шахрайської операції.
Структур шахрайських операцій надзвичайно багато. І це пов’язано з різноманітністю людської діяльності. Ні, мабуть, сфери, в якій би не представили себе «білі комірці» злочинного світу. Але всюди в цих різних сферах є обов’язкові (повторювані) компоненти організації шахрайських операцій. Це:
задум;
пошук об’єкта;
його залучення у «справу»;
стимуляція до добровільних вкладень;
звільнення шахраїв від відповідальності або організація прикриття.
Для прикладу покажемо в скороченій формі «алгоритм» шахрайської операції в сфері інвестування.
Дещо спрощуючи, структуру шахрайської операції тут можна звести до наступних «кроків»:
1) Задум. Визначення області діяльності майбутніх жертв, способів «роботи» з ними, визначення засобів догляду від відповідальності.
2) Пошук «клієнта», тобто людини, чиї можливості (доходи) і особистісні якості (довірливість перш за все) дозволяють сподіватися на успіх задуму.
3) Дослідження клієнта на предмет виявлення особистісних слабкостей, на які слід спиратися в його «обробці».
4) Організація «випадкового» контакту з клієнтом, результатом якого має стати ненав’язлива передача інформації про надзвичайно або просто досить вигідних умовах співпраці із шахрайською фірмою.
5) Залучення (ненав’язливе) «клієнтів» на обговорення перспективи співробітництва. Найчастіше здійснюється на «нейтральній» грунті (поза прямого контакту з першою особою в фірмі шахраїв).
6) Латентна (прихована) атака на клієнта у формі пропозиції про спільну діяльність, зверненої відразу до декількох партнерам одночасно, з яких принаймні один – «підсадна качка», призначення якої надати афері характер вигідною та безпечною угоди.
7) У разі виникнення практичної зацікавленості жертви до співпраці – укладення юридично грамотно оформленого контракту.
8) Створення стимулюючої інформаційного середовища з метою введення клієнта в стресогенні стан у зв’язку з «об’єктивно» стислими термінами реалізації контракту в частині з’єднання капіталу в інтересах майбутніх «вельми серйозних» прибутків. Це те, що можна назвати створенням ситуації, в якій у нормальної людини виникає побоювання «не встигнути» і тому втратити вигідні можливості.
9) Отримання грошових (чи інших матеріальних) засобів. Останнім часом у великих шахраїв, які організовують інвестиційні афери, з’явилася тенденція щоб уникнути виникнення підозр і зриву на точці передачі просити клієнта-жертву здійснювати свої вкладення в «спільна справа» виключно за безготівковим розрахунком.
10) Організація краху «спільного» підприємства та «втрати спільного» капіталу.
11) Ідеологічна обробка клієнта-жертви в ключі сюжетів про загальні втрати, через «не залежать від організаторів справи» форс-мажорних обставин. Іноді ця обробка ведеться настільки успішно, що ошуканий клієнт на кошти, що залишилися намагається «разом» з партнером відновити союз двох організацій задля продовження справи.
12) Запуск заздалегідь підготовленого механізму захисту організації від можливого підозри в шахрайстві і притягнення до кримінальної відповідальності. У деяких великих шахрайських організацій сукупні витрати на забезпечення безпеки досягають іноді 20 – 30% від виграшу. Тут найрізноманітніші підкупи з метою не допустити до офіційного (а тим більше судового) розгляду питання. Головне – не допустити доказової розголосу фактів шахрайства і «втрати обличчя». Гроші, витрачені на ці цілі для шахрайської організації у разі успіху захисту, не є непридатними. За рахунок організації нових афер під іншими вивісками і з іншими клієнтами шахраям нерідко вдається швидко відшкодувати ці витрати і укрупнити свій капітал.
У великомасштабних аферах реалізація «алгоритму» здійснюється у формі вистави, нерідко з великим числом учасників, які виконують всі кроки «алгоритму», або спільно, або поодинці. Тут і «випадкові» інформатори, передають відомості про «сумлінності» і «відповідальності» організації шахраїв, тут і організатори друкованих матеріалів про вигоди співробітництва з фірмою шахраїв, тут і прямі «свідки» успіхів всіх тих, хто співпрацював з цією фірмою, тут і безпека фірми; тут все те, що має характеризувати, показувати і підтверджувати надійність організації шахраїв та їх особисту порядність і сумлінність.
