середа, 14 вересня 2016 р.

Конституційний Суд України: імплементація конституційних змін

Центр політико-правових реформ та Реанімаційний Пакет Реформ за підтримки спільного проекту Європейського Союзу та Ради Європи «Консолідація розробки реформ у сфері юстиції в Україні» провели круглий стілі на тему: «Конституційний Суд України: імплементація конституційних змін»,
Під час круглого столу відбулась
експертна дискусія щодо імплементації конституційних змін від 2 червня 2016 року з метою формування державної інституції, здатної виконати високе завдання – забезпечити верховенство Конституції в Україні.

В числі інших також було обговорене питання порядку проведення конкурсу на посаду судді Конституційного Суду України та процедури реалізації нового повноваження КСУ  – розгляд конституційних скарг.

В обговоренні взяли участь судді Конституційного Суду, народні депутати України, представники Адміністрації Президента України, члени Ради з питань судової реформи, представники Міністерства юстиції, Вищої ради юстиції,  активна науково-експертна спільнота.

Спікери:

Володимир Мойсик, суддя Конституційного Суду України
Костянтин Красовський, Керівник Головного департаменту правової політики Адміністрації Президента України
Володимир Шаповал, головний експерт групи «конституційна реформа» Реанімаційного пакету реформ, суддя Конституційного Суду України у відставці
Сергій Головатий, член робочої групи з напрацювання нової редакції Закону «Про Конституційний Суд України» Ради з питань судової реформи
Константін Варджелашвілі, заступник Голови Конституційного Суду Грузії, колишній член Венеційської комісії РЄ
Андрас Варга, суддя Конституційного Суду Угорщини, член Венеційської комісії РЄ
Робочі мови: українська та англійська

За словами Миколи Оніщука, ректора Національної школи суддів України, доктора юридичних наук, запропоновані законодавчі зміни носять фундаментальний характер та передбачають запровадження конституційної скарги як додаткового механізму захисту прав і свобод громадян, зміну повноважень Конституційного Суду України, новий порядок формування Конституційного Суду України в частині, яка стосуються добору кандидатів на посаду суддів КСУ і запровадження прозорих конкурсних процедур. «Ми маємо можливість методологічно переглянути саму місію конституційного судочинства, механізми, порядок, процедури його здійснення», - наголосив пан Оніщук.

Відповідно до пропозицій робочої групи, всі 18 суддів Конституційного суду формуватимуть Велику палату. В складі Конституційного Суду будуть створені два Сенати по 9 суддів. Сенат розглядатиме питання щодо відповідності Конституції України (конституційності) законів України чи їх окремих положень за конституційною скаргою особи. Суб’єктами подання конституційної скарги виступатимуть фізичні особи і юридичні особи приватного права.

Сергій Головатий, заступник члена Європейської Комісії «За демократію через право» (Венеціанська комісія), доктор юридичних наук, зазначив: «Законопроект, над яким ми працюємо, - це законодавство нової якості». Однією з новацій є конкурсні процедури добору кандидатів на посади суддів КСУ. Так, відповідно до пропозицій робочої групи, кожен з суб’єктів  формування КСУ - Президент, Верховна Рада, з’їзд суддів – створюватиме незалежну конкурсну комісію, яка і відповідатиме за добір кандидатів на посади суддів КСУ. При цьому, пропонується встановити загальні для всіх критерії оцінювання кандидатів.

Довідка: Зі змінами до Конституції щодо питань правосуддя, статусу та повноважень  Конституційного суду, інституту конституційної скарги можна ознайомитися за посиланням: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1401-19

Олександр Майстренко

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі