середа, 3 вересня 2014 р.

Ні кроку назад.

Наказ від 28 липня 1942 № 227 (Витяги)

Ворог кидає на фронт все нові сили і, не рахуючись з великими для нього втратами, лізе вперед, захоплює нові райони, спустошує і розоряє наші міста і села, гвалтує, грабує і вбиває населення.

Населення нашої країни...починає розчаровуватися в армії, втрачає віру, а багато з них проклинають за те, що вона віддає наш народ під ярмо гнобителів, а сама біжить на схід.

Деякі нерозумні люди на фронті втішають себе розмовами про те, що ми можемо і далі відступати, так як у нас багато землі, багато населення і що хліба у нас завжди буде в надлишку. Цим вони хочуть виправдати своє ганебне поведінку на фронтах. Але такі розмови є наскрізь фальшивими і брехливими, вигідними лише нашим ворогам.

Кожен ... повинен зрозуміти, що наші  багатства не безмежні. Наша територія - це не пустеля, а люди - робітники, селяни, інтелігенція, наші батьки, матері, дружини, брати, діти . Територія, яку захопив і прагне захопити ворог, - це хліб та інші продукти для армії і тилу, метал і паливо для промисловості, фабрики, заводи, залізні дороги. У нас немає вже тепер переважання над ворогом ні в людських резервах, ні в запасах хліба. Відступати далі - означає занапастити себе і занапастити разом з тим нашу Батьківщину. Кожен новий клаптик залишеної нами території буде всіляко посилювати ворога і всіляко послабляти нашу оборону, нашу Батьківщину.

Тому треба докорінно припиняти розмови про те  що ми маємо можливість без кінця відступати, що у нас багато території, країна наша велика і багата, населення багато  хліба завжди буде в надлишку. Такі розмови є брехливими і шкідливими, вони послаблюють нас і підсилюють ворога, бо якщо не припинимо відступу, залишимося без хліба, без палива, без металу, без сировини, без фабрик і заводів, без залізниць.

З цього випливає, що пора кінчати відступ.

Ні кроку назад! Таким тепер має бути наш головний заклик .

Треба наполегливо, до останньої краплі крові захищати кожну позицію, кожний метр нашої території, чіплятися за кожен клаптик нашої землі і відстоювати його до останньої можливості.

Наша Батьківщина переживає важкі дні. Ми повинні зупинити, а потім відкинути і розгромити ворога, чого б це нам не коштувало. Вороги не так сильні, як це здається панікерам. Вони напружують останні сили. Витримати їх удар зараз, в найближчі кілька місяців - це означає забезпечити за нами перемогу.

Чи можемо витримати удар, а потім і відкинути ворога? Так, можемо.

Чого ж у нас не вистачає ?

Бракує порядку і дисципліни. У цьому тепер наш головний недолік. Ми повинні встановити в нашій армії найсуворіший порядок і залізну дисципліну, якщо ми хочемо врятувати становище і відстояти Батьківщину.
Не можна терпіти далі командирів підрозділи яких самовільно залишають бойові позиції. Не можна терпіти далі, коли командири допускають, щоб декілька панікерів визначали положення на полі бою, щоб вони захоплювали в відступ інших бійців і відкривали фронт ворогові.

Панікери і труси повинні винищуватися на місці.

Відтепер залізним законом дисципліни для кожного командира, бійця повинна бути вимога - ні кроку назад без наказу вищого командування.

Командири підрозділів, відступаючі з бойової позиції без наказу згори, є зрадниками Батьківщини. З такими командирами і чинити треба, як із зрадниками Батьківщини.

Такий заклик нашої Батьківщини.

Виконати цей наказ - значить відстояти нашу землю, врятувати Батьківщину, винищити і перемогти ненависного ворога.

Німці для відновлення дисципліни прийняли деякі суворі заходи, що призвели до непоганих результатів. Вони сформували понад 100 штрафних рот з бійців, що провинилися в порушенні дисципліни через боягузтво або нестійкість, поставили їх на небезпечні ділянки фронту й наказали їм спокутувати кров'ю свої гріхи. Вони сформували  далі, близько десятка штрафних батальйонів з командирів, що провинилися в порушенні дисципліни через боягузтво або нестійкість , позбавили їх орденів, поставили їх на ще більш небезпечні ділянки фронту й наказали їм спокутувати свої гріхи. Вони сформували, нарешті, спеціальні загони загородження, поставили їх позаду нестійких дивізій і веліли їм розстрілювати на місці панікерів в разі спроби здатися в полон. Як відомо , ці заходи подіяли і тепер німецькі війська б'ються краще, ніж вони билися взимку. І ось виходить , що німецькі війська мають хорошу дисципліну, хоча у них немає піднесеної мети захисту своєї батьківщини, а є лише одна грабіжницька мета - підкорити чужу країну, а наші війська, мають піднесену мету захисту своєї зганьбленої Батьківщини, не мають такої дисципліни і терплять, зважаючи на це, поразки.

Чи не слід нам повчитися в цій справі у наших ворогів, як вчилися у минулому наші предки у ворогів і здобували потім над ними перемогу?

Верховне Головнокомандування наказує :

1 . Військовим радам фронтів і насамперед командуючим фронтами :

а)  безумовно ліквідувати відступальні настрої у військах і залізною рукою припиняти пропаганду про те , що ми можемо і повинні нібито відступати далі на схід, що від того відступу НЕ БУДЕ нібито шкоди;

б) безумовно знімати з поста і направляти в Ставку для притягнення до військового суду командуючих арміями, які допустили самовільний відхід військ із займаних позицій без наказу командування фронту ;

в) сформувати в межах фронту від одного до трьох (дивлячись по обстановці ) штрафних батальйонів (по 800 осіб), куди направляти середніх і старших командирів та відповідних політпрацівників усіх родів військ, що провинилися в порушенні дисципліни через боягузтво або нестійкість, і поставити їх на більш важкі ділянки фронту, щоб дати їм можливість спокутувати кров'ю свої злочини проти Батьківщини.

2 . Військовим радам армій і насамперед командуючим арміями :

а ) безумовно знімати з постів командирів і комісарів корпусів і дивізій, які допустили самовільний відхід військ із займаних позицій без наказу командування армії і направляти їх у військову раду фронту для віддання військовому суду ;

б) сформувати в межах армії 3-5 добре озброєних загороджувальних загонів ( по 200 чоловік у кожному), поставити їх в безпосередньому тилу нестійких дивізій і зобов'язати їх у разі паніки і безладного відходу частин дивізії розстрілювати на місці панікерів і боягузів і тим допомогти чесним бійцям дивізій виконати свій обов'язок перед Батьківщиною;

в) сформувати в межах армії від п'яти до десяти (дивлячись по обстановці) штрафних рот (від 150 до 200 осіб у кожній), куди направляти рядових бійців і молодших командирів  що провинилися в порушенні дисципліни через боягузтво або нестійкість, і поставити їх на важкі ділянки армії, щоб дати їм можливість спокутувати кров'ю свої злочини перед Батьківщиною.
3. Командирам:

б) надавати всіляку допомогу і підтримку загороджувальним загонам армії в справі зміцнення порядку і дисципліни в частинах .


Народний комісар оборони

Підпис

Немає коментарів:

Дописати коментар

Коментарі