У нашій трактуванні шахрая ми виходимо з того, що успішним, тобто таким, якого слід побоюватися, може бути така людина, що наділена певним набором інтелектуально-психологічних та етичних властивостей. У самій загальній формі модель таких властивостей містить 6 елементів:
1) Прагнення швидко збагатитися без звичайних трудових зусиль.
2) атрактивності, як природою дана привабливість, викликає довіру до людини.
3) Потужний комбінаторний інтелект, що дозволяє будувати моделі поведінки людей під впливом зовнішніх впливів, прогнозувати їхню поведінку і передбачати заходи для підтримки напряму і характеру їх дій, відповідних шахрайським задумам.
4) Емпатія, як здатність відчувати, мислити і хотіти так, як відчувають, мислять і хочуть люди, намічені до ролі жертв шахраїв.
5) Високо розвинуте почуття переваги, що дозволяє діяти впевнено по відношенню до людей, які, на думку суб’єкта афери, «безумовно», стоять в інтелектуальному відношенні набагато нижче шахрая і тому дозволяють себе обманювати.
6) Установка на таке порушення законів, яке передбачає можливість уникати викриття і покарання.
Об’єктом шахрайства в принципі може виявитися будь-яка людина. Але найбільша ймовірність таким виявитися у того, хто, по-перше, як і шахрай, хотів би швидко і без витрат звичайних трудових зусиль збагатитися. У цьому пункті багато жертв за мотивами тотожні самим шахраям. (Запропонуйте, допустимо, німцеві «Мерседес» за півціни. Що він подумає? Правильно, що машина швидше за все крадена, що справа нечиста, що його хочуть надути і взагалі краще зателефонувати в поліцію. А запропонуйте нашій людині «дев’ятку» на тих же умовах – зовсім інша реакція. Халява, подумає наша людина, ось вона, довгоочікувана. Треба брати, поки інші не випередили. Забуваючи про те, що повна халява тільки в казках буває. А халява часткова чревата наслідками.
Сучасним вченим мовою це називається різниця менталітетів. Тому що розсудлива німець, наприклад, твердо знає, в яких місцях складується безкоштовний сир. Наша людина теж знає. Теоретично. Але сподівається. І дуже дивується, чому виходить як завжди).
По-друге, найбільш схильний до ролі жертви людина, характерною психічної особливістю якого є сугестивність (податливість, поступливість …). По-третє, жертви шахрайства – це, як правило, неосвічені люди в тих саме сферах, де діють шахраї. По-четверте, жертва шахрайства – це людина, найвищою мірою наділений потребою жити з вірою в людей, і тому у них часто відсутня необхідна критичність до сумнівних та підозрілим починанням і пропозиціям шахраїв. По-п’яте, об’єктом шахрайства найчастіше буває людина, у якого надзвичайно виражена залежність у прийнятті будь-яких рішень від позицій, думок, точок зору інших людей і зовнішніх обставин.
Інтуїтивно, самі того не усвідомлюючи, шахраї використовують фактор навіювання, впливаючи на емоції і почуття, тобто, на підсвідомість жертви, тим самим маніпулюючи поведінкою, розумом і волею людини, незалежно від рівня освіченості. Психологічний портрет шахрая представлений в основному авантюрним складом особистості. У цілому це вольові, впевнені у собі люди, що володіють невичерпним оптимізмом, мають шарм, чарівність, а часто і інтелектуальну перевагу над партнером. Психологічний статус жертви на момент угоди обумовлений її психічним станом, на яке можуть впливати різні фактори (дія алкоголю, наркотиків, психотропних засобів, психотравми і так далі). У кінцевому підсумку, якщо одна людина здатна на обман іншого, то це неможливо пояснити лише особливостями її психіки. Швидше за все, це проблема його моралі.
Дослідники прийшли до висновку, що погіршення економічного становища, що спостерігається протягом останніх років, служить стимулятором збільшення обсягів шахрайства.
Чирухін П.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі