субота, 31 серпня 2013 р.

Cередній клас - шляхи збільшення його кількості

Зміцнення середнього класу вважається шляхом до процвітання суспільства. У середньому класі втілюються найкращі риси професіоналізму, індивідуалізму та ініціативності. Суспільство середнього класу вважають суспільством, яке утверджує принципи справедливості. А отже, середній клас – це такий соціальний проект, на який усі сподіваються, про який говорять, але який надзвичайно важко реалізувати у посткомуністичному суспільстві.Читать целиком:http://dialogs.org.ua/ru/project/page209.html


Середній клас в Україні : походження , сьогодення, майбутнє .


     Кого з представників верств і соціальних груп ( за їх положенням , доходах і способу життя ) можна на нинішньому етапі розвитку Українського товариства віднести до середніх верств і класу ? Це , в першу чергу , шар менеджерів і фахівців підприємств з іноземними власниками , менеджери і частина вищих фахівців приватних підприємств нафтогазового комплексу , металургії , зв'язку , фінансів , банків , страхування , провідних ЗМІ та інформаційної індустрії . До середнього класу можна віднести і частину дрібних підприємців торгівлі, сфери послуг і виробництва товарів масового попиту, а також деяку частину фермерів, які створили прибуткові господарства .

     На відміну від більшості країн, що розвиваються з низьким науково -технічним потенціалом , в Україні численні верстви фахівців - інженерів , лікарів , вчителів , наукових працівників державних інститутів , професорів і доцентів вузів - у зв'язку з украй низьким рівнем доходів у державній бюджетній сфері - слід віднести до найбіднішого класу . А це створює серйозну основу для ймовірних соціальних конфліктів і проблем розвитку суспільства. І якщо інженерно -технічний персонал індустрії після завершення приватизації ще має шанси в найближче десятиліття стати складовою частиною середнього класу , то численні групи вчителів , викладачів коледжів і вузів , вчених і лікарів , працівників державної культурної сфери ( бібліотеки і т.д.) без кардинальних реформ навряд чи можуть розраховувати на збільшення своїх доходів у п'ять -десять разів , щоб вийти на рівень доходів офіс -менеджерів аналогічної кваліфікації . Адже зараз оплата праці найкваліфікованіших професорів у вузах нижче оплати секретарок на фірмах зі 100% іноземним капіталом , а вчителів - нижче оплати прибиральниць в приватних офісах. А тому в найближче десятиліття може спостерігатися істотний дефіцит і різке зниження якості підготовки спеціалістів бюджетної сфери.
     З великою натяжкою до середнього класу можна відносити і фахівців сфери державного управління та керівників державних установ середньої та нижчої ланки в регіонах , хоча реальний рівень їхнього життя завдяки корупції у багато разів вище офіційного . Але неминуче в майбутньому посилення боротьби з корупцією в держапараті (чого обов'язково зажадає легальний, політично впливовий бізнес) потрібно підкріпити значним збільшенням державного фінансування шару державних чиновників. Адже бідні чиновники - це неефективні та корумповані чиновники.
     Таким чином , середній клас в Україні складається з численних шарів , з дуже різними джерелами доходів, стилем життя і т.д. А головне - з дуже різними економічними і соціальними інтересами . Адже інтереси дрібних підприємців торгівлі та сфери послуг часто протилежні інтересам державних чиновників, а інтереси фермерів не збігаються з інтересами класу менеджерів трейдерських кампаній. Тому незважаючи на те , що представники середнього класу в Україні і відвідують одні й ті ж супермаркети і відпочивають на одних і тих же пляжах на Півдні , говорити про єдину класовову свідомість не доводитися.
     Однак середній клас в Україні вже є , хоча і значно ( в 4-5 разів) менший за відносної чисельності, ніж в Західних країнах Європи. Він істотно відрізняється від європейського середнього класу не тільки за рівнем доходів , але і якісно інший.
     По-перше , середній клас в Україні майже на 100 % сформувався за походженням тільки в першому поколінні , а , отже , ще не зовсім виробив традиції і епос середнього , а не бідного або вищого класу. Та й маючи іноді поточні доходи на рівні середнього класу розвинених країн , представники нашого середнього класу ще не мають того ж добробуту . Як розповідав мені один з великих менеджерів українського банку , який отримує дохід у 3 тис. доларів на місяць ( європейський рівень ) , він відчуває себе бідняком у порівнянні з іншими менеджерами банків України . Адже він має такий дохід 1,5 року , а його колеги - 7-10 років! І, відповідно , у нього немає ще ні вілли , ні « Мерседеса ». А що ж говорити про порівняння з середніми класами західних країн , де більшість підприємців належать до цього класу багато поколінь.
     По-друге , в Україні «старий» ранньоіндустріальний середній клас , пов'язаний з дрібною торгівлею та побутовими послугами, поки ще явно переважає над « новим» середнім класом менеджерів високотехнологічних підприємств індустріальної та інформаційної сфери. У той час як у Західній Європі та Північній Америці вже три -чотири десятиліття ситуація прямо протилежна. А ці шари середнього класу дуже істотно розрізняються як за джерелами рекрутування в Україні , так і з перспектив розвитку .
     Клас дрібних власників- торговців сформувався з працівників радянської торгівлі та фахівців і службовців деяких інших галузей економіки. В основному це люди з високим рівнем освіти і кваліфікації (але непрофільної), вимушені " перекваліфіканти " середнього покоління з невисоким рівнем соціального самопочуття . Перспективи зростання цієї численної групи середнього класу не дуже райдужні . Адже і човниково - базарний бізнес і фірми дрібних послуг зіткнуться з істотною конкуренцією (включаючи і механізми законодавчого лобіювання ) з боку сучасних мега та супермаркетів , з більш високим і недорогим рівнем обслуговування , а дрібне фермерство після дозволу вільного продажу землі - натрапить на жорстку конкуренцію потужних високотехнологічних великих і середніх аграрних приватних кампаній.
     Зовсім інші джерела рекрутованих груп середнього класу менеджерів сучасних високотехнологічних фірм , особливо з іноземним капіталом. Це переважно висококваліфікована , що пройшла навчання в нових умовах , молодь , що сформувалася в нових умовах. Це швидко зростаюча група , яка в найближчі десять- двадцять років стане переважаючою в середньому класі. Але її зростання стримується дуже низьким рівнем іноземних інвестицій та інвестицій у підприємства інформаційного сектора в Україні .Чи можна число заможних сімей в Україні збільшити в три рази
Соціальне завдання - виростити середній клас за 10-15 років з 20 відсотків до 60 відсотків. Це реально ?
Соціальна структура  виглядає так - 10 відсотків українського населення складають бідні люди , 20 - середній клас , піввідсотка - еліта і 70 - так званий " проміжний клас " , клас " нижче середнього " .
Приблизно половина цього проміжного класу має шанси скотитися в бідність , а інша , навпаки, піднятися до середнього класу. Якщо підніметься , середній клас досягне 55 відсотків. Неприємна річ ховається в тому що ні підвищення ВВП , ні економічне зростання не дають жодних реальних механізмів для додання 35 відсоткам імпульсу до просування нагору. З економічним зростанням пов'язувалися великі надії на підвищення рівня та якості життя , але соціальна піраміда так і не посунулася у своїх кордонах. У минулі роки дохідна соціальна піраміда змінювалася тільки в двох " місцях " : по-перше , зростали доходи працівників авангардних секторів - видобувних, сировинних галузей , вторинних фінансових ринків , тобто ті , хто і так належав до середнього класу , продовжували багатіти і укріплятись всередині нього . А крім того , через розширення бюджетних можливостей , зміцнення соціального бюджету поповнювалися соціальні програми , адресовані найбіднішим . Постійно із зони відвертої , глибокої бідності витягали пенсіонерів , по відношенню до них держава вела куди більш уважну і виразну політику в порівнянні з працездатним населенням , багатодітними сім'ями , безробітними , бездомними .
Високоприбуткові групи багатіли , бідні теж трошки багатіли , але багаті , звичайно , набагато швидше , і в суспільстві почала наростати дохідна диференціація . Але найсумніше в тому , що положення ось цієї 70- відсоткової групи , базового класу , " проміжних людей" практично не змінилося. Тут в кращому випадку йшлося про підтримання доходів , іноді з втратами від інфляції. Ці 70 відсотків не дозволили собі скотитися вниз , але і не змогли піднятися вгору.
Які соціальні фактори можуть розгойдати ці 70 відсотків? Найголовнішим обмежувачем попадання в середній клас є  майнові параметри. 
Головним ресурсом є підвищення ресурсу вертикальної мобільності. Середній клас в Україні мають сформувати люди, які організували свій власний бізнес. Саме тому від держави потрібне сприяння, в тому числі і фінансове,  в заснуванні та організації цього середнього бізнесу в сферах обслуговування та науково-технічній сфері. Також майбутнє джерело всього економічного і соціального зростання, криється в хорошій освіті . Воно багатьом може бути поштовхом наверх соціальної піраміди , а його відсутність або неякісність - вантажем , що утримує внизу. Якість освіти залишає бажати кращого. У нас зараз відбувається девальвація вищої освіти , конкурентоспроможність багатьох нових працівників різко падає. Економісти з дипломом Київського національного університету та економісти з дипломом сільськогосподарського інституту - це різні фахівці , у них різна конкурентоспроможність на ринку праці. До того ж сучасна освіта часто не є гарантією успішної життєвої стратегії , вона не може виштовхнути людини з базового шару в середній клас. Серед людей з якісним вищою освітою ризик безробіття все-таки значно нижчий , а зарплата і мобільність вище. Але поки й тут є незнімні бар'єри і насамперед регіональна диференціація .  Також таке поняття,як самоідентифікація не дозволяє людям опускатися в життя " нижче середнього" . Сам факт заяви " ми не жебраки " змушує людей вести себе відмінно від інших. І люди знаходять якісь тактики , шукають підробітки , включають міжсімейні зв'язки . А низька самоідентифікація часто , навпаки , не дозволяє багатьом перейти до середнього класу. І достаток стабільний , і освіта непогана , а люди не відносять себе впевнено до середнього класу. Значить , не змогли знайти достатньо ефективної стратегії протидії труднощам , щоб сказати , так, я не багатий , але я середняк , і ніщо моє становище не змінить. 
 Для середнього класу стійкість - один з головних параметрів . Він тому й соціальний стабілізатор всього суспільства , що сам відносно стійкий . А це вимагає " стажу " . Не можна сказати: місяць тому я став середнім класом , за місяць поведінка , стратегія і тактика середнього класу не формуються. Точно так само з середнього класу ніхто не випадає миттєво. Середній клас на те і середній клас , що він повинен швидко адаптуватися до труднощів і змін . Український середній клас це все-таки не багаті люди. Прийдешні реформи можуть його " прогнути " . Адже порушені будуть всі життево важливі сфери , і не буде вибору " лікуватися - не лікуватися " , "платити за квартиру - не платити за квартиру " . 

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі